Alfabet paleohebrajskiW
Alfabet paleohebrajski

Alfabet paleohebrajski określany też jako starohebrajski – odmiana alfabetu fenickiego. Podobnie jak alfabet fenicki, z którym jest niemal identyczny, paleohebrajski zawierał 22 litery, z których wszystkie są spółgłoskami (abdżad). Był pisany od prawej do lewej. Miał wpływ na kilka sąsiednich królestw. Termin został w 1954 r. wprowadzony przez Salomona Birnbauma, który stwierdził: „Stosowanie terminu «fenickie» w odniesieniu do pisma Hebrajczyków nie jest zbyt odpowiednie; dlatego ukułem termin «paleohebrajskie»”.

BrichaW
Bricha

Bricha – organizacja działająca w latach 1945-1948, której celem była pomoc tym spośród Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy chcieli opuścić powojenną Europę i przedostać się do Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Sama akcja emigracyjna nosi tę samą nazwę.

Deklaracja BalfouraW
Deklaracja Balfoura

Deklaracja Balfoura – list wysłany 2 listopada 1917 r. przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych lorda Arthura Jamesa Balfoura do barona Waltera Rothschilda w celu przekazania Syjonistycznej Federacji Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Ma’abarot (obozy przejściowe)W
Ma’abarot (obozy przejściowe)

Ma’abarot – obozy przejściowe dla imigrantów przybywających do Izraela w latach 50. XX wieku.

Olej ha-GardomW
Olej ha-Gardom

Olej ha-Gardom – określenie dotyczące 12 bojowników żydowskich, członków podziemnych rewizjonistycznych organizacji paramilitarnych, którzy zostali skazani na śmierć poprzez powieszenie przez władze brytyjskiego Mandatu Palestyny. Było wśród nich dziewięciu bojowników Irgunu oraz trzech członków Lechi. Odwołanie w nazwie do szubienic jest związane z karą śmierci, wymierzaną sprawcy za dokonane zabójstwo, która była wykonywana w Mandacie Palestyny przez powieszenie.

Osiedla żydowskieW
Osiedla żydowskie

Osiedla żydowskie – społeczności mieszkalne utworzone przez Żydów na terenach arabskich zajętych przez Izrael po wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Większość osiedli powstała za zgodą rządu izraelskiego na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i na Wzgórzach Golan. W świetle prawa międzynarodowego są nielegalne, odbywają się także często wbrew prawu własności i jako takie są potępiane przez zdecydowaną większość członków ONZ, jak również przez sekretarza generalnego ONZ

OsirakW
Osirak

Osirak, również Osiraq – iracki reaktor jądrowy (MTR), o mocy 40 MW, zniszczony przez amerykańskie lotnictwo podczas I wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Projekt osiedlenia Żydów europejskich na MadagaskarzeW
Projekt osiedlenia Żydów europejskich na Madagaskarze

Projekt osiedlenia Żydów europejskich na Madagaskarze – znany także jako Plan Madagaskar, Projekt Madagaskar lub Madagaskar-Plan. Projekt był wynikiem zarówno dążeń ruchu syjonistycznego do poszukiwania własnego państwa dla Żydów, jak i wynikiem poszukiwania rozwiązania problemów demograficznych w Europie. Projekt ten zyskał, choć z odmiennych powodów, poparcie przedstawicieli zarówno ruchów syjonistycznych, jak i antysemickich.

Wielki IzraelW
Wielki Izrael

Wielki Izrael – irredentystyczny termin opisujący historyczne i biblijne granice Ziemi Izraela.

Zachodni BrzegW
Zachodni Brzeg

Zachodni Brzeg, zwany także Zachodnim Brzegiem Jordanu i Cisjordanią – część Palestyny, de facto kontrolowana przez Izrael i stanowiąca jego jednostkę administracyjną o nazwie Judea i Samaria. Obejmuje obszar historycznych izraelskich krain Judei i Samarii na zachód od doliny rzeki Jordan.