Komunikator internetowyW
Komunikator internetowy

Komunikator internetowy – program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów pomiędzy dwoma lub większą liczbą komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet. Od poczty elektronicznej różni się tym, że oprócz samej wiadomości, przesyłane są także informacje o obecności użytkowników, co zwiększa znacznie szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji.

AdiumW
Adium

Adium – komunikator internetowy dla systemu OS X. Obsługuje wiele protokołów internetowych, w tym Gadu-Gadu, AIM, ICQ, MSN, Yahoo! Messenger, XMPP, Bonjour, Lotus Sametime, Live Journal Talk, Novel Groupwise, .Mac (iChat), Google Talk oraz Jabber. Adium jest rozpowszechniany na licencji GPL i jest udostępniany za darmo.

AIM (komunikator internetowy)W
AIM (komunikator internetowy)

AIM, skrót od AOL Instant Messenger – darmowy komunikator internetowy utworzony przez firmę AOL, dostępny jako osobna aplikacja lub jako rozszerzenie dla przeglądarki Netscape Navigator, oparty na protokołach OSCAR i TOC. Pozwala na wysyłanie wiadomości do swoich przyjaciół, przekazywanie obrazów z kamerek internetowych, przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych, a także prowadzenie z nimi rozmów na czacie. Program jest bardzo popularny w USA, ma już ponad 100 milionów zarejestrowanych użytkowników.

AMSNW
AMSN

aMSN – klon Windows Live Messengera na licencji GPL. Jego głównym celem jest umożliwienie użytkownikom systemu operacyjnego Linux kontaktu z osobami, które używają programu firmy Microsoft, dostępnego tylko w systemach Windows i MacOS. W tym celu aMSN naśladuje wygląd Windows Live Messengera. Ma również wsparcie na wiele jego funkcji.

EKG2W
EKG2

EKG2 – oparty na wtyczkach komunikator internetowy dla systemów uniksowych . Oprogramowanie obsługuje różne protokoły, m.in. XMPP, Gadu-Gadu, IRC, rozpowszechniane jest na licencji GPL.

EmpathyW
Empathy

Empathy – wieloplatformowy komunikator internetowy przeznaczony dla środowiska GNOME. Opiera się na bibliotece Telepathy. Empathy jest domyślnym komunikatorem w środowisku GNOME od wersji 2.24 oraz w dystrybucjach Ubuntu od wersji 9.10 i Fedora od wersji 12; zastąpiło w tej roli program Pidgin.

Facebook MessengerW
Facebook Messenger

Facebook Messenger – komunikator internetowy stworzony przez Facebooka. Służy do wysyłania wiadomości, zdjęć, filmów, naklejek i innych plików, a także pozwala reagować na wiadomości znajomych i wchodzić w interakcje z botami. Usługa umożliwia również połączenia głosowe oraz wideorozmowy. Aplikacja oferuje możliwość szyfrowania wiadomości oraz dostęp do minigier.

Fire (komunikator internetowy)W
Fire (komunikator internetowy)

Fire – multikomunikator internetowy działający pod kontrolą systemu operacyjnego OS X. Fire dystrybuowany jest na licencji GPL. 23 lutego 2007 poinformowano, że nowe wersje Fire nie będą tworzone.

Gabber (program)W
Gabber (program)

Gabber – klient Jabbera dla linuksowego środowiska graficznego GNOME. Pierwsza wersja, stworzona przez Dave'a Smitha i Juliana Missiga, była zarazem jednym z pierwszych klientów Jabbera.

GajimW
Gajim

Gajim – wieloplatformowy klient XMPP/Jabbera napisany w Pythonie z wykorzystaniem biblioteki GTK+. Nazwa Gajim jest akronimem rekurencyjnym od nazwy Gajim is a jabber instant messenger.

Google AlloW
Google Allo

Google Allo – komunikator internetowy wyprodukowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Google. Do korzystania z komunikatora wymagany jest numer telefonu. Komunikator zawiera Asystenta Google, z którym użytkownik może chatować. Użytkownik może prowadzić rozmowy z wykorzystaniem gotowych fraz i naklejek emoji. Tryb rozmów incognito, umożliwia szyfrowane rozmów oraz ich usunięcie z urządzenia po wyznaczonym przez rozpoczynającego rozmowę czasie. Google Allo może zostać również wykorzystany do wysyłania SMS-ów.

Google DuoW
Google Duo

Google Duo – komunikator internetowy wyprodukowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Google. Do korzystania z komunikatora wymagany jest numer telefonu. Komunikator służy do przeprowadzania wideorozmów. Funkcja Puk, puk umożliwia wyświetlanie obrazu z kamery rozmówcy przed odebraniem połączenia. Aplikacja wyświetla również informacje na temat połączenia internetowego, za pośrednictwem którego realizowana jest wideorozmowa. Podczas wideorozmowy użytkownik może wyciszyć mikrofon lub zmienić kamerę, z której obraz przesyłany jest do odbiorcy. Połączenie jest szyfrowane za pomocą systemu komunikacji end-to-end.

Google HangoutsW
Google Hangouts

Google Hangouts – komunikator internetowy amerykańskiej firmy Google. Służy do wysyłania wiadomości oraz telefonowania za pośrednictwem technologii VoIP.

Google TalkW
Google Talk

Google Talk – komunikator internetowy i usługa VoIP amerykańskiej firmy Google. Google Talk miał swoją premierę 24 sierpnia 2005. Wygląd programu jest stylizowany na interfejs Gmaila. W 2013.r Google Talk został zastąpiony przez Google Hangouts.

Gossip (komunikator internetowy)W
Gossip (komunikator internetowy)

Gossip – klient Jabbera, komunikator internetowy przeznaczony dla linuksowego środowiska graficznego GNOME. Charakteryzuje się prostym, przejrzystym interfejsem i niewielką ilością opcji.

IChatW
IChat

iChat – darmowy komunikator internetowy zgodny z protokołami AOL Instant Messenger (AIM) oraz Jabber dla systemu operacyjnego OS X. Używając protokołu podobnego do Jabbera oraz systemowej technologii Bonjour wykrywa innych użytkowników programu w sieci lokalnej, umożliwiając łatwą komunikację między nimi, bez konieczności rejestrowania się na jakichkolwiek publicznych serwerach. Współpraca pomiędzy iChatem a serwerami i klientami protokołu AIM jest wynikiem współpracy firm Apple oraz AOL i używa oficjalnej implementacji protokołu OSCAR.

ICQW
ICQ

ICQ – pierwszy komunikator internetowy. Produkowany przez izraelską firmę Mirabilis. Jest to narzędzie pozwalające na bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami tej usługi. Nazwa ICQ stanowi grę słów – pochodzi od wyrażenia ang. I seek you.

IMessageW
IMessage

iMessage – komunikator internetowy opracowany przez firmę Apple Inc., obsługiwany przez aplikację Wiadomości w iOS 5 lub nowszym oraz w OS X.

InstantbirdW
Instantbird

Instantbird – multikomunikator internetowy bazujący na XULRunnerze firmy Mozilla i opensourcowej bibliotece libpurple stworzonej przez deweloperów Pidgina. Instantbird należy do wolnego oprogramowania i jest dostępny na licencji GNU General Public License.

JabbimW
Jabbim

Jabbim – komunikator internetowy rozwijany na licencji GPL, który jest klientem protokołu XMPP. Jabbim używa biblioteki Qt oraz pythonowej nakładki PyQt jako interfejsu graficznego. Komunikator działa zarówno pod systemem Linux jak i Microsoft Windows oraz nieoficjalnie MacOS.

JabbinW
Jabbin

Jabbin – komunikator internetowy o otwartym kodzie źródłowym. Program ten umożliwia darmową komunikację głosową w technologii VoIP w sieci Jabber/XMPP.

JitsiW
Jitsi

Jitsi – program do obsługi wideokonferencji, technologii VoIP i komunikator internetowy, dostępny dla Windows, Linuksa i OS X. Obsługuje wiele popularnych protokołów tekstowych i dźwiękowych.

KaduW
Kadu

Kadu – komunikator internetowy oparty na modułach, będący klientem protokołu Gadu-Gadu i Jabber/XMPP dla systemów Linux, BSD, OS X i Windows. Kadu należy do grupy wolnego oprogramowania; jest dostępny na warunkach licencji GNU GPL.

KopeteW
Kopete

Kopete – komunikator internetowy obsługujący takie protokoły jak Jabber, ICQ, Yahoo! Messenger, Gadu-Gadu, IRC i inne. Kopete jest częścią składową środowiska KDE.

Line (komunikator internetowy)W
Line (komunikator internetowy)

Line – darmowy, wieloplatformowy komunikator internetowy dostępny na urządzeniach elektronicznych takich jak, smartfony, tablety i komputery osobiste. Użytkownicy Line mogą wymieniać teksty, obrazy, nagrania wideo i audio, a także przeprowadzać darmowe rozmowy i wideorozmowy VoIP. Do dziś popularny komunikator internetowy jest obsługiwany przez Line Corporation, japońską fillię Naver Corporation. Line na początku została wprowadzona na rynek japoński w 2011 roku, osiągając liczbę 100 milonów użytkowników w ciągu osiemnastu miesięcy i 200 milionów zaledwie sześć miesięcy później. W 2013 roku Line został w Japonii największą siecią społeczną. W październiku 2014 roku Line ogłosił, że przyciągnął 560 milionów użytkowników na całym świecie z czego 170 milionów posiada aktywne konta(ang.). W lutym 2015 roku ogłoszono przekroczenie 600 milionów użytkowników, spodziewając się 700 milionów do końca roku.

MeeboW
Meebo

Meebo – multikomunikator internetowy oparty na technologii AJAX. Dostępny jest przez przeglądarkę internetową i bazuje na wolnej i otwartej bibliotece libpurple, stworzonej przez deweloperów Pidgina. Obsługiwane sieci: Yahoo! Messenger, Windows Live Messenger, Google Talk, AOL Instant Messenger, ICQ, MySpaceIM, Facebook Chat, Jabber.

Miranda IMW
Miranda IM

Miranda IM, Miranda Instant Messenger – otwarty multikomunikator internetowy dla systemów z rodziny Microsoft Windows.

NaimW
Naim

naim – multikomunikator internetowy napisany przez Daniela Reeda w języku C. Obsługuje takie protokoły jak IRC, AIM, ICQ oraz lily (CMC). Nie posiada interfejsu graficznego, można go więc uruchomić jedynie w trybie konsolowym, używa także biblioteki ncurses. Jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

PalringoW
Palringo

Palringo – komunikator internetowy działający na platformach mobilnych i stacjonarnych: Windows, OS X, iOS oraz Android. Istnieją też wersje na inne systemy, aczkolwiek nie posiadają one już wsparcia producenta. Palringo oferuje możliwość rozmawiania w grupach, możliwość wczytania lub wykonania zdjęcia, funkcje lokalizacji oraz wiadomości głosowych. Do 14 maja 2012 r. komunikator ten obsługiwał inne protokoły, ale ze względu na niską popularność zostały one usunięte.

Pandion (komunikator internetowy)W
Pandion (komunikator internetowy)

Pandion – klient sieci XMPP dla środowiska systemu operacyjnego MS Windows, do używania którego potrzebna jest przeglądarka Internet Explorer. Prosty w obsłudze, umożliwia m.in. przesyłanie plików, korzystanie z awatarów i emotikonów, obsługę wtyczek, konferencje, obsługę wielu profili i szyfrowanie SSL.

PidginW
Pidgin

Pidgin – wieloplatformowy komunikator internetowy, obsługujący szereg protokołów transmisyjnych. Pidgin jest wolnym oprogramowaniem, dostępnym na warunkach GNU GPL.

Psi (komunikator internetowy)W
Psi (komunikator internetowy)

Psi – klient Jabbera udostępniony na licencji GPL.

Signal (komunikator internetowy)W
Signal (komunikator internetowy)

Signal – otwartoźródłowa, niekomercyjna, szyfrowana aplikacja komunikacyjna dla systemów Android i iOS. Wersja desktopowa jest również dostępna dla Linuksa, macOS i Windows. Wykorzystuje Internet do wysyłania wiadomości w trybie indywidualnym i grupowym, które mogą zawierać pliki, notatki głosowe, obrazy i wideo, a także do wykonywania połączeń głosowych i wideo w trybie indywidualnym.

SIM-IMW
SIM-IM

SIM-IM – wieloprotokołowy komunikator internetowy oparty na licencji GNU General Public License (GPL). SIM dostarcza obsługę pluginów rozszerzających możliwości programu oraz obsługę różnych protokołów. Działa na systemach z Qt i X11, MS Windows i OS X.

Telegram (komunikator internetowy)W
Telegram (komunikator internetowy)

Telegram – darmowy, niekomercyjny bazujący na chmurze obliczeniowej komunikator internetowy. Użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zdjęcia, filmy, naklejki, nagrania oraz pliki różnego typu. Klient aplikacji dostępny jest na Androida, iOS, Windows Phone, Windows NT, macOS, Firefox OS oraz Linux. Telegram umożliwia również opcjonalne szyfrowanie wiadomości „punkt-punkt”, niedostępne jednak dla rozmów grupowych oraz wersji „Desktop” programu.

TkabberW
Tkabber

Tkabber – wieloplatformowy komunikator internetowy obsługujący protokół Jabber. Został napisany w Tcl z wykorzystaniem biblioteki graficznej Tk, i działa na wszystkich platformach wspieranych przez Tcl: systemach opartych o X Window System, Microsoft Windows i macOS.

TorChatW
TorChat

TorChat – anonimowy, zdecentralizowany komunikator internetowy, działający w oparciu o sieć Tor. Może być wykorzystywany do przesyłania komunikatów tekstowych i transferu plików. Dzięki wykorzystaniu sieci Tor i jej ukrytych usług przesyłane informacje są zaszyfrowane, a ustalenie tożsamości bądź fizycznej lokalizacji komunikujących się stron jest wyjątkowo trudne, jeśli nie niemożliwe.

ViberW
Viber

Viber – komunikator oraz aplikacja do prowadzenia rozmów telefonicznych za pomocą technologii Voice over IP (VoIP) przeznaczona na smartfony oraz komputery, rozwijaną przez Viber Media. Dodatkowo użytkownik może przesyłać zdjęcia, filmy oraz pliki audio. Program dostępny jest na wiele platform, m.in. Mac OS, Android, BlackBerry OS, iOS, Series 40, Symbian, Bada, Windows Phone, i Microsoft Windows. Wersja 64-bitowa na system Linux jest dostępna w dwóch repozytoriach: jako .deb i .rpm . Viber korzysta zarówno z sieci operatorów komórkowych 3G/4G jak i Wi-Fi. Viber posiada ponad 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie z ponad 280 milionów użytkowników zarejestrowanych globalnie.

WeChatW
WeChat

WeChat – chiński komunikator internetowy i portal społecznościowy stworzony przez firmę Tencent Inc.. Służy m.in. do wysyłania wiadomości, robienia zakupów za pomocą botów oraz wykonywania płatności. Do 2017 roku był najpopularniejszym komunikatorem świata z ponad 950 mln aktywnych użytkowników. Jest powszechnie znany jako najbardziej innowacyjna i wszechstronna aplikacja na świecie, chińska „aplikacja do wszystkiego”, od płatności, przez media społecznościowe po zakupy.

WhatsAppW
WhatsApp

WhatsApp – mobilna aplikacja dla smartfonów, służąca jako komunikator internetowy. Aplikacja ta jest dostępna dla różnych platform: iOS, Android, KaiOS, Windows Phone.

Windows Live MessengerW
Windows Live Messenger

Windows Live Messenger – komunikator internetowy firmy Microsoft typu Instant Messenger. Umożliwia rozmowy za pośrednictwem internetu z ludźmi, a także wysyłania im wiadomości e-mail. Jeżeli użytkownik posiada mikrofon i kamerę internetową, może utworzyć wideokonferencję. Wymaga posiadania konta Windows Live ID. Został częściowo napisany w oparciu o komunikator MSN, z którym też jest kompatybilny i współpracuje, oraz dodano do niego współpracę z innymi usługami z rodziny Windows Live.

Zoom (oprogramowanie)W
Zoom (oprogramowanie)

Zoom – oprogramowanie do wideokonferencji opracowane przez Zoom Technologies z San Jose.