Badanie per rectumW
Badanie per rectum

Badanie per rectum, badanie przez odbytnicę, badanie przez odbyt, badanie przezodbytnicze, badanie PR, badanie p.r., badanie DRE – jedno z podstawowych badań lekarskich stosowanych w proktologii, ginekologii, urologii i innych specjalnościach lekarskich. Badanie wykonuje się palcem. Pacjent znajduje się w pozycji łokciowo-kolanowej lub leży na boku. Palec w trakcie badania wchodzi na głębokość około 7–8 cm, w okolicę fałdu Kohlrauscha.

Chwyty LeopoldaW
Chwyty Leopolda

Chwyty Leopolda – badanie palpacyjne kobiety ciężarnej, służące do oceny ułożenia płodu w macicy.I chwyt Leopolda – służy do oceny wysokości dna macicy oraz co się w nim znajduje. Wykonuje się to jednoręcznie i dwuręcznie. II chwyt Leopolda – ma na celu określenie, jaka część płodu znajduje się po obu stronach macicy czyli po której stronie grzbiet a po której części drobne płodu. III chwyt Leopolda – służy do określenia, co jest częścią przodującą i jaki jest stosunek do kanału rodnego. IV chwyt Leopolda (profesorski) – modyfikacja III chwytu Leopolda. Pozwala ocenić zstępowanie części przodującej do miednicy. V chwyt Leopolda – służy do stwierdzenia czy nie ma dysproporcji między główką a średnicą kanału rodnego w płaszczyźnie wchodu. VI chwyt Leopolda – służy do oceny stopnia przygięcia główki przez ustalenie przebiegu bruzdy szyjnej w stosunku do płaszczyzny wchodu, polega na ułożeniu palców rąk nad spojeniem łonowym prostopadle do długiej osi macicy. Odległość bruzdy szyjnej od spojenia łonowego świadczy o zaawansowaniu główki w kanale rodnym.

OsłuchiwanieW
Osłuchiwanie

Osłuchiwanie – badanie lekarskie polegające na ocenie dźwięków pochodzących od niektórych narządów wewnętrznych, głównie od serca, płuc, jamy brzusznej (perystaltyka), tętnic, a także tętna płodu.

Osłuchiwanie sercaW
Osłuchiwanie serca

Osłuchiwanie serca – stanowi część badania przedmiotowego pacjenta. Badaniem tym stwierdza się obecność fizjologicznych zjawisk osłuchowych, a także nieprawidłowych.

Punkt Basy’egoW
Punkt Basy’ego

Punkt Basy’ego – orientacyjny punkt na skórze jamy brzusznej zlokalizowany 2–3 palce na zewnątrz od pępka w poziomej linii przechodzącej przez środek pępka.

Temperatura ciała człowiekaW
Temperatura ciała człowieka

Temperatura ciała człowieka w dużej mierze zależy od miejsca pomiaru, pory dnia oraz poziomu aktywności danej osoby. Wbrew powszechnej opinii nie istnieje jedna, stała, wartość temperatury ciała dla wszystkich osobników.

TętnoW
Tętno

Puls, tętno – falisty ruch naczyń tętniczych zależny od skurczów serca i od elastyczności ścian tętniczych.