
Advanced Linux Sound Architecture (ALSA) – system obsługi dźwięku dla Linuksa wprowadzony w jądrze z serii 2.5 i mający zastąpić starszy Open Sound System. Dostarcza moduły jądra ze sterownikami kart dźwiękowych oraz bibliotekę alsa-lib.

ChatZilla – klient IRC dla przeglądarek bazujących na Mozilli, jak np. Mozilla Firefox, napisany w językach XUL i JavaScript.

FFmpeg – wieloplatformowy projekt, którego celem jest dostarczenie kompletnej platformy do nagrywania, konwertowania i przesyłania strumieniowego treści audiowizualnych. Głównym komponentem jest biblioteka libavcodec, która odpowiada za obsługę wielu popularnych kodeków. Projekt stanowi w praktyce podstawę dla odtwarzaczy multimediów w wielu dystrybucjach GNU/Linuksa. W zależności od opcji wybranych podczas kompilacji FFmpeg jest udostępniany na licencji LGPL albo GPL.

GNOME Office – zestaw aplikacji biurowych dla środowiska GNOME. W przeciwieństwie do innych pakietów biurowych wchodzące w jego skład aplikacje nie są ze sobą ściśle związane, a sama definicja tego, z czego składa się Gnome Office nie jest ścisła. Integrację między niektórymi programami zestawu zapewniają tzw. komponenty Bonobo.

GStreamer – framework multimedialny napisany w C. Służy jako serwer dla aplikacji multimedialnych takich jak edytory audio i wideo czy odtwarzacze multimedialne.

Iceweasel – odpowiednik przeglądarki Mozilla Firefox w dystrybucji Linuksa Debian. Powodem jego powstania był konflikt pomiędzy społecznością Debiana a Fundacją Mozilla.

IceWM – menedżer okien dla systemu X Window. Został napisany w języku C++ przez Marko Mačka, a wydawany jest na licencji GNU LGPL. Jego cechami charakterystycznymi jest duża szybkość działania i małe wymagania sprzętowe. Dzięki temu działa wydajnie nawet na komputerach z niewielką ilością pamięci RAM oraz starszymi procesorami.

Java Desktop System – nieaktualizowane już środowisko graficzne oparte o wczesne wersje GNOME, powstałe dla systemu Solaris firmy Sun Microsystems, nad którym prace zostały zarzucone w 2005 roku kiedy Solaris został wypuszczony jako oprogramowanie open source.

MATE – środowisko graficzne, które jest forkiem GNOME 2.32. Projekt został stworzony przez społeczność systemu Arch Linux, gdy wydanie GNOME 3 doprowadziło do jego krytyki ze strony społeczności GNU/Linuksa. MATE w przeciwieństwie do GNOME 3 działa w trybie 2D oraz posiada mniejsze wymagania sprzętowe. MATE jest obecnie dostępny dla wielu systemów GNU/Linux oraz BSD. MATE posiada kilka stylów powiadomień do wyboru. Ponadto w środowisku znajdziemy takie aplikacje jak: Pluma – prosty edytor tekstowy, Eye of MATE – przeglądarka plików graficznych, która wykorzystuje biblioteki gdk-pixbuf. Zaletą tej aplikacji jest obsługa dużych obrazów, w tym powiększanie i przewijanie przy stałym użyciu pamięci, Atril – przeglądarka dokumentów etc.

NeoOffice to wersja pakietu biurowego OpenOffice.org dla systemu operacyjnego OS X. NeoOffice wykorzystuje środowisko Java oraz Carbon i Cocoa. Podstawą różniącą NeoOffice od OpenOffice.org jest fakt natywnego użycia interfejsu Aqua z OS X. OpenOffice.org wykorzystuje X Window System przez co nie zachowuje się do końca jak natywna aplikacja napisana na Apple OS X. Ostatnią wersją NeoOffice jest wersja 3.0 która odczytuje format OpenDocument i jest dostępna w wersji na procesory IBM PowerPC i Intel x86.

Pitivi — dostępny na wolnej licencji LGPL program służący do nieliniowej edycji wideo. Prace nad Pitivi, jako projektem na zakończenie studiów rozpoczął w roku 2004 roku Edward Hervey. Pierwotnie była to aplikacja napisana w języku C, jednak osiemnaście miesięcy później została przepisana na Pythona. Pitivi wykorzystuje multimedialny framework GStreamer oraz bibliotekę GTK+.

Processing – język programowania oraz zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) stworzone na potrzeby sztuki elektronicznej oraz projektowania graficznego. Autorami projektu są byli studenci i pracownicy Aesthetics and Computation Group (ACG) działającym w MediaLab w amerykańskim MIT, Ben Fry i Casey Reas. Processing oparty jest w dużej mierze na wcześniejszym projekcie edukacyjnym szefa ACG, Johna Maedy – Design by Numbers. W obu przypadkach jednym z założeń projektu było przygotowanie środowiska programistycznego, które pomoże w nauce programowania osób niezwiązanych z programowaniem. Cel ten osiągnięty jest przez błyskawiczne efekty wizualne, jakie oferuje programowanie w języku Processing oraz przez uproszczenie skomplikowanych i pracochłonnych konstrukcji programowania graficznego w języku Java, w którym Processing jest zaimplementowany.

Qt – zestaw przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dedykowanych dla języków C++, QML i Java. Ich podstawowym składnikiem są klasy służące do budowy graficznego interfejsu programów komputerowych, począwszy od wersji 4.0 Qt zawiera też narzędzia do tworzenia programów konsolowych i serwerów.

SeaMonkey – pakiet programów składający się z przeglądarki internetowej, klienta poczty, czytnika grup dyskusyjnych oraz edytora stron HTML.

SpeedCrunch to kalkulator o bardzo zaawansowanych opcjach, którego obsługa odbywa się za pomocą klawiatury. Aplikacja umożliwia korzystanie z funkcji takich jak sinus, cosinus, tangens, cotangens, funkcja wykładnicza, logarytmiczna i wiele innych. Automatycznie tworzona historia pozwala użytkownikowi na przegląd wykonanych działań, a także eksport sesji do pliku tekstowego.

SUSE Linux Enterprise Desktop (SLED) – dystrybucja systemu operacyjnego Linux stworzona przez firmę SUSE i przeznaczona do użytku biznesowego. System jest znany również jako Novell Linux Desktop. Nowe wersje systemu są wydawane co 24-36 miesięcy. Są również dostępne tak zwane „service packs” wydawane co 9-12 miesięcy.

Wine – oprogramowanie umożliwiające wykonywanie aplikacji przeznaczonych dla systemu operacyjnego Microsoft Windows w środowisku systemu operacyjnego klasy Unix. Przy pomocy bibliotek Wine można również przenosić niektóre aplikacje systemu Windows do natywnych plików binarnych systemu Unix.

Xfce – środowisko graficzne dla systemów uniksowych, początkowo wzorowane na CDE. Pierwotnie Xfce bazowało na XForms, jednakże po przepisaniu kodu źródłowego środowisko przestało bazować na tej bibliotece. Obecnie bazuje na bibliotece GTK+.