
Ailsa Craig – wyspa położona na Morzu Irlandzkim, w zatoce Firth of Clyde należy do Szkocji.

Boreray – niezamieszkana wyspa w archipelagu St Kilda na północy Oceanu Atlantyckiego.

Haskeir, znana również jako Great Haskeir – wysunięta, niezamieszkana wyspa, należąca do archipelagu szkockich Hebrydów Zewnętrznych. Leży 13 kilometrów na północny zachód od North Uist. 1 kilometr na południowy zachód leżą szkiery Haskeir Eagach. 40 kilometrów na północny zachód leży archipelag St Kilda.

Hirta – największa z wysp archipelagu St Kilda. Nazwa "Hiort" oraz "Hirta" są czasem używane w odniesieniu do całego archipelagu. Według podziału administracyjnego wyspy są częścią Comhairle Na h-Eileanan Siar.

Rockall (Waveland) – mała, niezamieszkana, skalista wysepka o średnicy ok. 30 m i wysokości 22 m, położona na Atlantyku. Leży 480 km na zachód od Manish Point, North Uist w Szkocji oraz 424 km na północny zachód od Donegal w Irlandii. Wysepka ta jest pozostałością dawnego wulkanu – jego granitowego rdzenia. Jest najwyższym punktem rozległego wyniesienia dna Atlantyku, znanego jako Rockall Bank: głębokość morza w tym rejonie wynosi ok. 200 m. Jest bardzo trudno dostępna ze względu na strome ściany budującej ją skały i fakt, że praktycznie zawsze rozbijają się o nią fale.

Scarba – mała wyspa przynależna administracyjnie do hrabstwa Argyll and Bute w Szkocji, położona niedaleko dużo większej wyspy Jura. Wyspa jest niezamieszkana od roku 1960. Obecnie pokryta wrzosem, używanym jako pasza dla zwierząt. Scarba wraz z wysepkami wspólnie należą do Scarba, Lunga and the Garvellachs National Scenic Area. Na wyspie znajduje się znaczna populacja jeleni.

Sgeir Cùl an Rubha – mała, niezamieszkana wyspa w Wielkiej Brytanii, położona w Szkocji, w archipelagu St Kilda.

Sheep Island – niewielka wyspa w zachodniej Szkocji, w hrabstwie Argyll and Bute, położona na zatoce Firth of Clyde, na północ od wyspy Sanda, oddalona o około 2 km od półwyspu Kintyre. Wyspa nie jest zamieszkana, jednak żyje na niej około 60 owiec rasy Soay.
Soay – niezamieszkana wyspa w archipelagu St Kilda na północy Oceanu Atlantyckiego. Wyspa wraz z całym archipelagiem jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO oraz domem prymitywnej rasy owiec. To najbardziej wysunięta na zachód część Szkocji.

Wyspy Flannana – niewielka grupa niezamieszkanych wysepek w paśmie Hebrydów Zewnętrznych Szkocji, położonych około 32 km na zachód od wyspy Lewis. Nazwano je tak zapewne na cześć św. Flannana, VII-wiecznego irlandzkiego kaznodziei i opata.