
Herb Bierawy - herb stanowi czerwoną tarczę, na której widnieje topór do drewna ustawiony w słup, o srebrnym ostrzu i złotym stylisku. Z lewej strony topora widnieje pół srebrnego maszynowego koła zamachowego, z prawej strony topora pół złotego snopka zboża na zielonym podkładzie. Wokół umieszczono wieniec z dwunastu złotych gwiazd sześciopromiennych.

Herb gminy Branice stanowi w niebieskiej tarczy popielato-srebrna centralnie usytuowana wieża symbolizująca kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Branicach. Po (heraldycznie) prawej stronie złota włócznia świętego Maurycego, po lewej takiż pastorał z maleńką majuskułą „N”. Trzy, pionowo usytuowane elementy spięte z tyłu srebrno-czerwoną wstęgą z końcami unoszącymi się do góry. W wersji pełnej po obu stronach tarczy znajdują się złote, ukoronowane lwy z czerwonymi językami. Lwy zwrócone są ku tarczy, ujmujące ją przednimi łapami, natomiast tylne ich łapy podtrzymują ją od dołu. Ogony lwów powiązane. Nad tarczą umieszczony złoty wieniec zbożowy, podrysowany czerwoną szarfą, opierającą się niemal na łbach lwów. Na szarfie złotymi literami widnieje napis „Gmina – Branice – Gmina”. We wnętrzu wieńca zbożowego ciemnoczerwony wizerunek węża Eskulapa.

Herb gminy Dobrzeń Wielki przedstawia w zielonej tarczy herbowej przedzielonej z lewa w skos pasem błękitnym umieszczony centralnie stylizowany kłos zboża złoty, z prawej strony kłosa czarna połowa kotwicy, z lewej połowa krzyża złotego.

Herb gminy Komprachcice nie jest herbem historycznym. Utworzono go w latach 90. XX wieku, choć pewne elementy w rozbudowanej wersji nawiązują do dawnych herbów gminy.

Herb gminy Lasowice Wielkie posiada żółtą (złotą) tarczę kształtu typowego dla Niemiec.

Herb gminy Lubrza – jeden z symboli gminy Lubrza w województwie opolskim.

Herb Pawłowiczek - herb jest umieszczony w ozdobnym złotym obramowaniu, ze złotymi kłosami na szczycie, które jest trzymane przez dwa białe konie w postawie kroczącej. Głowy koni są zwrócone ku tarczy, na której widnieje postać św. Bryksjusza - biskupa Francji. Tło stanowią trzy pagórki, na szczycie środkowego znajduje się kaplica od której spływa strumień ze źródlaną wodą.

Herb Pokoju i gminy Pokój przedstawia tarczę dzieloną w słup: w polu prawym złotym znajdują się trzy czarne poroża jelenie, a w lewym błękitnym pół złotego orła.

Herb Polskiej Cerekwi – herb wzorowany jest na pieczęciach z 1884 i 1924 roku, na których rycerz ze sztandarem gasi pożar budynku oraz na rzeźbie przedstawiającej św. Floriana z II poł. XVIII wieku, znajdującej się pierwotnie przy zamku, a obecnie przy drodze do parafialnego kościoła w Polskiej Cerekwi.

Herb gminy Rudniki przedstawia na zielonym polu tarczy herbowej, srebrną (białą) głowę wołu na wprost ze srebrnym kolcem w nozdrzach oraz złotymi (żółtymi) kłosami pszenicy w miejscu rogów, między którymi srebrna strzała skierowana w górę, dwakroć przekrzyżowana.

Herb gminy Strzeleczki - na tarczy znajduje się zielona jodła na czerwonym tle, której pień przeszywa złota strzała, skierowana grotem w prawą stronę ku górze. Obok drzewa umieszczono dwie złoty gwiazdy.