Gołdap – miasto uzdrowiskowe w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gołdap, na Mazurach. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego, a w latach 1999–2001 do powiatu olecko-gołdapskiego. Siedziba władz powiatu gołdapskiego od 1 stycznia 2002.

10 Pułk Strzelców Konnych - pułk kawalerii Armii Cesarstwa Niemieckiego.
15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy – oddział Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Zbrojnych RP.

Gołdap – jezioro w zachodniej części parku krajobrazowego Puszczy Rominckiej, na granicy Polski i Rosji. Północna część misy jeziornej znajduje się poza granicami Polski na terenie obwodu kaliningradzkiego i nosi tam nazwę Oziero Krasnoje, czyli Czerwone Jezioro.

Strażnica/placówka w Gołdapi:podstawowy pododdział graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza. graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej.

Herb Gołdapi - składa się z dwóch części: czerwonego orła z literą S i czarno-białych pól herbu Hohenzollernów. Herb widnieje na szeregu pieczęci miejskich, na których litera królewska często zanika, a czasem zastępowana jest literą F. Herb miasto otrzymało od Albrechta Fryderyka w 1570 r.


Nadleśnictwo Gołdap – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Siedziba nadleśnictwa znajduje się w Gołdapi, w powiecie gołdapskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Jego lasy stanowią cześć Puszczy Rominckiej.

Placówka Straży Granicznej w Gołdapi – graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej występująca w strukturze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Realizuje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego oraz zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji.

Tężnie w Gołdapi – tężnie usytuowane w Parku Zdrojowym nad jeziorem Gołdap przy promenadzie zdrojowej na terenie uzdrowiska Gołdap w województwie warmińsko-mazurskim.