
Szwecja, Królestwo Szwecji – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Z około 10,3 mln. mieszkańców jest najludniejszym krajem skandynawskim. Graniczy z Norwegią, Finlandią oraz z Danią przez most nad cieśniną Öresund.

Bank Szwedzki – szwedzki bank centralny z siedzibą w Sztokholmie.

Business Sweden – szwedzka organizacja promocji handlu i inwestycji z siedzibą w Sztokholmie.
Svenska Handelsbanken AB to jeden z największych szwedzkich banków, założony w 1871 roku w Sztokholmie.

IKEA Billy – seria regałów na książki produkowanych przez szwedzkiego producenta mebli IKEA, stworzona w 1979 przez projektanta Gillisa Lundgrena. Od wprowadzenia do sprzedaży serii do 2017 sprzedano „ponad 41 milionów” lub „niemal 60 milionów” egzemplarzy regałów, co czyni ją jedną z najpopularniejszych serii meblarskich świata. Z tego względu seria wykorzystywana jest jako jeden z symboli globalizacji, agencja Bloomberg używa także lokalnej ceny jednego regału do szacowania siły nabywczej pieniądza, na podobieństwo tzw. Big Mac index. W 2017 radio BBC World Service umieściło serię Billy na liście „50 przedmiotów, które stworzyły współczesną ekonomię”.

Industrilandskapet – krajobraz przemysłowy, unikalny w Europie zespół budynków przemysłowych wokół rzeki Motali w mieście Norrköping. Rozciąga się wzdłuż rzeki począwszy od fabryk Drags i Gryts, aż do dawnego kwartału Tuppen, w którym obecnie znajduje się ratusz miejski. Obszar zdominowany jest przez wysokie budynki fabryczne oraz kaskady i wodospady na Motali.

Polityka monetarna Szwecji – jednym z głównych celów szwedzkiej polityki pieniężnej jest utrzymanie stabilności cen. Riksbank – szwedzki bank centralny, który jest równocześnie najstarszym bankiem centralnym na świecie, ma określony wyraźnie cel inflacyjny taki, że roczna zmiana wskaźnika cen konsumpcyjnych CPI ma wynosić 2 procent z tolerancją w przedziale plus/minus 1 punkt procentowy. Polityka pieniężna Szwecji zakłada również, że nie ma jednej miary inflacji konsekwentnie wskazującej na odpowiednie stanowisko polityki monetarnej. Riksbank podejmując decyzje dotyczące polityki monetarnej, bierze pod uwagę zmiany cen aktywów i innych zmiennych finansowych. Równocześnie prognozy Riskbanku są konstruowane przy założeniu, że stopa repo rozwija się zgodnie z oczekiwaniami rynku. Otwartość i przejrzystość w polityce pieniężnej stanowią warunek pomyślnego połączenia wiarygodności celu inflacyjnego i elastycznego dążenia do celów tej polityki w perspektywie krótkoterminowej.
Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza – organizacja, której celem jest inspirowanie i wspomaganie rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy obydwoma krajami.

Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza – stowarzyszenie ludzi biznesu stworzone przez i dla przedsiębiorców związanych ze Skandynawią. Zrzesza firmy z Danii (36 %), Szwecji (34 %), Finlandii (16 %), Norwegii (14 %), oraz z Islandii, Estonii i Łotwy. Główna siedziba SPCC mieści się w Warszawie, a przedstawicielstwa regionalne znajdują się w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, we Wrocławiu oraz w Regionie Öresund - w Höllviken.

Giełda papierów wartościowych w Sztokholmie – giełda papierów wartościowych w Szwecji zlokalizowana w stolicy kraju – Sztokholmie. Została założona w 1863 roku. Od roku 1998 giełda wchodzi w skład giełd OMX.