
Adobe After Effects – program firmy Adobe Inc. do tworzenia efektów specjalnych oraz kompozycji.

Adobe Fireworks – edytor grafiki wektorowej i rastrowej stworzony przez firmę Macromedia, a po jej wykupieniu przez firmę Adobe Systems rozwijany przez Adobe Systems, przeznaczony przede wszystkim dla projektantów witryn internetowych; charakterystyczną cechą programu jest ścisła współpraca z innymi aplikacjami firmy, jak Dreamweaver czy Flash – Fireworks jest częścią pakietu graficznego Creative Suite. 6 maja 2013 roku Adobe podjęło decyzję o zaprzestaniu rozwoju programu, ponieważ ma funkcjonalność taką jak Adobe Photoshop, Adobe Illustrator i Adobe Edge.

Adobe Photoshop – program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej, będący flagowym produktem firmy Adobe Systems.

Adobe Photoshop Elements – program graficzny przeznaczony do grafiki rastrowej, jest uproszczoną wersją programu Adobe Photoshop, przeznaczoną dla amatorów.

GIMP – bezpłatny, otwartoźródłowy program do edycji grafiki rastrowej. Pozwala na operacje takie jak m.in. retusz, skalowanie, rysowanie, dodawanie tekstu, umożliwiając pracę na warstwach i kanałach, dostosowywanie interfejsu czy tworzenie skryptów automatyzujących niektóre czynności.

GIMPshop – modyfikacja wolnego/otwartego programu graficznego GIMP. Jak mówi sam autor:

Hugin – program graficzny, służący głównie do łączenia kilku zdjęć w jedno oraz dokonywania korekt perspektywy.

ImageMagick – darmowy pakiet do obróbki grafiki, z dostępnym kodem źródłowym. Programy wchodzące w skład pakietu pozwalają wyświetlić, tworzyć, modyfikować i zapisywać pliki graficzne w wielu formatach.

IrfanView – program komputerowy służący do przeglądania i podstawowej edycji plików wielu formatów, przeznaczony dla systemu operacyjnego Windows. Autorem przeglądarki jest bośniacki programista – Irfan Škiljan – który rozwija go od 1996 roku.

KolourPaint - aplikacja do obróbki grafiki rastrowej, będąca częścią środowiska KDE. Program pod względem sposobu obsługi zbliżony jest do Microsoft Paint sprzed wersji 7, lecz posiada dodatkowe opcje takie jak rotacja obrazów, obsługa przeźroczystości, czy ustawienia podobieństwa kolorów. Program jest darmowy i został wydany na licencji BSD.

Krita – aplikacja do tworzenia grafiki rastrowej od podstaw, wchodząca w skład pakietu Calligra, rozwijana przez społeczność KDE.

MyPaint – darmowy program do cyfrowego malowania obrazów różnorodnymi narzędziami.

Paint.NET – darmowy program do obróbki grafiki rastrowej, stworzony przez studentów Washington State University pod nadzorem Microsoftu, rozwijany obecnie przez Ricka Brewstera. Został napisany w języku C# na platformę .NET.

Tux Paint – darmowy oparty na licencji GNU GPL program do rysowania przeznaczony dla dzieci. Program został zbudowany w 2002 roku przez Billa Kendricka. Głównym powodem napisania programu była rozmowa autora z przyjacielem, który zwrócił mu uwagę na to, iż w Debianie nie ma programu do rysowania, z którego mogłyby korzystać jego dzieci.

XPaint – prosty program graficzny dla systemu operacyjnego Linux. Przeznaczony jest do tworzenia prostej grafiki rastrowej oraz jej podstawowej obróbki. Program obsługuje najpopularniejsze formaty plików i ma możliwość edycji kilku plików graficznych jednocześnie. Program ten charakteryzuje się intuicyjnym interfejsem, wbudowaną pomocą, jest bardzo szybki i małymi wymagania sprzętowymi.