Konflikt językowy w NorwegiiW
Konflikt językowy w Norwegii

Konflikt językowy w Norwegii – długotrwały i wciąż istniejący spór związany z występowaniem dwóch standardów piśmienniczych języka norweskiego: bokmål i nynorsk. Od XVI wieku do roku 1814 językiem urzędowym na terenie Norwegii był duński, co wynikało bezpośrednio z duńskiego panowania na terytorium Norwegii. W rezultacie język norweski nie rozwijał się w sposób skoordynowany i stał się przedmiotem walki różnych frakcji domagających się wpływów własnych dialektów i odmian standardowych. Konflikty występowały w dziedzinie ortografii, standaryzacji, a także polityki, kultury i literatury.

Konstytucja NorwegiiW
Konstytucja Norwegii

Konstytucja Norwegii, konstytucja eidsvollska – ustawa zasadnicza Królestwa Norwegii, uchwalona przez Zgromadzenie Konstytucyjne krótkotrwałego, niezależnego Królestwa Norwegii w dniu 16 maja 1814 w miejscowości Eidsvoll, a podpisana 17 maja 1814. Po zawarciu unii personalnej ze Szwecją (1814–1905), została uznana przez króla Karola XIII. Obowiązuje do dziś, jednakże była wielokrotnie zmieniana.

Norweskie terytoria zależneW
Norweskie terytoria zależne

Terytoria zależne Norwegii – terytoria, które pozostają pod kontrolą i stałą zależnością Norwegii.

Rząd Erny SolbergW
Rząd Erny Solberg

Rząd Erny Solberg – norweski rząd pod kierownictwem Erny Solberg, powołany 16 października 2013 roku przez króla Haralda V. W skład rządu wchodzą przedstawiciele Partii Konserwatywnej oraz Partii Postępu. Rząd ma także nieformalne poparcie Chrześcijańskiej Partii Ludowej i Partii Liberalnej. Jest to rząd mniejszościowy.

Rząd Jensa HundseidaW
Rząd Jensa Hundseida

Rząd Jensa Hundseida został powołany 14 marca 1932 roku, po tym jak poprzedni premier, Peder Kolstad, zmarł, a jego rząd został rozwiązany. Był to rząd złożony wyłącznie z członków Partii Chłopskiej. Rząd zrezygnował po wotum nieufności partii lewicowej 3 marca 1933.

Rząd NorwegiiW
Rząd Norwegii

Rząd Norwegii pełni władzę wykonawczą w Norwegii. Obecny rząd został zaprzysiężony 17 października 2005 roku. Został on stworzony z koalicji Partii Pracy, Norweskiej Partii Centrum oraz Sosialistisk Venstreparti. Przewodniczącym rządu jest premier, Jens Stoltenberg. Rząd składa się z premiera i 19 ministrów. Większość z nich stanowią kobiety.

Rząd Pedera KolstadaW
Rząd Pedera Kolstada

Rząd Pedera Kolstada – rząd mniejszościowy Partii Chłopskiej powołany 12 maja 1931 roku.

StortingW
Storting

Storting – jednoizbowy parlament Królestwa Norwegii. Najwyższy organ władzy politycznej w Norwegii, ma władzę ustawodawczą oraz sprawuje kontrolę nad rządem. Wybierany co 4 lata, liczy 169 posłów. W ciągu trwania kadencji Storting nie może zostać rozwiązany. Storting jest jednoizbowy. Jednak do 2009 r. na pierwszym posiedzeniu posłowie dzielili się na dwie grupy, pracujące nad projektami ustaw osobno. Były to Lagting oraz Odelsting. Podział izby na dwie części został zniesiony 20 lutego 2007. Mandaty przydzielane są według systemu proporcjonalnego.

Stosunki Norwegii z Unią EuropejskąW
Stosunki Norwegii z Unią Europejską

Między Norwegią a Unią Europejską, pomimo nieprzystąpienia do Unii, istnieje ścisła więź gospodarcza. Wiąże się to między innymi z norweskim importem – ponad 90% produktów sprowadzanych do kraju pochodzi z Unii Europejskiej. Norwegia należy też do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Schengen.

Ustrój polityczny NorwegiiW
Ustrój polityczny Norwegii

Królestwo Norwegii jest dziedziczną monarchią konstytucyjną. Ustrój polityczny uregulowany został przez konstytucję z 1814 roku. Dokument ten był wiele razy nowelizowany.