System zarządzania pakietamiW
System zarządzania pakietami

System zarządzania pakietami – zestaw narzędzi służących do automatycznej instalacji, aktualizacji, konfiguracji i usuwania pakietów oprogramowania. Korzystanie z zarządcy pakietów różni się od instalowania pojedynczych pakietów ręcznie tym, iż zarządca zwykle obsługuje zależności i potrafi ściągnąć z Internetu wymagane pakiety. Termin ten jest najczęściej stosowany w odniesieniu do systemów typu Unix.

Advanced Packaging ToolW
Advanced Packaging Tool

APT – system zarządzania pakietami, używany przez system Debian GNU/Linux. APT został zaprojektowany do współpracy z plikami .deb jedynie w systemie Debian, ale jego zmodyfikowane wersje działają również z pakietami RPM i działają z innymi systemami operacyjnymi, takimi jak np. OS X.

AptitudeW
Aptitude

aptitude – front-end do programu APT. Wyświetla on listę pakietów i pozwala użytkownikowi wybrać pakiety do zainstalowania lub usunięcia. aptitude został stworzony dla dystrybucji Debian GNU/Linux, ale został także przystosowany do współpracy z pakietami RPM. Aptitude używa interfejsu ncurses.

AutopackageW
Autopackage

Autopackage – instalator pojedynczego pakietu oprogramowania działający w każdej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux.

Centrum oprogramowania UbuntuW
Centrum oprogramowania Ubuntu

Centrum oprogramowania Ubuntu – system zarządzania pakietami, który pozwala na instalację i zarządzanie oprogramowaniem w systemie operacyjnym Ubuntu, który jest jednym z wielu dystrybucji linuksa. Centrum oprogramowania Ubuntu było domyślnie zainstalowane wraz z nowymi wydaniami Ubuntu. Dzięki tej aplikacji użytkownik może instalować aplikacje jednym kliknięciem, dodatkowo ma pełny opis instalowanych aplikacji.

ComposerW
Composer

Composer to system zarządzania pakietami dla języka PHP, dostępny jako aplikacja wiersza poleceń, która dostarcza i standaryzuje format zarządzania zależnościami skryptami i bibliotekami. Jego twórcami są Nils Adermann i Jordi Boggiano, którzy nadal dbają o rozwój projektu. Prace nad Composerem rozpoczęto w kwietniu 2011, a pierwsza wersja została wydana 1 marca 2012. Działanie Composera wzoruje się na programie "npm" używanym w Node.js oraz "bundler" używanym w języku Ruby.

DpkgW
Dpkg

dpkg – oprogramowanie będące podstawową częścią systemu zarządzania pakietami dystrybucji systemu operacyjnego Debian GNU/Linux.

DselectW
Dselect

dselect to program komputerowy stworzony dla dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux Debian stanowiący nakładkę na podstawowy system zarządzania pakietami dpkg. Powstał w celu ułatwienia instalacji i usuwania pakietów instalacyjnych DEB. Program oferuje interfejs tekstowy umożliwiający wybór, instalację i usuwanie pakietów. Zapewnia rozwiązywanie zależności i konfliktów pomiędzy pakietami. Obecnie zalecaną metodą zarządzania pakietami w dystrybucji Debian jest mechanizm APT.

F-DroidW
F-Droid

F-Droid – repozytorium aplikacji dla systemu operacyjnego Android. Działa na podobnej zasadzie do Google Play, ale zawiera jedynie wolne i otwarte oprogramowanie. Aplikacje mogą być instalowane oraz wyszukiwane na stronie projektu lub bezpośrednio z aplikacji klienckiej.

GDebiW
GDebi

Gdebi – narzędzie służące do instalacji pakietów oprogramowania .deb w dystrubucji GNU/Linux Debian i pochodnych jak np. Ubuntu, z którego go wycofano w wersji 11.04.

KlikW
Klik

klik to program komputerowy służący do łatwej i szybkiej instalacji oprogramowania w systemie operacyjnym GNU/Linux. klik umożliwia instalację aplikacji z poziomu konta zwykłego użytkownika bez konieczności posiadania uprawnień roota, poprzez pojedyncze kliknięcie na wybranym pliku .cmg.

KPackageW
KPackage

KPackage – menedżer pakietów, będący częścią środowiska graficznego KDE. Umożliwia zarządzanie pakietami w systemach operacyjnych z zainstalowanym środowiskiem KDE, obsługuje formaty: DEB *.installer RPM *.tgz *.tar.gz *.ebuild, dzięki czemu może być wykorzystywany właściwie w każdym systemie operacyjnym, na którym może zostać uruchomione KDE.

MacPortsW
MacPorts

MacPorts, zwany dawniej DarwinPorts – projekt FLOSS na licencji BSD upraszczający instalację innego oprogramowania open source na systemach OS X i Darwin, podobny do projektu Fink lub innych kolekcji portów znanych z BSD. Jeszcze jako DarwinPorts został uruchomiony w roku 2002 w ramach projektu OpenDarwin przy czynnej współpracy wielu pracowników Apple'a, m.in. takimi jak Landon Fuller, Kevin Van Vechten czy Jordan Hubbard.

Npm (manager pakietów)W
Npm (manager pakietów)

npm – domyślny manager pakietów dla środowiska Node.js, może być także używany do zarządzania warstwą front-end aplikacji WWW.

PackageKitW
PackageKit

PackageKit – zbiór oprogramowania zaprojektowany do zapewnienia spójnej, wysokiego poziomu powłoki służącej do obsługi różnych systemów zarządzania pakietami. Został on zapoczątkowany przez Richarda Hughesa.

PacmanW
Pacman

Pacman – domyślny zarządca pakietów w dystrybucji Linuksa – Arch Linuksie. Został napisany przez Judda Vineta, twórcę Arch Linuksa. Pacman pozwala na zarządzanie pakietami z wykorzystaniem bardzo prostych i krótkich komend. Pakiety z programami to archiwa tar zbudowane zgodnie z Arch Linux Build System (ABS). Pacman domyślnie korzysta z oficjalnych repozytoriów, możliwe jest jednak zarówno skorzystanie z innych serwerów, jak i stworzenie własnego repozytorium z pakietami. Standardowo plik konfiguracyjny Pacmana znajduje się w /etc/pacman.conf – można w nim zdefiniować m.in. które pakiety nie powinny być aktualizowane, lokalizację pliku log czy też serwery z programami.

Portage (program)W
Portage (program)

Portage – system zarządzania instalacją oprogramowania w systemie operacyjnym Gentoo Linux, napisany w języku Python. Bazuje na idei portów BSD. Poza instalacją oprogramowania potrafi również tworzyć pakiety binarne w formatach GRP, oraz RPM. Instalacja oprogramowania może przebiegać również przy użyciu pierwszego z tych formatów. Korzysta z tzw. ebuildów przechowujących informacje, dzięki którym program może automatycznie pobrać, skompilować oraz zainstalować aplikacje. Portage nie przechowuje postaci binarnej aplikacji.

SlackpkgW
Slackpkg

Slackpkg – napisane w bashu narzędzie zaprojektowane dla dystrybucji Slackware, który wspomaga użytkowników w instalowaniu i aktualizowaniu pakietów tgz ze zdalnych repozytoriów. Wraz z wersją dystrybucji 12.2 stał się domyślnym menadżerem pakietów dla Slackware.

Slapt-getW
Slapt-get

Slapt-get – wzorowany na Debianowym Apt-gecie menadżer pakietów dla systemu Slackware. Program został napisany i jest rozwijany przez programistę Jasona Woodwarda a został udostępniony na licencji GNU General Public License. Nakładką graficzną na Slapt-get jest Gslapt.

SynapticW
Synaptic

Synaptic – graficzna nakładka (Front-end) na APT. Przeznaczona jest dla systemu operacyjnego Debian GNU/Linux i pokrewnych, bazujących na nim, jednak możliwe jest używanie jej z dystrybucjami opartymi na pakietach RPM. Menadżer oparty jest na bibliotekach GTK+, a dla środowiska graficznego KDE została stworzona specjalna wersja tego programu nazwana Kynaptic. Synaptic działa poprawnie we wszystkich środowiskach graficznych.

Windows Package ManagerW
Windows Package Manager

Windows Package Manager, winget – wolne i otwarte oprogramowanie, menadżer pakietów dla systemu Windows 10.

Yellowdog Updater, ModifiedW
Yellowdog Updater, Modified

Yellowdog Updater, Modified (yum) – napisany przez Setha Vidala system zarządzania pakietami dla systemów linuksowych używających systemu pakietów RPM. Yum powstał dla dystrybucji Yellow Dog Linux, jednak został zaadaptowany przez kilka innych jak np CentOS czy Fedora.

ZYppW
ZYpp

ZYpp — silnik zarządzania pakietami wykorzystywany w takich aplikacjach, jak YaST, Zypper i PackageKit użyty w openSUSE i SUSE Linux Enterprise. Wykorzystuje algorym spełnialności formuł do obliczania zależności oraz udostępnia wygodny interfejs programistyczny dla innych aplikacji. Jest on darmowym programem z dostępnym kodem źródłowym, którego rozwój jest sponsorowany przez firmę Novell. Rozpowszechniany jest on w ramach licencji GNU General Public License v2 lub późniejszej.

ZypperW
Zypper

Zypper - natywny interfejs wiersza poleceń menedżera pakietów ZYpp, umożliwiający instalację, aktualizację i odpytywanie lokalnych i zdalnych repozytoriów. Jego odpowiednikiem jest moduł graficzny menadżer pakietów YaST. Jest on używany w openSUSE od wersji 10.2 beta1. W openSUSE 11.1, Zypper osiągnął wersję 1.0. W dniu 2 czerwca 2009 roku, dystrybucja Ark Linux jako pierwsza ogłosiła, że wybrała menadżer pakietów ZYpp, aby zastąpić przestarzałe narzędzie apt-rpm. Zypper jest również wykorzystywany w MeeGo OS i Tizen Sailfish - mobilnych dystrybucjach Linuksa. Dzięki wykorzystaniu solvera rozwiązującego problem spełnialności, Zypper potrafi rozwiązywać zależności pomiędzy pakietami. Do zarządzania oprogramowaniem można wykorzystać wzorce.