
Audacious – odtwarzacz multimedialny należący do wolnego oprogramowania, przeznaczony dla systemów operacyjnych opartych na standardach POSIX. Audacious jest odgałęzieniem projektu Beep Media Player 0.9.7.1.

BitchX to program komputerowy, klient internetowej usługi IRC napisany w języku C. BitchX działa w trybie tekstowym lub środowisku tekstowym emulowanym przy użyciu biblioteki GTK+.

CMake – wieloplatformowe narzędzie do automatycznego zarządzania procesem kompilacji programu. Jego główna cecha to niezależność od używanego kompilatora oraz platformy sprzętowej. CMake nie kompiluje programu samodzielnie, lecz tworzy pliki z regułami kompilacji dla konkretnego środowiska; przykładowo w systemie GNU/Linux będą to pliki Makefile, natomiast pod Windowsem — pliki projektu dla Microsoft Visual Studio.

Django – wolny i otwarty framework przeznaczony do tworzenia aplikacji internetowych, napisany w Pythonie. Powstał pod koniec 2003 roku jako ewolucyjne rozwinięcie aplikacji internetowych, tworzonych przez grupę programistów związanych z Lawrence Journal-World. W 2005 roku kod Django został wydany na licencji BSD. Nazwa frameworku pochodzi od gitarzysty Django Reinhardta.

Enlightenment – menedżer okien dla środowiska X Window System, który może być używany samodzielnie lub wraz ze środowiskami graficznymi takimi jak GNOME czy KDE. Jego głównym autorem jest programista i grafik Carsten Haitzler (Rasterman). Wydany na licencji BSD.

FAR Manager – program typu menedżer plików rozprowadzany na licencji shareware i BSD, określany przez producenta jako File and archive manager. Jest drugim sztandarowym produktem tej firmy obok archiwizatora RAR.

Flask jest to mikro framework aplikacji webowych napisany w języku Python.

Go – język programowania opracowany przez pracowników Google: Roberta Griesemera, Roba Pike'a oraz Kena Thompsona. Łączy w sobie łatwość pisania aplikacji charakterystyczną dla języków dynamicznych, jak również wydajność języków kompilowanych.

IPython – interaktywna powłoka dla języka Python, o dodatkowych elementach składni i poszerzonych możliwościach. Obecnie oferuje introspekcję, media interaktywne, składnię powłoki oraz uzupełnianie wiersza poleceń.

LILO, LiLo – program komputerowy pozwalający wybrać i zainicjować system operacyjny po uruchomieniu komputera.

Lumina - środowisko graficzne dla systemów BSD i GNU/Linux, bazujące na bibliotece Qt. Tworzone głównie z myślą o systemie TrueOS, jednak jest również dostępne dla wielu dystrybucji Linuxa.

MacPorts, zwany dawniej DarwinPorts – projekt FLOSS na licencji BSD upraszczający instalację innego oprogramowania open source na systemach OS X i Darwin, podobny do projektu Fink lub innych kolekcji portów znanych z BSD. Jeszcze jako DarwinPorts został uruchomiony w roku 2002 w ramach projektu OpenDarwin przy czynnej współpracy wielu pracowników Apple'a, m.in. takimi jak Landon Fuller, Kevin Van Vechten czy Jordan Hubbard.

Memcached – system buforowania pamięci podręcznej ogólnego przeznaczenia, stworzony przez Danga Interactive dla serwisu LiveJournal, lecz aktualnie używany przez wiele innych stron. Jest często używany do przyspieszenia dynamiki baz danych poprzez buforowanie danych i obiektów w pamięci RAM w celu zredukowania czasu odczytu zewnętrznego źródła danych. Memcached działa na systemach uniksopodobnych, Windows i MacOS. Projekt jest udostępniany na licencji BSD.

Metasploit – otwarte narzędzie służące do testów penetracyjnych i łamania zabezpieczeń systemów teleinformatycznych. Metasploit zawiera bazę gotowych exploitów oraz udostępnia interfejs, dzięki któremu można przygotowywać własne, korzystając z gotowych komponentów.

MINIX – niekomercyjny system uniksopodobny.

Mumble – wolny program do komunikacji głosowej przeznaczony głównie dla graczy, działający na podobnej zasadzie co Ventrilo czy TeamSpeak. Mumble posiada wbudowany system (filtr) oczyszczania dźwięku ze wszelkich szumów i zakłóceń generowanych przez mikrofon. Do dodatkowych funkcji należy konfigurowalna nakładka graficzna pokazująca w trakcie gry, kto aktualnie przebywa na danym kanale.

NASM, Netwide Assembler to wolnodostępny asembler dla języka Asembler x86.

Nightingale – wolny odtwarzacz muzyczny i przeglądarka internetowa oparta na kodzie źródłowym programu Songbird. Silnik Nightingale jest oparty na XULRunnerze z bibliotekami m.in. takimi jak GStreamer oraz libtag. Odkąd oficjalne wsparcie dla systemu Linux zostało zakończone przez projekt Songbird w kwietniu 2010 r. część społeczności projektu Songbird, korzystająca z systemu Linux oddzieliła się od projektu Songbird tworząc projekt Nightingale. W przeciwieństwie do programu Songbird w którym do skiny i części funkcjonalności prawa autorskie są zastrzeżone, Nightingale jest dostępny w całości na wolnych licencjach – GPLv2, MPL i BSD.
Notepad2 – otwarty edytor tekstu dla systemu Microsoft Windows, udostępniony na licencji BSD. Autorem programu jest Florian Barmer. Program został napisany przy użyciu komponentu edycyjnego Scintilla. Pierwsze wydanie programu pochodzi z kwietnia 2004 roku. Notepad2 był tworzony w myśl zasady: mały, szybki i użyteczny.

OpenMPT – tracker napisany przez Oliviera Lapicque’a dla systemu operacyjnego Windows.

Opus – format stratnej kompresji dźwięku, przystosowany do kodowania zarówno mowy jak i muzyki. Charakteryzuje się małym opóźnieniem, najwyższą jakością kompresji dźwięku oraz możliwością płynnej zmiany stopnia kompresji w dowolnej chwili. Używa algorytmów SILK oraz CELT. Stosowanym formatem plików jest opus.

PostgreSQL często nazywany także Postgres to, obok MySQL i SQLite, jeden z trzech najpopularniejszych otwartych systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych. Początkowo opracowywany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i opublikowany pod nazwą Ingres. W miarę rozwoju i zwiększania funkcjonalności, baza danych otrzymała nazwy Postgres95 i ostatecznie PostgreSQL, aby upamiętnić pierwowzór oraz zaznaczyć zgodność ze standardem SQL. Aktualnie baza implementuje większość standardu SQL:2011.

React.js – biblioteka języka programowania JavaScript, która wykorzystywana jest do tworzenia interfejsów graficznych aplikacji internetowych. Została stworzona przez Jordana Walke, programistę Facebooka, a zainspirowana przez rozszerzenie języka PHP - XHP. Często wykorzystywana do tworzenia aplikacji typu Single Page Application.

Shiira – przeglądarka internetowa działająca w systemie OS X oparta na silniku WebKit. Jej kod źródłowy dystrybuowany jest na zasadach licencji BSD. Projekt jest prowadzony przez Japończyka o pseudonimie mkino.

SilverStripe – system zarządzania treścią (CMS), umożliwiający użytkownikowi łatwe publikowanie, zarządzanie i organizowanie zawartości strony. Wyposażony jest w moduły, które oferują między innymi system blogów, fora, biuletyny, galerie grafik/zdjęć, możliwość wysyłania i pobierania plików. Wszystko to jest zarządzane w funkcjonalnym module administracyjnym intensywnie wykorzystującym technologię AJAX.

TextEdit – edytor tekstu firmy Apple Inc., dołączony do systemu operacyjnego OS X. Ma podstawowe funkcje z zakresu obróbki tekstu, pozwala na umieszczanie grafiki i tabel. Zapisuje dokumenty w formatach RTF, Microsoft Office Word 2007 XML oraz OpenDocument.

Ultimate++, znany także jako U++ i Upp – zestaw przenośnych bibliotek oraz narzędzi programistycznych dedykowanych językowi C++. Podstawowym składnikiem bibliotek są klasy umożliwiające budowę interfejsu graficznego programu komputerowego oraz tworzenie aplikacji terminalowych i serwerowych. Jednym z najważniejszych narzędzi wchodzącym w skład zestawu jest zintegrowane środowisko programistyczne TheIDE.

V8 – otwarty silnik JavaScript, stworzony i rozwijany przez Google, używany w przeglądarce Google Chrome. Implementuje specyfikację ECMAScript. Może zostać uruchomiony samodzielnie lub zostać osadzony w dowolnej aplikacji C++.

Wagtail – darmowy i otwarty system zarządzania treścią (CMS) napisany w języku Python. Jest popularny wśród systemów CMS korzystających z frameworka Django. Projekt jest utrzymywany przez zespół współtwórców open-source wspieranych przez firmy na całym świecie. Projekt koncentruje się na przyjazności dla programistów, a także na łatwości użycia interfejsu administracyjnego.

WikidPad to zaawansowany notatnik o rozbudowanej strukturze oparty na mechanizmie wiki.

Wings 3D – wolne i otwarte oprogramowanie do modelowania obiektów trójwymiarowych wzorowane na aplikacjach Nendo oraz Mirai produkcji Izware. Nazwa wywodzi się od "uskrzydlonej struktury danych opartej na krawędziach", której używa wewnętrznie przy przechowywaniu pozycji wierzchołków. Ten system przechowywania danych potocznie nazywany jest właśnie Wings.

Xfce – środowisko graficzne dla systemów uniksowych, początkowo wzorowane na CDE. Pierwotnie Xfce bazowało na XForms, jednakże po przepisaniu kodu źródłowego środowisko przestało bazować na tej bibliotece. Obecnie bazuje na bibliotece GTK+.