
Alpine – darmowy, wieloplatformowy klient poczty elektronicznej rozwijany w University of Washington. Pierwsza wersja została wydana 20 grudnia 2007 na licencji Apache.

Android – system operacyjny z jądrem Linux dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety i netbooki. W 2013 roku był najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie. Wspomniane jądro oraz niektóre inne komponenty, które zaadaptowano do Androida opublikowane są na licencji GNU GPL. Android nie zawiera natomiast kodu pochodzącego z projektu GNU. Cecha ta odróżnia Androida od wielu innych istniejących obecnie dystrybucji Linuksa. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc., następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.

Android-x86 – projekt przeniesienia systemu Android oraz jego modyfikacji CyanogenMod na komputery PC z architekturą x86.

Apache Ant to narzędzie służące do zautomatyzowania procesu budowy oprogramowania. Podobne do programu Make ale napisane w języku Java do wykorzystania przede wszystkim z programami napisanymi w tym języku.

Apache Geronimo – otwarty serwer aplikacji dla platformy Java EE stworzony i rozwijany przez Apache Software Foundation. Rozpowszechniany na licencji Apache License.

Apache – otwarty serwer HTTP dostępny dla wielu systemów operacyjnych.

Apache Spark – otwarte oprogramowanie będące platformą programistyczną dla obliczeń rozproszonych. Początkowo rozwijany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, następnie przekazany Apache Software Foundation – organizacji, która rozwija go do dnia dzisiejszego.

ClickHouse – relacyjna baza danych stworzona przez Yandex, początkowo używana w Yandex Metrica, a od 2016 roku rozpowszechniana na otwartej licencji Apache License 2.0.

ConnectBot – bezpłatny klient usług SSH i Telnet, działający pod systemem operacyjnym Android.

CouchDB – rozwijany przez Fundację Apache wysokowydajny, nierelacyjny silnik baz danych napisany w języku Erlang zorientowany na dokumenty. Udostępniony został na zasadach licencji Apache License 2.0. Dostęp do systemu realizuje się za pomocą API korzystającego z mechanizmu REST.

Crystal – obiektowy, statycznie typowany, kompilowany język programowania ogólnego przeznaczenia. Ma wieloplatformowe wsparcie, rozbudowaną biblioteką standardową, implementuje zielone wątki, pozwala na tworzenie makr a literały puste traktuje jako typ. W Crystalu biblioteki nazywane są „odłamkami”. Po skompilowaniu programu zawierającego biblioteki zostaje utworzony jeden monolityczny plik wykonywalny.

Fuchsia – oparty na możliwościach (Capability-based) system operacyjny obecnie rozwijany przez Google. Po raz pierwszy stał się znany publiczności, gdy projekt pojawił się na GitHubie w sierpniu 2016 r. bez oficjalnego ogłoszenia. W przeciwieństwie do wcześniejszych systemów operacyjnych opracowanych przez Google, takich jak Chrome OS i Android, opartych na jądrze Linux, Fuchsia jest oparta na nowym mikrojądrze o nazwie „Zircon”.

Groovy – obiektowy język skryptowy wzorowany na składni Javy, wzbogacony o dodatkowe cechy takie jak:domknięcia przeciążanie operatorów ułatwienia w obsłudze kolekcji i wyrażeń regularnych możliwość uruchomienia jako języka dynamicznie interpretowanego bądź skompilowanego do formatu kodu bajtowego.

ImageMagick – darmowy pakiet do obróbki grafiki, z dostępnym kodem źródłowym. Programy wchodzące w skład pakietu pozwalają wyświetlić, tworzyć, modyfikować i zapisywać pliki graficzne w wielu formatach.

IntelliJ IDEA – komercyjne zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) dla Javy firmy JetBrains.

Kotlin – statycznie typowany język programowania działający na maszynie wirtualnej Javy, który jest głównie rozwijany przez programistów JetBrains. Nazwa języka pochodzi od wyspy Kotlin niedaleko Petersburga. Kotlin jest zaprojektowany z myślą o pełnej interoperacyjności z językami działającymi na maszynie wirtualnej Javy.

Less – dynamiczny język arkuszy stylów stworzony przez Alexis Selliera. Został stworzony w odpowiedzi na język Sass oraz dał początek nowszej wersji Sass – SCSS, która zapożyczyła część jego składni. Less było początkowo oprogramowaniem open source opartym na licencji MIT, którą zmieniono później na Apache License 2.0. Pierwsza implementacja napisana była w Ruby, późnej została ona zastąpiona wersją napisaną w JavaScripcie. Less jest zagnieżdżonym metajęzykiem – poprawny kod CSS jest również poprawnym kodem Less. Główną różnicą pomiędzy Less i innymi prekompilatorami CSS jest możliwość kompilacji w czasie rzeczywistym kodu przez przeglądarkę. Less może działać zarówno po stronie klienta, jak i serwera, jak również jego kod może być skompilowany wcześniej do czystego CSS.

OLAT – aplikacja webowa wykorzystywana do e-learning, napisana i rozwijana przez Uniwersytet w Zurychu oraz społeczność wolontariuszy skupionych wokół projektu.

Phabricator – zestaw przeglądarkowych narzędzi programistycznych do pracy grupowej.

Puppet – menadżer konfiguracji serwerów. Tworzony przez firmę Puppet od 2005, którą założył Luke Kanies. Jest rozwijany jako wolne oprogramowanie na licencji Apache, a przed wersją 2.7.0 na licencji GNU GPL.

PyCharm – zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) dla języka programowania Python firmy JetBrains. Zapewnia m.in.: edycję i analizę kodu źródłowego, graficzny debugger, uruchamianie testów jednostkowych, integrację z systemem kontroli wersji. Wspiera także programowanie i tworzenie aplikacji internetowych w Django.

Rust – kompilowany język programowania ogólnego przeznaczenia rozwijany przez Fundację Mozilla. Stworzony z myślą, aby był „bezpieczny, współbieżny i praktyczny”.

SpamAssassin – napisany głównie w Perlu zestaw skryptów do analizy zawartości poczty elektronicznej i oceny prawdopodobieństwa czy dana wiadomość jest spamem, czy też nie.

Struts – otwarty framework dla aplikacji tworzonych w języku programowania Java. Podstawowymi zastosowaniami Struts są prezentacja danych oraz kontrolowanie danych.

TensorFlow – otwartoźródłowa biblioteka programistyczna napisana przez Google Brain Team. Wykorzystywana jest w uczeniu maszynowym i głębokich sieciach neuronowych. Została wydana 9 listopada 2015 roku.