Corvo – niewielka, portugalska wyspa pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim, należąca do zachodniej części archipelagu azorskiego zaliczanego do Makaronezji. Jest to najmniejsza zamieszkana wyspa na Azorach, jak i w całej Portugalii. Oprócz tego Corvo jest najbardziej na północ wysuniętą wyspą Makaronezji, w skład której wchodzą Azory. Powierzchnia wyspy wynosi 17,45 km², a liczba stałych mieszkańców wynosi 468 (2006). Najwyższe wzniesienie stanowi wierzchołek Morro dos Homens. Na wyspie znajduje się miejscowość Vila do Corvo. Corvo zostało odkryte w 1452 roku przez Diogo de Teive.

Faial – portugalska wyspa wulkaniczna w centralnej części zaliczanego do Makaronezji archipelagu azorskiego, położona naprzeciw charakterystycznego stratowulkanu Pico, oddzielonego od niej cieśniną o średniej szerokości 3 km, w której dużą atrakcję turystyczną stanowią obecnie liczne delfiny zwyczajne, sejwale i kaszaloty. Powierzchnia wyspy wynosi 173 km², a jej przeciętne wymiary to 20 km długości i 25 km szerokości. Najwyższy punkt stanowi wierzchołek Cabeço Gordo, wznoszący się na wysokość 1043 m n.p.m. Spośród lokalnych wydarzeń historycznych na uwagę zasługuje stosunkowo duża liczba flamandzkich osadników, którzy zasiedlali wyspę począwszy od XV wieku, oraz erupcja Vulcão dos Capelinhos z 1957 roku, w wyniku której powierzchnia wyspy zwiększyła się o niecałe 1,5 km². Stolicą Faial jest miasteczko Horta, skupiające 6636 z niecałych 15 tysięcy aktualnych mieszkańców wyspy - jest to zarazem popularne miejsce postoju dla jachtów, przemierzających Atlantyk.

Flores – portugalska wyspa wulkaniczna w zachodniej części zaliczanego do Makaronezji archipelagu Azorów, na Oceanie Atlantyckim. Administracyjnie podzielona jest na dwie gminy: Santa Cruz das Flores na północy i Lajes das Flores na południu. Jej powierzchnia wynosi 143 km², a wyspa liczy niecałe 4 tysiące mieszkańców. Najwyższy punkt stanowi wierzchołek Morro Alto. Flores, wraz z pobliską Corvo znajduje się na północnoamerykańskiej płycie tektonicznej. Pomimo tego wysepkę Monchique, położoną w okolicach miejscowości Fajã Grande, uważa się za najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy. Jej odległość od wybrzeży Nowego Świata szacuje się na 3380 km. Stolicą Flores jest miasteczko Santa Cruz. W 2009 roku wyspa została wpisana na listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Graciosa (Łaskawa) – portugalska wyspa na środkowym Atlantyku zaliczana do Makaronezji. Należy ona do centralnej grupy wysp azorskich i jest najbardziej na północ wysuniętą wyspą z tej grupy. Jej powierzchnia wynosi 60,84 km², długość 10 km, a szerokość dochodzi maksymalnie do 7 km. Wyspa jest stratowulkanem, który powstał z dna Oceanu Atlantyckiego. Większą część południowo-wschodniego krańca wyspy zajmuje kaldera o średnicy ponad 1,6 km.
Ilhéu da Praia – mała wysepka licząca 11 ha powierzchni, leżąca około 1,5 km od miejscowości Praia na wyspie Graciosa. Od 2002 uznawana przez BirdLife International za ostoję ptaków IBA.

Pico – wyspa pochodzenia wulkanicznego na środkowym Atlantyku, należąca do centralnej grupy portugalskiego archipelagu Azory zaliczanego do Makaronezji. Stanowi wynurzoną część wygasłego wulkanu Pico, którego wierzchołek jest największym wzniesieniem w obrębie Grzbietu Śródatlantyckiego oraz najwyższym szczytem Portugalii.
Santa Maria – portugalska wyspa pochodzenia wulkanicznego we wschodniej części archipelagu azorskiego zaliczanego do Makaronezji, położona na Oceanie Atlantyckim. Jest to pierwsza wyspa na Azorach w kolejności odkrycia - Diogo de Silves dotarł do niej w 1427 roku podczas podróży z Madery. Jej powierzchnia wynosi 97,18 km², a najwyższy szczyt stanowi wierzchołek Pico Alto. Największą miejscowością i siedzibą jedynej gminy na wyspie jest Vila do Porto, które zamieszkuje około 5511 mieszkańców. Jest to jednocześnie najstarsza osada na Azorach, założona w 1432 roku.

São Jorge – portugalska wyspa pochodzenia wulkanicznego, o charakterystycznym, podłużnym kształcie, położona w centralnej części archipelagu azorskiego zaliczanego do Makaronezji. Jest oddalona od Pico o około 15 km, a obie wyspy dzieli lokalna cieśnina. Długość wyspy wynosi 53 km, a szerokość 8 km. Powierzchnia São Jorge wynosi 238 km², a wyspę zamieszkuje około 10 500 mieszkańców.

São Miguel – portugalska wyspa wulkaniczna w archipelagu Azorów, zwana także "Zieloną Wyspą". Największa w archipelagu – długość w kierunku równoleżnikowym około 65 km, szerokość południkowo od 8 do 15 km. Obszar górzysty, do 1105 m n.p.m. Uprawy ananasów, winorośli, drzew cytrusowych i buraków cukrowych oraz herbaty. Zamieszkana przez ok. 140 tys. osób, z czego 30 tysięcy mieszka w Ponta Delgada, największym mieście wyspy.

Terceira – portugalska wyspa pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim, położona w środkowo-wschodniej części archipelagu azorskiego zaliczanego do Makaronezji. Ta trzecia co do wielkości wyspa na Azorach zajmuje powierzchnię 396,75 km², a jej najwyższy punkt stanowi wierzchołek Santa Bárbara, wznoszący się na wysokość 1023 m n.p.m. Administracyjnie dzieli się na dwie gminy – Praia da Vitória na północnym wschodzie i Angra do Heroísmo na południowym zachodzie, której stolicą jest historyczne miasto warowne o tej samej nazwie i zarazem główny ośrodek administracyjny wyspy, wpisany w 1983 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według danych z 2003 roku, Angra do Heroísmo skupia 35 581 spośród 54 996 mieszkańców Terceiry.