
Melbourne – miasto w południowo-wschodniej Australii położone nad zatoką Port Phillip Oceanu Indyjskiego, stolica stanu Wiktoria. Jest drugim co do wielkości miastem Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą 5 mln mieszkańców. W latach 1901–1927 stolica Australii.

Albert Park – dzielnica miasta Melbourne położona w Port Phillip. Nazwa dzielnicy pochodzi od księcia Alberta. Wartość nieruchomości w tym rejonie Melbourne szacuje się na AUD $955000.

Daily Planet – licencjonowany dom publiczny w Melbourne w Australii.

Dandenong Ranges National Park – australijski park narodowy położony 38 km na wschód od centrum Melbourne.

Flaga Melbourne – oficjalny symbol tego miasta. Jej kształt to prostokątny płat tkaniny o stosunku szerokości do długości 2:3. Swym wyglądem odwzorowuje tarcze herbu Melbourne. Przedstawia czerwony krzyż św. Jerzego z koroną królewską na środku, który dzieli flagę na cztery części. W każdej z nich znajduje się jedno godło; w pierwszej - heraldyczne wyobrażenie złotego runa, w drugiej - pasącego się byka, w trzeciej - wieloryba i w ostatniej okręt żaglowy. Są one zwrócone do drzewca. Tak więc na awersie widać głowy zwierząt i dziób statku zwrócone w lewą stronę, natomiast na rewersie w stronę prawą.

Flinders Street Station – główna stacja kolejowa Melbourne, położona w ścisłym centrum miasta przy skrzyżowaniu ulic Flinders Street i Swanston Street, nad rzeką Yarra. Jest stacją początkową dla wszystkich linii kolejki miejskiej Melbourne. Dziennie 1,5 tys. pociągów przewozi ok. 110 tys. pasażerów. Przewozy obsługiwane są przez firmy MTM i V/Line.

Herb Melbourne – oficjalny symbol miasta i aglomeracji Melbourne. Został zatwierdzony listem patentowym Heroldii Zjednoczonego Królestwa 30 stycznia 1940 r. Wygląd jego oparty jest na wizerunku pieczęci miejskiej ustanowionej decyzją władz miejskich z 2 stycznia 1843 r. Pieczęć została zaprojektowana i wykonana przez Thomasa Hama. Zaprezentowany projekt na zebraniu Zarządu Miasta został przez niego przyjęty 9 lutego tego samego roku.

Hook turn – manewr drogowy będący odmianą skrętu. Wykonujący go pojazd nie skręca bezpośrednio w prawo czy w lewo ale dojeżdża do końca skrzyżowania i wykonuje skręt po kątem prostym przepuszczając wcześniej pojazdy jadące prosto. Skręty hook turn są obowiązkowe na niektórych skrzyżowaniach w Melbourne i Adelajdzie w Australii, są także stosowane w innych państwach zazwyczaj przez rowery i lekkie pojazdy jednośladowe.

Marshalite – mechaniczny sygnalizator ruchu współpracujący z tradycyjną sygnalizacją świetlną; zaprojektowany przez Charlesa Marshalla około 1936 roku i używany w australijskim stanie Wiktoria do lat 60. XX wieku.

XVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1956 roku w Melbourne (Australia), zaś konkurencje hippiczne w Sztokholmie (Szwecja).

Podział aglomeracji Melbourne – obszar aglomeracji Melbourne, podzielony jest na 31 obszarów samorządu lokalnego typu: city oraz shire. Lista zawiera wykaz miast, hrabstw i dzielnic wchodzących w skład aglomeracji miasta Melbourne. W nawiasach przy nazwach dzielnic podany jest kod pocztowy.

Melbourne Showgrounds – otwarty w latach 30., zajmujący powierzchnię 19 hektarów kompleks, w którym corocznie odbywa się Royal Melbourne Show - pokaz rolniczy złożony z różnych konkursów oraz rozrywkowych wydarzeń, w tym wystaw zwierząt, rywalizacji kulinarnej oraz wesołego miasteczka. Część obiektu jest przez cały rok wynajmowana na wszelakie okazje, takie jak np. koncerty.

The Temper Trap – australijska grupa muzyczna pochodząca z Melbourne, grająca muzykę z gatunku rocka alternatywnego i indie rocka. Formacja powstała w 2005 roku. Zespół tworzy czterech muzyków: Dougy Mandagi (wokalista), Jonathon Aherne, Lorenzo Sillito (gitara) oraz Toby Dundas (perkusja). The Temper Trap są powiązani z kilkoma wytwórniami muzycznymi: australijską Liberation Music i brytyjską Infectious Records. Obie wytwórnie wydały debiutancki album Conditions. Muzycy od 2009 roku współpracują także z amerykańską wytwórnią Glassnote Records.