
Stargard – miasto w Polsce w województwie zachodniopomorskim, siedziba powiatu stargardzkiego, położone na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.

Flaga Stargardu – jeden z symboli miejskich Stargardu w postaci flagi ustanowiony uchwałą rady miejskiej nr XVI/167/07 z 18 grudnia 2007.

Hejnał Stargardu został ustanowiony w 2000 roku, skomponowany na trąbkę przez Waldemara Cieślaka, studenta Akademii Muzycznej ze Szczecina. Jest on codziennie o godzinie 12:00 odtwarzany z fasady frontowej ratusza. Jest on jednym z symboli miasta. Trwa 0:42 minuty. Hejnał jest elementem, który współtworzy nowy wizerunek Stargardu.

Współczesny herb Stargardu znacząco różni się od jego wcześniejszych wersji. W średniowieczu na tarczy herbowej widniał zamek, pod którym umieszczono gryfa i tarczę. Motyw gryfa jest charakterystyczny dla miast i gmin leżących na terenach księstwa pomorskiego.


Okręg wyborczy nr 93 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991) obejmował Stargard Szczeciński oraz gminy Banie, Bielice, Cedynia, Chociwel, Chojna, Dobra (Szczecińska), Dobrzany, Dolice, Gryfino, Ińsko, Kobylanka, Kołbaskowo, Kozielice, Lipiany, Marianowo, Mieszkowice, Moryń, Pyrzyce, Przelewice, Stara Dąbrowa, Stare Czarnowo, Stargard Szczeciński, Suchań, Trzcińsko-Zdrój, Warnice i Widuchowa. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1989. Wybieranych było w nim 3 posłów w systemie większościowym.

Poliptyk świętojański ze Stargardu – pierwotnie ołtarz główny kościoła św. Jana w Stargardzie, pochodzący z ok. 1460 roku. Jest jednym z najcenniejszych zabytków gotyckiej sztuki cechowej Pomorza Zachodniego. Ocalałe elementy poliptyku, częściowo rozczłonkowane znajdują się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Powiat Saatzig – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1818 do 1945. Należał do rejencji szczecińskiej, w prowincji Pomorze. Stolicą powiatu był Stargard. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.
Szpital Powiatowy Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Kazimierza Dłuskiego w Stargardzie – jedyny szpital w Stargardzie, przy ul. Wojska Polskiego 27 i Staszica 16. Obiekt został oddany do użytku w 1878 r. jako niemiecki szpital Moviusa, który istniał do 1945 r., od 1945 r. jako szpital polski, od 1946 r. jako miejski i powiatowy, od 1999 r. jego organem założycielskim jest Zarząd Powiatu Stargardzkiego. Szpital pełni rolę ośrodka referencyjnego II stopnia dla miasta i powiatu stargardzkiego.

Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stargardzie – wojskowa przychodnia specjalistyczna w Stargardzie, przy al. Żołnierza 37. Została oddana do użytku w 2000 r., z celem udzielanie świadczeń zdrowotnych, promocji zdrowia oraz realizacji zadań zleconych przez ministra obrony narodowej, organ założycielski MON.
Zakład Karny Stargard – jednostka w Stargardzie typu zamkniętego dla skazanych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy z oddziałami:areszt śledczy zakład karny typu półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy zakład karny typu półotwartego dla dorosłych i młodocianych zakład karny typu zamkniętego dla dorosłych i młodocianych.