
Felicola subrostratus – gatunek wszoła z rodziny Trichodectidae, dawniej zaliczany do Mallophaga (wszoły). Jest pasożytem kota.

Hoplopleura acanthopus – gatunek wszy z rodziny Hoplopleuridae, pasożytujący na bardzo szerokim kręgu żywicieli. Powoduje wszawicę. Występuje na różnych gatunkach drobnych gryzoni dzikich, spotykany również na małych ssakach owadożernych. Właściwymi żywicielami są gryzonie z rodzajów Microtus, Arvicola, Pitymys.
Linognathus vituli – gatunek wszy należący do rodziny Linognathidae, pasożytujący na bydle domowym. Powoduje chorobę wszawicę.

Sierścień psi, wszoł psi Trichodectes canis – pasożyt należący obecnie do Phthiraptera, według dawnej systematyki należał do wszoł. Jest pasożytem psa i kota.
Trinoton anserinum – pasożyt należący obecnie do Phthiraptera, według dawnej systematyki należał do wszołów. Jest najczęściej spotykanym pasożytem kaczki domowej, łabędzi.

Wesz bydlęca – gatunek wszy należący do rodziny Haematopinidae, pasożytujący na bydle powoduje chorobę wszawicę.

Wesz ludzka – gatunek wszy należący do rodziny Pediculidae, pasożytujący na człowieku, powodujący wszawicę. Dawniej dzielony na dwa podgatunki:wesz głowową wesz odzieżową

Wesz łonowa, mendoweszka, menda – gatunek wszy należący do rodziny Pthiridae, pasożytujący na człowieku i powodujący chorobę wszawicę.

Wesz psia – gatunek wszy należący do rodziny Linognathidae, pasożytujący na psach powoduje chorobę wszawicę. Pasożytuje na: psie domowym, kojocie, wilku szarym, szakalu czaprakowym, lisie polarnym, lisie piaskowym, lisie rudym.

Wesz szczurza – gatunek wszy z rodziny Polyplacidae. Powoduje wszawicę. Typowy i pospolity pasożyt szczurów z rodzaju Rattus. Najczęściej spotykany w Europie na szczurze wędrownym i szczurze śniadym.

Wesz świńska – gatunek wszy należący do rodziny Haematopinidae, pasożytujący na świni. Powoduje chorobę wszawicę.