Cartes du CielW
Cartes du Ciel

Cartes du Ciel – program symulacji planetarium.

Celestia (program)W
Celestia (program)

Celestia – darmowy, trójwymiarowy symulator kosmosu na platformy Linux, OS X i Windows stworzony przez Chrisa Laurela. Program wykorzystuje biblioteki OpenGL, dzięki czemu jakość wyświetlanego obrazu porównywalna jest ze współczesnymi grami komputerowymi. W przeciwieństwie do innych programów-planetariów Celestia umożliwia zobaczenie dowolnego miejsca we wszechświecie – od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po Drogę Mleczną. Oferuje także możliwość poruszania się po przestrzeni kosmicznej w trzech wymiarach. Funkcjonalność programu zwiększają liczne dodatki dostępne na stronach internetowych.

Expensive PlanetariumW
Expensive Planetarium

Expensive Planetarium – komputerowe planetarium napisane przez Petera Samsona specjalnie dla gry Spacewar!, jednej z pierwszych interaktywnych gier komputerowych. Napisana przez studentów Massachusetts Institute of Technology (MIT), m.in. Steve'a Russella który ją zaprogramował, Spacewar! była uruchamiana w 1962 na komputerze PDP-1 podarowanym przez Digital Equipment Corporation (DEC).

HNSKYW
HNSKY

HNSKY – darmowy program (freeware), symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows.

IRAFW
IRAF

IRAF – opracowany przez NOAO wielki, wieloplatformowy zestaw oprogramowania służącego do opracowywania obrazów cyfrowych uzyskanych głównie z kamer CCD.

KStarsW
KStars

KStars – program symulacji planetarium.

NASA World WindW
NASA World Wind

World Wind – stworzony przez NASA i społeczność otwartego oprogramowania program komputerowy, który wyświetla wysokiej jakości zdjęcia satelitarne i lotnicze, mapy topograficzne oraz publicznie dostępne dane geograficzne na trójwymiarowych modelach Ziemi, Księżyca oraz Marsa. Użytkownik może dowolnie zmieniać swoje położenie, wysokość i kąt widzenia. Możliwe jest również wyświetlanie granic administracyjnych, nazw geograficznych oraz siatki współrzędnych. Od 3 maja 2019 roku program ten nie jest wspierany.

RODMW
RODM

RODM – polski algorytm stosowany przez NASA i ESA w tworzeniu trójwymiarowych modeli małych obszarów Marsa. W przeciwieństwie do innych algorytmów stosowanych w stereoskopii korzysta głównie z narzędzi topologicznych, a w szczególności z twierdzenia Irvinga Fishera oraz z twierdzenia Banacha o punkcie stałym. RODM powstał jako praca Jana Kotlarza podczas seminarium topologicznego prof. Mariana Turzańskiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Algorytm znajduje się pod opieką stowarzyszenia Mars Society Polska.

StellariumW
Stellarium

Stellarium – wolny i darmowy astronomiczny program komputerowy na licencji GPL, służący do realistycznej symulacji wyglądu gwiezdnego nieba. Wykorzystuje bibliotekę OpenGL. Charakteryzuje się dopracowaniem strony graficznej aplikacji. Pracuje pod systemami GNU/Linux, BSD, Windows oraz macOS.