Mordowia, Republika Mordowii, dawniej: Mordwa – republika położona w europejskiej części Federacji Rosyjskiej.

Erzjanie – grupa etniczna wśród Mordwinów, zamieszkująca wschód Mordowii. Posługują się językiem erzja z grupy wołżańskiej języków ugrofińskich.

Znak solarny jest powszechnym w Azji symbolem wiązanym z pozytywnymi konotacjami. Przedstawiono tu jego lokalną wersję. Barwy pochodzą z flagi państwowej Rosji.

Godło Mordowii zostało przyjęte w czasie posiedzenia lokalnego parlamentu 30-31 marca 1995 r., a następnie opisane w artykule 2. konstytucji tej republiki.

Hymn Mordowii, znany też jak Szumbrat, Mordowija! to jeden z symboli państwowych Mordowii, republiki autonomicznej w składzie Federacji Rosyjskiej. Autorem tekstu jest S. Kiniakin, muzykę skomponowała N. Koszelewa. Hymn został oficjalnie przyjęty 30 marca 1995.

Mastorawa – mordwiński epos napisany przez rosyjskiego filologa Aleksandra Markowicza Szaronowa we współpracy z innymi autorami na podstawie mitologii mordwińskiej i pieśni ludowych.

Mordwini (Mordwa) – ludność mówiąca językami ugrofińskimi z grupy języków wołżańskich; zamieszkuje głównie Federację Rosyjską: Republikę Mordwińską oraz Republikę Tatarstanu i obwody: samarski, penzeński, orenburski, niżnonowogrodzki oraz Syberię; także w Azji Środkowej w Armenii i w USA. W 2003 było około 1 054 000 Mordwinów.

Mordwińska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Mordwińska ASRR – republika autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Par – w tradycyjnej kulturze Erzjan rodzaj kadzi, w której młoda dziewczyna zabierała i przechowywała swój posag.

Sarańsk – okręg miejski, jednostka administracyjna wchodząca w skład Republiki Mordowii w Rosji.
Szełubiej – jezioro w Rejonie tieńguszewskim w Republice Mordowii w Rosji.

Windriej – wieś w Rosji w Republice Mordowii, w Rejonie torbiejewskim, położona nad rzeką Windriej, 27 km od Torbiejewa.