
Antena – urządzenie zamieniające fale elektromagnetyczne na sygnał elektryczny i odwrotnie.
Antena dipolowa – najstarszy rodzaj anteny. Słowo dipol pochodzi z języka greckiego i oznacza układ dwubiegunowy.

Antena dookolna – antena, której fale rozchodzą się z jednakowym natężeniem w każdym kierunku w jednej płaszczyźnie.
Antena kierunkowa – antena promieniująca prawie całą moc w jednym wyróżnionym kierunku. Zysk kierunkowy może wynosić nawet kilkadziesiąt dBi. Kształt charakterystyki promieniowania anteny jest przeważnie szpilkowy. Szerokość wiązki na poziomie połowy mocy wynosi kilka-kilkanaście stopni. Dla porównania szerokość wiązki dipola półfalowego na poziomie połowy moc wynosi 78°.

Antena satelitarna – antena służąca do odbioru lub nadawania sygnału z kosmosu, często z satelitów telekomunikacyjnych. Takowe stosowane są w zwykłych gospodarstwach domowych do telewizji satelitarnej. O wiele większe anteny służą do komunikacji z sondami i badań radioastronomicznych. Wtedy nazywane są radioteleskopami.
AZART, instalacja zbiorcza – system dystrybucji sygnału radia i telewizji w budynkach, gdzie używanych jest wiele odbiorników. Rozpowszechniony jest w szczególności w blokach mieszkalnych, dawniej również w szkołach.
Dipol prosty − najczęściej stosowany typ anten dipolowych. Kształt promieniowania dipola prostego zależy przede wszystkim od jego długości. Wraz ze wzrostem długości dipola kształt promieniowania zwęża się, a więc wzrasta kierunkowość anteny, czyli również tzw. zysk. Dla długości dipola l=1/4 λ szerokość charakterystyki na poziomie połowy mocy wynosi około 90°. Kolejno dla: l=1/2 λ - 78°, l=λ - 48°. Przy długości dipola większej niż długość fali zaczyna pojawiać się więcej wiązek. Przykładowo dla l=3/2 λ jest ich aż sześć. Dzieje się tak dlatego, że dla długości większych niż długość fali prąd płynie w różnych kierunkach i powoduje zmniejszenie wypadkowego pola w kierunku osi y, a zwiększenie w innych kierunkach.

Kształtowanie wiązki – technika przetwarzania sygnału wykorzystywana w macierzach sensorowych do kierunkowej transmisji oraz odbioru sygnału. Efekt jest uzyskiwany poprzez ułożenie elementów promieniujących w pewien szyk w taki sposób, że sygnały pod pewnymi kątami wzmacniają się, a pod innymi wytłumiają. Kształtowanie wiązki może być wykorzystywane zarówno po stronie nadawczej, jak i odbiorczej w celu osiągnięcia selektywności przestrzennej. Poprawa w porównaniu z odbiorem/nadawaniem dookolnym jest rozumiana jako zysk.

Przeciwwaga anteny – przewodząca płaszczyzna lub zestaw prętów. Antena z przeciwwagą często występuje pod nazwą antena GP.

Szyk antenowy – zespół promienników izotropowych takich, że prądy przez nie przepływające mają różne amplitudy i fazy. Są to promienniki częstotliwości i energii elektromagnetycznej.

Układ multifeed to instalacja antenowa telewizji satelitarnej tzw. "zez", polega na zamontowaniu do jednej czaszy satelitarnej kilku konwerterów satelitarnych ustawionych obok siebie, takie rozwiązanie pozwala na odbiór przekazów radiowo-telewizyjnych z kilku satelitów ustawionych na różnych pozycjach geograficznych. Najpopularniejszym układem multifeed w Polsce jest ustawienie czaszy satelitarnej z głównym konwerterem znajdującym się w ognisku czaszy na satelitę HOT BIRD 13°E oraz instalacja z boku dodatkowego konwertera ustawionego na satelitę ASTRA 19,2°E.

Współczynnik fali stojącej, WFS – stosunek wartości amplitudy maksymalnej do amplitudy minimalnej napięcia elektrycznego fali stojącej w linii zasilającej odbiornik, określa stopień dopasowania obciążenia do linii zasilającej.