AleksandriaW
Aleksandria

Aleksandria – drugie co do wielkości miasto w Egipcie i aglomeracja z liczbą 4,48 mln mieszkańców w 2008, co stawia ją na szóstym miejscu wśród wszystkich aglomeracji Afryki. Leży nad brzegiem Morza Śródziemnego, jest największym portem tego kraju, siedzibą władz muhafazy aleksandryjskiej, ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i naukowym oraz kulturalną stolicą Egiptu.

AntinoopolisW
Antinoopolis

Antinoopolis, także: Antinoe – starożytne miasto egipskie założone około 137 roku przez cesarza rzymskiego Hadriana na cześć zmarłego kochanka i dworzanina Antinousa. Położone na wprost Hermopolis Magna, w rejonie dzisiejszej miejscowości Asz-Szajch Ibada w Egipcie.

Biblioteka AleksandryjskaW
Biblioteka Aleksandryjska

Biblioteka Aleksandryjska – największa biblioteka świata starożytnego, istniejąca w Aleksandrii, założona przez Ptolemeusza I Sotera.

Filon z AleksandriiW
Filon z Aleksandrii

Filon z Aleksandrii także Philo Judaeus, Yedidia, Filon Żyd, Filon Aleksandryjski – filozof i teolog żydowski, pozostający pod wpływem kultury greckiej.

Heron z AleksandriiW
Heron z Aleksandrii

Heron z Aleksandrii – starożytny grecki matematyk, fizyk, mechanik, wynalazca i konstruktor. Mimo wielkiej aktywności naukowej i pisarskiej, o jego życiu wiadome jest bardzo niewiele. Najprawdopodobniej żył w I w. n.e., ale są historycy uważający, że w II w. p.n.e., a nawet w III w. n.e.

HierasykaminosW
Hierasykaminos

Hierasykaminos – miasto znajdujące się w starożytności w środkowym biegu Nilu, nieco powyżej I katarakty. Jeszcze w II wieku n.e. Hierasykaminos było stolicą rzymskiej prowincji Dodecaschoenus. Stopniowo jego znaczenie malało. Obecnie ruiny zalane wodami Jeziora Nasera.

Katarzyna AleksandryjskaW
Katarzyna Aleksandryjska

Katarzyna Aleksandryjska, cs. Wielikomuczenica Jekatierina – męczennica chrześcijańska, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Klemens AleksandryjskiW
Klemens Aleksandryjski

Klemens Aleksandryjski, gr. Κλήμης ὁ Ἀλεξανδρεύς, właśc. łac. Titus Flavius Clemens – piszący po grecku teolog wczesnochrześcijański, Ojciec Kościoła opiewany przez Leona VI, poeta; zaliczany w poczet świętych katolickich oraz prawosławnych.

Wojna KwietusaW
Wojna Kwietusa

Wojna Kwietusa – nazwa nadana żydowskiemu powstaniu, które wybuchło za czasów panowania cesarza Trajana i toczyło się w latach 115–117 n.e. Pochodzi ona od imienia mauretańskiego rzymskiego oficera Luzjusza Kwietusa, który bezwzględnie stłumił żydowskie powstanie w Mezopotamii.

Pappus z AleksandriiW
Pappus z Aleksandrii

Pappus z Aleksandrii – żyjący na przełomie III i IV wieku grecki matematyk.

TebaidaW
Tebaida

Tebaida – region w starożytnym Egipcie, do którego należało 13 najbardziej wysuniętych na południe nomów Górnego Egiptu – od Abydos do Asuanu. Nazwa pochodziła od starożytnej egipskiej stolicy – Teb.