
Burza tropikalna – cyklon tropikalny z wiatrami wiejącymi z prędkością od 39 do 73 mil/h. Cyklony ze słabszymi wiatrami noszą miano depresji tropikalnej, a te z wiatrami ponad 73 mil/h, huraganu.

Cyklogeneza tropikalna - opisuje powstawanie i zmiany w intensywności cyklonów tropikalnych lub tajfunów i jest związana z układami konwekcyjnymi o tzw. ciepłym rdzeniu.

Bhola – wielki cyklon, który w 1970 r. nawiedził Wschodni Pakistan.

Depresja tropikalna – cyklon tropikalny o prędkości wiatru nieprzekraczającej 17 m/s. Silniejsze cyklony określane są mianem burzy tropikalnej.

Dipol Oceanu Indyjskiego (DOI) – zjawisko polegające na występowaniu anomalii temperatur powierzchni Oceanu Indyjskiego, pomiędzy jego wschodnią a zachodnią częścią.

El Niño – zjawisko pogodowe i oceaniczne, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Powstaje, gdy słabną wiejące ze wschodu pasaty i następuje zahamowanie upwellingu. Zjawisko to otrzymało nazwę El Niño, z powodu jego związku z okresem Bożego Narodzenia i Dzieciątkiem Jezus. Jego przeciwieństwem jest zjawisko La Niña charakteryzujące się nadzwyczajnie niskimi temperaturami wody.

Komórka Hadleya – element wielkoskalowej tropikalnej cyrkulacji atmosferycznej. Cyrkulacja w komórce Hadleya umożliwia bezpośredni transport ciepła ze strefy równikowej do szerokości zwrotnikowych. Nazwa pochodzi od nazwiska George'a Hadleya.

Oko cyklonu – centralny obszar cyklonu tropikalnego.

Pasat – stały, ciepły wiatr o umiarkowanej sile (3-4°B), wiejący w strefie międzyzwrotnikowej w kierunku równika między 35° szerokości północnej i 35° szerokości południowej. Miał duże znaczenie w epoce żaglowców.

Strefa konwergencji tropikalnej, inne nazwy w języku polskim to: wewnątrztropikalna strefa konwergencji, międzytropikalna strefa konwergencji, międzyzwrotnikowa strefa zbieżności, równikowy pas ciszy – obszar zbieżności dwóch systemów pasatowych.

Komórka Walkera – komórka termiczna wzdłuż równika wywołana różnicą temperatur pomiędzy zachodnim Pacyfikiem i wschodnim Pacyfikiem. Obecnie uważa się, że cyrkulacja Walkera opisuje inne komórki równikowe, np. w tropikalnym Oceanie Indyjskim. Komórkę Walkera opisał jako pierwszy brytyjski meteorolog Gilbert Walker. Wiatry pasatowe są częścią komórki Hadleya i komórki Walkera.