
6 Pułk Huzarów im. Hrabiego Goetzena –.

Bitwa o Prudnik – jedno ze starć Armii Czerwonej ze znajdującym się w odwrocie niemieckim Wehrmachtem, prowadzone w ramach operacji górnośląskiej.

Bitwa o Prudnik – starcie zbrojne, które miało miejsce 25 marca 1760 w trakcie trzeciej wojny śląskiej.

Bitwa pod Prudnikiem – starcie zbrojne, które miało miejsce podczas rejzy husytów na Śląsk 15 lub 16 marca 1428.

Księstwo prudnickie – dawne księstwo śląskie istniejące w latach 1318–1424 ze stolicą w Prudniku.

Lądowisko Prudnik (Neustadt) – nieistniejące obecnie lądowisko Luftwaffe, sklasyfikowane jako lądowisko awaryjne (Notlandeplatz). Brak danych na temat dalszego wykorzystania. Znajdowało się 2 km na północ od Prudnika. Posiadało nawierzchnię trawiastą.

Neustadt – niemiecki podobóz KL Auschwitz funkcjonujący w Prudniku w latach 1944–1945. Obóz mieścił się w zakładzie przemysłowym Schlesische Feinweberei AG i więził około 400 osób.

Powiat Neustadt O.S. – dawna pruska, a później niemiecka jednostka terytorialna średniego szczebla z siedzibą w Prudniku. Powstała w 1743 roku i wchodziła w skład rejencji opolskiej. Istniała do końca II wojny światowej.

Synagoga w Prudniku – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Prudniku, na rogu dzisiejszych ulic Klasztornej i Kościuszki.

Wieża Woka – wieża widokowa, najstarszy zabytek Prudnika, najstarsza wieża zamkowa na Górnym Śląsku i jeden z najstarszych tego typu obiektów na terenie Polski. Znajduje się na terenie Starego Miasta, na Placu Zamkowym. Jest jedyną pozostałością po zamku w Prudniku.

Zamek w Prudniku – obecnie nieistniejący zamek, który znajdował się na Placu Zamkowym w Prudniku.

Ziemia prudnicka – teren na pograniczu polsko–czeskim, na Górnym Śląsku, obecnie na terenie województwa opolskiego.