
Lubartów – miasto w województwie lubelskim, siedziba powiatu lubartowskiego oraz gminy wiejskiej Lubartów, położone nad rzeką Wieprz.

1 Pułk Ułanów – oddział jazdy Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego.

Bitwa pod Lubartowem – bitwa stoczona 10 maja 1831 roku podczas powstania listopadowego.

Herb Lubartowa – jeden z symboli miasta Lubartów w postaci herbu.

Muzeum Parafialne w Lubartowie – muzeum położone w Lubartowie. Placówka funkcjonuje przy Bazylice św. Anny.
Muzeum Ziemi Lubartowskiej – muzeum w Lubartowie. Dawniej oddział Muzeum Lubelskiego.

Nadleśnictwo Lubartów – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Siedziba nadleśnictwa znajduje się w Lubartowie, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim.

Okręg wyborczy nr 58 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991) obejmował Lubartów oraz gminy Abramów, Borki, Firlej, Garbów, Jeziorzany, Kamionka, Kock, Lubartów, Ludwin, Łęczna, Markuszów, Michów, Milejów, Niedźwiada, Niemce, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Puchaczów, Serniki, Spiczyn, Trawniki i Uścimów. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1989. Wybieranych było w nim 2 posłów w systemie większościowym.

UNITRA-Lubartów – nieistniejące obecnie przedsiębiorstwo zajmujące się głównie produkcją magnetofonów, radiomagnetofonów oraz produkcją urządzeń specjalistycznych.

Wysoczyzna Lubartowska lub Równina Lubartowska (318.98) – mezoregion fizycznogeograficzny we wschodniej Polsce, stanowiący południową część Niziny Południowopodlaskiej. Region graniczy od zachodu z Doliną Środkowej Wisły, od północy z Pradoliną Wieprza, od wschodu z Równiną Parczewską, Zaklęsłością Sosnowicką i Równiną Łęczyńsko-Włodawską a od południa z Płaskowyżem Świdnickim, Płaskowyżem Nałęczowskim i Małopolskim Przełomem Wisły, stanowiących lessową krawędź Wyżyny Lubelskiej. Region leży w całości w obrębie woj.lubelskiego i bierze swą nazwę od miasta Lubartów.