
Zakłady Górnicze im. Juliana Marchlewskiego – zlikwidowana podziemna kopalnia rud cynku i ołowiu w Bytomiu, która działała od połowy 1926 roku do grudnia 1981 roku, wchodziła w skład Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały.

Kopalnia Dąbrówka – zlikwidowana podziemna kopalnia rud cynku, założona w 1967 roku, która prowadziła eksploatację od 1968 do grudnia 1989 roku. Znajdowała się na terenie obecnych Piekar Śląskich-Dąbrówki Wielkiej, stanowiła część Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały; była ostatnią czynną kopalnią rud cynkowo-ołowiowych w rejonie bytomsko-tarnogórskim.
Kopalnia galmanu „Kawia Góra” w Strzemieszycach Małych – historyczna, nieistniejąca kopalnia galmanu, działająca od 1844 do lat 60. XIX w., podległa Zachodniemu Okręgowi Górniczemu. Usytuowana na galmanonośnych wzgórzach ciągnących się od Strzemieszyc Małych do Sławkowa, pomiędzy kopalniami „Anna” i „Leonidas”. Od 1849 wyposażona była w maszynę parową o mocy 6 koni mechanicznych. Ruch kopalni „Kawia Góra” nadzorowany był przez sztygarów kopalni „Anna”.

Kopalnia galmanu Kozioł w Sławkowie – nieistniejąca prywatna kopalnia galmanu w Sławkowie w województwie śląskim. Działała z przerwami od 1822 do 1881.

Kopalnia galmanu „Leonidas” – historyczna kopalnia galmanu w Sławkowie, działająca w latach 1822–1829 i ponownie od ok. 1845 do 1860.

Kopalnia Pomorzany – jedyna czynna polska kopalnia rud cynku i ołowiu działająca od 1974 roku, zlokalizowana w Bolesławiu i Olkuszu. Kopalnia należy do ZGH Bolesław.

Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach – wspólna nazwa grupy zabytków poprzemysłowych związanych z górnictwem rud metali nieżelaznych z okresu między XVIII a XX wiekiem, wpisanych w 2017 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, położonych na terenie Tarnowskich Gór oraz częściowo Bytomia i gminy Zbrosławice w województwie śląskim.

Kopalnia Szarlej – zlikwidowana kopalnia rud cynku (galmanu), która istniała na terenie obecnych Piekar Śląskich-Szarleja. Została założona w 1811 roku, działała do około 1896 roku; do połowy XIX wieku była największą i najbogatszą kopalnią rud cynku na Górnym Śląsku, jedna z największych kopalń galmanu w Europie.

Mina Proaño – kopalnia metali kolorowych w meksykańskim stanie Zacatecas. Nazywana także Mina Fresnillo ze względu na sąsiedztwo tego miasta. Należy do meksykańskiego koncernu wydobywczo-metalurgicznego Peñoles. W kopalni pozyskuje się złoto, srebro, ołów, cynk, miedź, bizmut i kadm. Pod względem zasobów srebra uznawana za najbogatszą na świecie. W 2005 roku kopalnia wyprodukowała blisko 1000 ton srebra.

Zakłady Górnicze Nowy Dwór — zlikwidowana głębinowa kopalnia rud cynku i ołowiu działająca w latach 1881–1978. Kopalnia znajdowała się w Dąbrowie Miejskiej, przy ulicy Nowy Dwór. Zakład powstał wraz z rozpoczęciem eksploatacji rud w okolicach Bytomia spowodowanym wyczerpywaniem się złóż w okolicach Tarnowskich Gór. Jeszcze przed II wojną światową dołączono do niego kilka sąsiednich kopalń. Po wojnie, w latach 60. XX wieku, wszedł w skład Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały w Piekarach Śląskich. Likwidacja kopalni nastąpiła w roku 1978, ze względu na wyczerpanie złóż. Na powierzchni nie pozostał po niej żaden ślad – przez jej teren przechodzi autostrada A1.

Kopalnia Segiet – zlikwidowana kopalnia rudy cynku położona w Lesie Segieckim na zboczu Srebrnej Góry, na południowy wschód od Nowych Rept w pobliżu dawnej Kolonii Segiet. Współcześnie jest to teren położony częściowo na terenie Bytomia i Tarnowskich Gór.

Zakłady Górnicze Trzebionka – nieistniejące polskie przedsiębiorstwo, działające od 1950 do 2013 roku, z siedzibą w Trzebini.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach.