Chełminek – sztuczna wyspa na Zalewie Szczecińskim, na północny wschód od Trzebieży.

Wyspa Gospa od Škrpjela – jedna z dwóch wysepek u wybrzeży miejscowości Perast w Zatoce Kotorskiej, należącej do linii brzegowej Czarnogóry. Drugą jest Sveti Đorđe. W przeciwieństwie jednak do niej Gospa od Škrpjela to sztuczna wyspa – jedyna taka na Morzu Adriatyckim.

Île aux Cygnes – mała wyspa na rzece Sekwanie w Paryżu o powierzchni 1,3 ha, położona między 15. a 16. dzielnicą Paryża. Administracyjnie należy do 15. dzielnicy Paryża. Wyspa została zbudowana w 1827 roku w celu ochrony portu w Grenelle. Wyspa jest długa na 890 m oraz ma 11 m w najszerszym miejscu. Aleja wzdłuż całej wyspy obsadzona jest drzewami i nosi nazwę Allée des Cygnes. Przez Île aux Cygnes przechodzą trzy mosty Pont de Grenelle, Pont Rouelle oraz Pont de Bir-Hakeim.

Kampa – sztuczna wyspa o powierzchni 5,2 hektara położona w centrum Pragi, w dzielnicy Malá Strana. Leży między rzeką Wełtawą, a wypływającą i wpływającą do niej Čertovką – sztucznym ciekiem wodnym utworzonym w celu napędzania kół młyńskich 3 młynów.

Nasypnoj – sztuczna wyspa położona w północnej części Zalewu Wiślanego w odległości 3,5 km od najbliższego lądu, 4,5 km od przylądka Siewiernyj na wysokim brzegu na północ od Balgi i 4,8 km od wschodniego wejścia do Cieśniny Piławskiej.

Nigehörn – niemiecka wyspa na Morzu Północnym. Administracyjnie wyspa należy do miasta Hamburg, jego dzielnicy Neuwerk, okręgu administracyjnego Hamburg-Mitte. Ma 0,5 km² powierzchni i jest niezamieszkana. Do centrum Hamburga wzdłuż Łaby jest ok. 100 km.

Peberholm – sztuczna wyspa duńska o powierzchni 1,3 km² i długości 4 km, położona w cieśninie Sund, 1 km na południe od naturalnej wyspy Saltholm. Wyspa została utworzona pod koniec lat 90. XX wieku, jako fragment przeprawy drogowo-kolejowej nad Sundem, a zbudowano ją z kamieni z dna morskiego.

Schalch – sztuczna wysepka na jeziorze Chiemsee w Bawarii w Niemczech. Najmniejsza z czterech wysp znajdujących się na tym zbiorniku wodnym i jedyna, wchodząca wraz z taflą jeziora w skład obszaru niemunicypalnego Chiemsee.

Sealand – mikronacja znajdująca się na dawnej platformie przeciwlotniczej Fort Roughs z czasów II wojny światowej, która położona jest na Morzu Północnym, ok. 11 km od wybrzeża Harwich we wschodniej Anglii na wodach przybrzeżnych Suffolk. Na platformę można dotrzeć drogą powietrzną lub wodną.

Torpedownia – polska nazwa zwyczajowa centralnego obiektu niemieckich ośrodków badawczych torped, budowanych na terenie okupowanej Polski w czasie II wojny światowej. Torpedownia była to hala montażowa torped wraz z urządzeniami do próbnych strzelań, wybudowana na dnie akwenu, w odległości kilkuset metrów od brzegu. Połączona z brzegiem molo, po którym odbywał się za pomocą kolejki wąskotorowej transport podzespołów torped, ostatecznie montowanych w hali. W niemieckiej nomenklaturze budynek ten nazywano Schießstand.
Wyspa Refulacyjna – sztuczna wyspa na Zalewie Szczecińskim. Wyspa osłania port w Trzebieży koło Polic. Ma ok. 0,03 km² powierzchni i wznosi się ok. 1,3 m n.p.m.