Charakterystyka amplitudowaW
Charakterystyka amplitudowa

Charakterystyka amplitudowa – w elektronice oraz przetwarzaniu sygnałów, wykres modułu zespolonej transmitancji widmowej układu LTI w funkcji częstotliwości lub pulsacji.

Charakterystyka amplitudowo-fazowaW
Charakterystyka amplitudowo-fazowa

Charakterystyka amplitudowo-fazowa, charakterystyka Nyquista, wykres Nyquista – w automatyce, wykres transmitancji widmowej układu na płaszczyźnie zmiennej zespolonej.

Charakterystyka czasowaW
Charakterystyka czasowa

Charakterystyka czasowa – w teorii sterowania stanowi podstawowy opis działania układu regulacji. Wyróżnia się dwa typy charakterystyk czasowych:charakterystyka skokowa, charakterystyka impulsowa.

Charakterystyka częstotliwościowaW
Charakterystyka częstotliwościowa

Charakterystyka częstotliwościowa – charakterystyka reprezentowana przez wykres transmitancji widmowej uzyskiwana w ten sposób, że pulsacja staje się na wykresie zmienną niezależną i przebiega od do

Charakterystyka fazowaW
Charakterystyka fazowa

Charakterystyka fazowa w elektronice oraz przetwarzaniu sygnałów, to wykres argumentu zespolonej transmitancji widmowej układu LTI w funkcji częstotliwości lub pulsacji.

Częstotliwość próbkowaniaW
Częstotliwość próbkowania

Częstotliwość próbkowania – wartość określająca liczbę próbek w jednostce czasu pobranych ze źródłowego sygnału ciągłego w celu uzyskania sygnału dyskretnego.

Funkcja prostokątnaW
Funkcja prostokątna

Funkcja prostokątna jest zdefiniowana jako

Funkcja sincW
Funkcja sinc

Nieznormalizowana funkcja sinc – funkcja definiowana jako:

Funkcja skokowa Heaviside’aW
Funkcja skokowa Heaviside’a

Funkcja skokowa Heaviside’a, skok jednostkowy – funkcja nieciągła, która przyjmuje wartość dla ujemnych argumentów i wartość w pozostałych przypadkach:

Funkcja trójkątnaW
Funkcja trójkątna

Funkcja trójkątna jest zdefiniowana jako:

Graf przepływu sygnałówW
Graf przepływu sygnałów

Graf przepływu sygnałów – szczególny typ diagramu blokowego – i graf skierowany – składający się z węzłów i gałęzi. W teorii sterowania obok schematu blokowego drugie dogodne narzędzie graficznego opisu złożonych układów regulacji.

Modulacja amplitudyW
Modulacja amplitudy

Modulacja amplitudy – jeden z trzech podstawowych rodzajów modulacji, polegający na kodowaniu sygnału informacyjnego w chwilowych zmianach amplitudy sygnału nośnego. Uzyskany w wyniku sygnał zmodulowany jest sygnałem wąskopasmowym, który nadaje się np. do transmisji drogą radiową. Rysunek po prawej stronie pokazuje wygląd sygnału zmodulowanego AM tonem sinusoidalnym.

Modulacja częstotliwościW
Modulacja częstotliwości

Modulacja częstotliwości, FM – kodowanie informacji w fali nośnej przez zmiany jej chwilowej częstotliwości w zależności od sygnału wejściowego, tj. jej modulację.

Obwiednia sygnałuW
Obwiednia sygnału

Obwiednia sygnału – chwilowa wartość amplitudy sygnału, jako funkcja czasu, zmieniająca się znacznie wolniej niż sam sygnał. Pojęcie obwiedni sygnału jest intuicyjne i nieścisłe, a mimo to użyteczne i często stosowane w fizyce, akustyce, elektronice i wielu innych dziedzinach techniki. Ścisłym odpowiednikiem tego pojęcia w matematyce jest obwiednia rozumiana jako ograniczenie danej rodziny krzywych.

Pasmo przenoszeniaW
Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia, przepustowość sieci, pasmo przepustowe – zakres częstotliwości, w którym tłumienie sygnału jest nie większe niż 3 dB. W paśmie przenoszenia amplituda osiąga wartość nie mniejszą niż 70,7% swojej wartości maksymalnej. Zdolność przewodowego lub bezprzewodowego łącza komunikacyjnego do przesłania maksymalnej ilości danych z jednego punktu do drugiego za pośrednictwem sieci komputerowej lub połączenia internetowego w określonym czasie - zwykle w ciągu jednej sekundy. Przepustowość, będąca synonimem pojemności, określa szybkość przesyłania danych. Przepustowość nie jest miarą szybkości sieci. Przedstawiona definicja odwzorowuje zachowanie układów realizowanych fizycznie, mających charakter filtru dolnoprzepustowego.

PróbkowanieW
Próbkowanie

Próbkowanie, dyskretyzacja, kwantowanie w czasie – proces tworzenia sygnału dyskretnego, reprezentującego sygnał ciągły za pomocą ciągu wartości nazywanych próbkami. Zwykle jest jednym z etapów przetwarzania sygnału analogowego na sygnał cyfrowy.

Sygnał analogowyW
Sygnał analogowy

Sygnał analogowy – sygnał, który może przyjmować dowolną wartość z ciągłego przedziału. Jego wartości mogą zostać określone w każdej chwili czasu, dzięki funkcji matematycznej opisującej dany sygnał. Przeciwieństwem sygnału analogowego jest sygnał skwantowany, nazywany również dyskretnym.

Sygnał dyskretnyW
Sygnał dyskretny

Sygnał dyskretny – model wielkości zmiennej, która jest określona tylko w dyskretnych chwilach czasu. Najczęściej jest to sygnał powstały poprzez próbkowanie sygnału ciągłego.

Transmitancja operatorowaW
Transmitancja operatorowa

Transmitancja operatorowa – stosunek transformaty Laplace’a sygnału wyjściowego do transformaty Laplace’a sygnału wejściowego układu przy zerowych warunkach początkowych: