
Facebook Messenger – komunikator internetowy stworzony przez Facebooka. Służy do wysyłania wiadomości, zdjęć, filmów, naklejek i innych plików, a także pozwala reagować na wiadomości znajomych i wchodzić w interakcje z botami. Usługa umożliwia również połączenia głosowe oraz wideorozmowy. Aplikacja oferuje możliwość szyfrowania wiadomości oraz dostęp do minigier.

Google Allo – komunikator internetowy wyprodukowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Google. Do korzystania z komunikatora wymagany jest numer telefonu. Komunikator zawiera Asystenta Google, z którym użytkownik może chatować. Użytkownik może prowadzić rozmowy z wykorzystaniem gotowych fraz i naklejek emoji. Tryb rozmów incognito, umożliwia szyfrowane rozmów oraz ich usunięcie z urządzenia po wyznaczonym przez rozpoczynającego rozmowę czasie. Google Allo może zostać również wykorzystany do wysyłania SMS-ów.

Google Duo – komunikator internetowy wyprodukowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Google. Do korzystania z komunikatora wymagany jest numer telefonu. Komunikator służy do przeprowadzania wideorozmów. Funkcja Puk, puk umożliwia wyświetlanie obrazu z kamery rozmówcy przed odebraniem połączenia. Aplikacja wyświetla również informacje na temat połączenia internetowego, za pośrednictwem którego realizowana jest wideorozmowa. Podczas wideorozmowy użytkownik może wyciszyć mikrofon lub zmienić kamerę, z której obraz przesyłany jest do odbiorcy. Połączenie jest szyfrowane za pomocą systemu komunikacji end-to-end.

iMessage – komunikator internetowy opracowany przez firmę Apple Inc., obsługiwany przez aplikację Wiadomości w iOS 5 lub nowszym oraz w OS X.

indaHash – aplikacja mobilna i międzynarodowa platforma do influencer marketingu łącząca marki z popularnymi użytkownikami w mediach społecznościowych, założona w styczniu 2016 przez Barbarę Sołtysińską oraz Własa Chorowca. Influencerzy zarejestrowani w aplikacji publikują odpłatnie treści na zlecenie marek na swoich profilach: Instagram, Facebook, Snapchat i Twitter.

mObywatel – bezpłatna aplikacja mobilna wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji oferująca mobilne wersje dokumentów w postaci usług cyfrowych, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS. Do korzystania z aplikacji wymagane jest posiadanie profilu zaufanego.

Musical.ly – medium społecznościowe z siedzibą w Szanghaju oraz Santa Monica w Kalifornii. W aplikacji użytkownicy mogą tworzyć i udostępniać krótkie filmy. Pierwszy prototyp aplikacji został wydany w kwietniu 2014 roku, a oficjalna wersja została stworzona w sierpniu tego samego roku. Aplikacja umożliwiła użytkownikom również przeglądanie najnowszych treści, piosenek, postów, hasztagów oraz interakcję z fanami i innymi użytkownikami.

Shazam – aplikacja wyprodukowana przez brytyjskie przedsiębiorstwo o tej samej nazwie będąca własnością Apple Inc. Aplikacja umożliwia identyfikację muzyki, rozpoznanie tytułu i wykonawcy utworu na podstawie zarejestrowanego fragmentu dźwięku. Aplikacja jest w stanie rozpoznać piosenkę nawet jeśli korzysta się ze słuchawek. Shazam zapisuje informacje o odnalezionych utworach oraz umożliwia ich odtworzenie w serwisach takich jak YouTube i Spotify. Aplikacja zawiera również Top Listę oraz listę najczęściej wyszukiwanych utworów przez użytkowników aplikacji. Shazam umożliwia integrację aplikacji z kontem na Facebooku, dzięki czemu użytkownicy mogą dzielić się informacjami, uwagami i odnalezionymi utworami ze znajomymi.

Signal – otwartoźródłowa, niekomercyjna, szyfrowana aplikacja komunikacyjna dla systemów Android i iOS. Wersja desktopowa jest również dostępna dla Linuksa, macOS i Windows. Wykorzystuje Internet do wysyłania wiadomości w trybie indywidualnym i grupowym, które mogą zawierać pliki, notatki głosowe, obrazy i wideo, a także do wykonywania połączeń głosowych i wideo w trybie indywidualnym.

Snapchat – aplikacja mobilna służąca do wysyłania filmów i zdjęć, które można oglądać przez maksymalnie 10 sekund, dostępna na urządzenia z systemami operacyjnymi Android oraz iOS. W pierwszym kwartale 2017 roku globalna liczba użytkowników korzystających codziennie z aplikacji wynosiła ponad 166 mln osób na całym świecie, a w 3. kwartale 2018 roku liczba ta wzrosła już do 186 mln dziennie. Każdego dnia użytkownicy wysyłają ponad 3 miliardy „snapów” i spędzają w aplikacji średnio 1 godzinę. Z aplikacji korzystają głównie osoby w wieku 12-24 lat.

Telegram – darmowy, niekomercyjny bazujący na chmurze obliczeniowej komunikator internetowy. Użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zdjęcia, filmy, naklejki, nagrania oraz pliki różnego typu. Klient aplikacji dostępny jest na Androida, iOS, Windows Phone, Windows NT, macOS, Firefox OS oraz Linux. Telegram umożliwia również opcjonalne szyfrowanie wiadomości „punkt-punkt”, niedostępne jednak dla rozmów grupowych oraz wersji „Desktop” programu.

Tinder – mobilny portal randkowy korzystający z technologii lokalizacji. Dostępny jest jako aplikacja na systemy operacyjne iOS oraz Android, ponadto w wybranych krajach można z niego korzystać w przeglądarce internetowej.

Viber – komunikator oraz aplikacja do prowadzenia rozmów telefonicznych za pomocą technologii Voice over IP (VoIP) przeznaczona na smartfony oraz komputery, rozwijaną przez Viber Media. Dodatkowo użytkownik może przesyłać zdjęcia, filmy oraz pliki audio. Program dostępny jest na wiele platform, m.in. Mac OS, Android, BlackBerry OS, iOS, Series 40, Symbian, Bada, Windows Phone, i Microsoft Windows. Wersja 64-bitowa na system Linux jest dostępna w dwóch repozytoriach: jako .deb i .rpm . Viber korzysta zarówno z sieci operatorów komórkowych 3G/4G jak i Wi-Fi. Viber posiada ponad 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie z ponad 280 milionów użytkowników zarejestrowanych globalnie.

Vine – aplikacja mobilna i serwis społecznościowy, którego właścicielem jest Twitter, umożliwiający publikowanie krótkich filmów. Można je udostępniać w innych portalach, jak Twitter czy Facebook. Długość filmu wynosi maksymalnie 6 sekund.

WeChat – chiński komunikator internetowy i portal społecznościowy stworzony przez firmę Tencent Inc.. Służy m.in. do wysyłania wiadomości, robienia zakupów za pomocą botów oraz wykonywania płatności. Do 2017 roku był najpopularniejszym komunikatorem świata z ponad 950 mln aktywnych użytkowników. Jest powszechnie znany jako najbardziej innowacyjna i wszechstronna aplikacja na świecie, chińska „aplikacja do wszystkiego”, od płatności, przez media społecznościowe po zakupy.

WhatsApp – mobilna aplikacja dla smartfonów, służąca jako komunikator internetowy. Aplikacja ta jest dostępna dla różnych platform: iOS, Android, KaiOS, Windows Phone.