
Rodezja, Republika Rodezyjska – nazwa terytorium utworzonego w latach 1890–95 przez Brytyjską Kompanię Południowoafrykańską (BSAC) kierowaną przez Cecila Rhodesa. To na jego cześć nadano nowemu terytorium nazwę Rodezja. W 1911 podzielono je na Rodezję Północną i Południową, które w latach 20. XX wieku zostały wykupione przez rząd brytyjski i otrzymały status kolonii brytyjskich. W 1953 rząd brytyjski z samorządnej kolonii Rodezji Południowej i dwóch protektoratów brytyjskich Rodezji Północnej i Niasy utworzył Federację Rodezji i Niasy. W 1963 wobec konfliktów targających poszczególnymi częściami składowymi i pod wpływem postępującej w Afryce dekolonizacji Federacja została rozwiązana. W 1964 Rodezja Północna uzyskała niepodległość jako Zambia natomiast Niasa jako Malawi. W obydwu krajach władzę objęli afrykańscy politycy.

Brytyjska Kompania Południowoafrykańska – brytyjska kompania handlowa, założona w 1889 roku przez Cecila Rhodesa poprzez połączenie Central Search Association i Exploring Company Ltd. po otrzymaniu koncesji od rządu brytyjskiego. Rhodes zakładając Kompanię Południowoafrykańską wzorował się na Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i miał nadzieję, że umożliwi ona wzmożoną kolonizację i eksploatację ekonomiczną Afryki Południowej, co było częścią "Wyścigu o Afrykę".

Frederick Russell Burnham – amerykański zwiadowca, obieżyświat, łowca przygód, znany ze swej służby dla British Army w czasach Wyścigu o Afrykę oraz z przekazania idei woodcraft Robertowi Baden-Powellowi, która stała się główną inspiracją do założenia międzynarodowego ruchu skautowego.

Cecil John Rhodes – brytyjski polityk, przedsiębiorca. Twórca idei „od Kapsztadu do Kairu”, czyli kolonizacji przez Wielką Brytanię pasa ziem afrykańskich ciągnących się od Kraju Przylądkowego do Egiptu. Główny motor kolonizacji brytyjskiej w Afryce południowej. Od jego nazwiska nazwano dwie kolonie, Rodezję Północną i Południową.

Federacja Rodezji i Niasy – była brytyjska posiadłość w południowej Afryce, utworzona w 1953 roku z kolonii: Rodezja Południowa, Rodezja Północna i Niasa.

Flaga Rodezji składała się z trzech równej szerokości pasów: zielonego, białego i zielonego. Na białym pasie znajdował się herb państwa stanowiący 3/5 jego wysokości. Flaga została wprowadzona 11 listopada 1968 r. w trzecią rocznicę niepodległości Rodezji. Jej używania zaprzestano w 1979 r. po przekształceniu państwa w Zimbabwe Rodezję. Przedtem używano błękitnej flagi z Union Jackiem w kantonie i mniejszą wersją godła w prawym dolnym rogu. Została ona przywrócona 12 grudnia 1979, kiedy kraj stał się ponownie brytyjską kolonią. Została zastąpiona flagą Zimbabwe 17 kwietnia 1980.

Front Rodezyjski był rodezyjską partią polityczną zawiązaną w 1962 przez grupę polityków, która opuściła szeregi Partii Federalnej, po tym, jak ta ostatnia opowiedziała się za zmianami w konstytucji, które zrównałyby prawa polityczne białych i czarnych. Ian Smith, będący inicjatorem powstania nowej partii, ostro sprzeciwiał się takiemu rozwiązaniu i był zwolennikiem rządów białej mniejszości.

Rise O Voices of Rhodesia – hymn państwowy Rodezji.

Rodezja Południowa – brytyjska kolonia w południowej Afryce, istniejąca w latach 1923–1964. W 1964 r. przymiotnik "południowa" został usunięty, a kraj otrzymał nazwę Rodezja, którą nosił aż do uzyskania w 1980 r. niepodległości pod nazwą Zimbabwe.

Rodezja Północna – brytyjski protektorat w południowej Afryce, istniejący w latach 1924–1953. W 1964 r. Rodezja Północna ogłosiła się niepodległym państwem o nazwie Zambia.

Zimbabwe Rodezja była nieuznawanym na arenie międzynarodowej państwem istniejącym przez sześć miesięcy 1979 r. Była ona spadkobiercą Rodezji a następnie powróciła pod władzę Wielkiej Brytanii jako Rodezja Południowa.