Dyrhólaey – niewielki półwysep lub cypel, znany dawniej przez angielskich żeglarzy jako Cape Portland. Położony w pobliżu miejscowości Vík í Mýrdal, stanowił do 1918 najdalej na południe wysunięty punkt Islandii.

Flateyjarskagi – półwysep w północnej Islandii, położony między fiordem Eyjafjörður a zatoką Skjálfandi. Jego nazwa pochodzi od wyspy Flatey, położonej na Oceanie Atlantyckim około 3 km na północ od wybrzeża półwyspu. Półwysep ma około 25 km szerokości. W południowo-zachodniej części półwyspu uchodzi rzeka Fnjóská.

Hornstrandir – półwysep w północno-zachodniej Islandii, w regionie Westfjords, na północ od Jökulfirðir i na północny zachód od lodowca Drangajökull.

Langanes – półwysep w północno-wschodniej Islandii, pomiędzy zatokami Þistilfjörður na zachodzie i Bakkaflói na wschodzie.

Melrakkaslétta – półwysep w północno-wschodniej Islandii, między zatokami Öxarfjörður i Þistilfjörður. Stanowi najbardziej wysuniętą na północ część wyspy z dwoma przylądkami uznawanymi za najbardziej skrajne punkty wyspy Hraunhafnartangi i Rifstangi - do 2016 ten pierwszy uznawany był za najbardziej wysunięty na północ punkt wyspy, ale dokładniejsze pomiary wskazały na drugi z nich.

Reykjanes lub Reykjanesskagi - to półwysep i system wulkaniczny położony na południowo-zachodnim końcu Islandii, w pobliżu stolicy Reykjavíku.

Skagi – półwysep w północnej Islandii, położony pomiędzy zatokami Húnaflói na zachodzie i Skagafjörður na wschodzie. Północna część półwyspu, zwana Skagaheiði, jest pagórkowata, pokryta licznymi jeziorami i bagnami. Południowa część jest górzysta - poszczególne pasma górskie osiągają od około 700 do 1050 m n.p.m.

Snæfellsnes – półwysep w zachodniej Islandii, położony na zachód od miasta Borgarfjörður.

Stórhöfði – półwysep na południowym krańcu wyspy Heimaey, największej wyspy archipelagu Vestmannaeyjar położonego na południu Islandii. Jest połączony z resztą wyspy wąskim przesmykiem utworzonym przez lawę z erupcji wulkanu Helgafell sprzed 5 tysięcy lat.

Tjörnes – półwysep w północnej Islandii, pomiędzy zatokami Skjálfandi i Öxarfjörður. W centralnej części półwyspu znajduje się pasmo górskie sięgające 700-750 m. Jedyną większą miejscowością na półwyspie jest położone na zachodnim wybrzeżu miasto Húsavík. Wzdłuż wybrzeża biegnie droga nr 85 łącząca Húsavík z Ásbyrgi i Kópasker. Większa część półwyspu wchodzi w skład gminy Tjörneshreppur.
Tröllaskagi – półwysep w północnej Islandii, położony pomiędzy fiordami Skagafjörður i Eyjafjörður. Jego wnętrze jest górzyste z wieloma szczytami przekraczającymi 1000 m n.p.m. - najwyższy szczyt to Kerling o wysokości 1538 m n.p.m. Półwysep stanowi najwyżej wzniesiony obszar wyspy poza wewnętrzną wyżyną. W najwyższych partiach szczytów znajduje się kilkanaście małych lodowców, z których największe to Gljúfurárjökull i Tungnahryggsjökull. Pozostałością okresu zlodowacenia są głębokie doliny lodowcowe. W północnej części półwyspu wcinają się niewielkie fiordy: Ólafsfjörður, Héðinsfjörður i Siglufjörður oraz zatoka Fljótavík.

Vatnsnes – półwysep w północnej Islandii, oblewany wodami zatoki Húnaflói, pomiędzy jej drugorzędnymi zatokami Miðfjörður na zachodzie i Húnafjörður na wschodzie. Wnętrze półwyspu jest górzyste - pasmo górskie Vatnsnesfjall osiąga wysokość 900 m n.p.m.