Sortowanie bąbelkoweW
Sortowanie bąbelkowe

Sortowanie bąbelkowe – prosta metoda sortowania o złożoności czasowej i pamięciowej

BogosortW
Bogosort

Bogosort – niestabilny, trywialny w działaniu algorytm sortowania o bardzo dużej złożoności obliczeniowej, oparty na metodzie prób i błędów.

Sortowanie gnomaW
Sortowanie gnoma

Sortowanie gnoma – algorytm sortowania podobny do sortowania przez wstawianie. Różni go sposób przenoszenia danej na właściwe miejsce poprzez wielokrotne zamiany kolejności dwóch sąsiednich elementów, tak jak w sortowaniu bąbelkowym. Nazwa pochodzi od holenderskiego krasnala ogrodowego, który zamienia miejscami doniczki w ogrodzie.

Sortowanie grzebienioweW
Sortowanie grzebieniowe

Sortowanie grzebieniowe – wynaleziona w 1980 przez Włodzimierza Dobosiewicza, odkryta ponownie i opisana w 1991 roku przez Stephena Laceya i Richarda Boxa metoda sortowania tablicowego. Jej główne cechy to:oparta na metodzie bubblesort prawdopodobnie złożoność wynosi O(n log n), statystycznie gorsza niż quicksort włączono empirię - współczynnik 1.3 wyznaczony doświadczalnie

Sortowanie koktajloweW
Sortowanie koktajlowe

Sortowanie koktajlowe, znane także jako dwukierunkowe sortowanie bąbelkowe i sortowanie przez wstrząsanie – odmiana sortowania bąbelkowego, które jest stabilnym algorytmem sortowania sortującym za pomocą porównań. Algorytm w przeciwieństwie do sortowania bąbelkowego sortuje liczby w zbiorze w dwóch kierunkach.

Sortowanie przez kopcowanieW
Sortowanie przez kopcowanie

Sortowanie przez kopcowanie, zwane również sortowaniem stogowym – jeden z algorytmów sortowania, choć niestabilny, to jednak szybki i niepochłaniający wiele pamięci. Jest on w praktyce z reguły nieco wolniejszy od sortowania szybkiego, lecz ma lepszą pesymistyczną złożoność czasową.

Sortowanie przez scalanieW
Sortowanie przez scalanie

Sortowanie przez scalanie – rekurencyjny algorytm sortowania danych, stosujący metodę dziel i zwyciężaj. Odkrycie algorytmu przypisuje się Johnowi von Neumannowi.

Sortowanie ShellaW
Sortowanie Shella

Sortowanie Shella – jeden z algorytmów sortowania działających w miejscu i korzystających z porównań elementów. Można go traktować jako uogólnienie sortowania przez wstawianie lub sortowania bąbelkowego, dopuszczające porównania i zamiany elementów położonych daleko od siebie. Na początku sortuje on elementy tablicy położone daleko od siebie, a następnie stopniowo zmniejsza odstępy między sortowanymi elementami. Dzięki temu może je przenieść w docelowe położenie szybciej niż zwykłe sortowanie przez wstawianie.

Sieć sortującaW
Sieć sortująca

Sieć sortująca to abstrakcyjny, matematyczny model sieci, składającej się z przewodów i modułów porównujących (komparatorów), używanej do sortowania sekwencji liczb. Każdy moduł porównujący łączy dwa przewody i sortuje dwie wartości, wyprowadzając mniejszą na jeden przewód i większą na drugi. Pomimo prostoty modelu, teoria sieci sortujących jest zaskakująco głęboka i złożona.

Sortowanie szybkieW
Sortowanie szybkie

Sortowanie szybkie – jeden z popularnych algorytmów sortowania działających na zasadzie „dziel i zwyciężaj”.

Sortowanie przez wstawianieW
Sortowanie przez wstawianie

Sortowanie przez wstawianie – jeden z najprostszych algorytmów sortowania, którego zasada działania odzwierciedla sposób w jaki ludzie ustawiają karty – kolejne elementy wejściowe są ustawiane na odpowiednie miejsca docelowe. Jest efektywny dla niewielkiej liczby elementów, jego złożoność wynosi O(n2). Pomimo tego, że jest znacznie mniej wydajny od algorytmów takich jak quicksort czy heapsort, posiada pewne zalety:liczba wykonanych porównań jest zależna od liczby inwersji w permutacji, dlatego algorytm jest wydajny dla danych wstępnie posortowanych, jest wydajny dla zbiorów o niewielkiej liczebności, jest stabilny.

Sortowanie przez wybieranieW
Sortowanie przez wybieranie

Sortowanie przez wybieranie - jedna z prostszych metod sortowania o złożoności O(n2). Polega na wyszukaniu elementu mającego się znaleźć na żądanej pozycji i zamianie miejscami z tym, który jest tam obecnie. Operacja jest wykonywana dla wszystkich indeksów sortowanej tablicy.