
Drugi rząd Jacques’a Santera i Jacques’a Poosa – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jacques’a Santer i wicepremiera Jacques’a Poosa. Zastąpił ich pierwszy gabinet.

Drugi rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jeana Asselborna – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jeana-Claude’a Junckera i wicepremiera Jeana Asselborna. Zastąpił pierwszy rząd tych samych polityków.

Izba Deputowanych jest to unikameralny parlament Luksemburga. Metonimiczną nazwą parlamentu jest Krautmaart.

Konstytucja Luksemburga – najwyższe prawo Wielkiego Księstwa Luksemburga, pierwotnie nadana jako konstytucja oktrojowana 12 października 1841 r. przez wielkiego księcia Wilhelma II. Radykalną zmianę ustroju Luksemburga wprowadziła ustawa konstytucyjna z 17 października 1868 r. stanowiąca podstawę obecnego ustroju księstwa, formalnie była ona jednak jedynie poprawką do konstytucji z 1841 r., a nie nowym aktem prawnym.

Okręg wyborczy Luksemburg - okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego obejmujący całość terytorium Luksemburga. Został utworzony przed pierwszymi bezpośrednimi wyborami do PE w 1979 roku i od tego czasu nieprzerwanie liczy sześć mandatów. Wybory odbywają się z zastosowaniem zmodyfikowanej ordynacji proporcjonalnej i metody d'Hondta. Modyfikacja polega na tym, iż o ile przy klasycznej ordynacji proporcjonalnej wyborca może oddać tylko jeden głos, o tyle w wyborach do PE w Luksemburgu może zaznaczyć do sześciu kandydatów, w dodatku pochodzących z różnych list partyjnych.

Pierwszy rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jeana Asselborna – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jeana-Claude’a Junckera i wicepremiera Jeana Asselborna. Zastąpił rząd Jeana-Claude’a Junckera i Lydie Polfer.


Rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jacques’a Poosa – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jeana-Claude’a Junckera i wicepremiera Jacques’a Poosa. Zastąpił trzeci rząd Jacques’a Santera i Jacques’a Poosa.

Rząd Jeana-Claude’a Junckera i Lydie Polfer – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jeana-Claude’a Junckera i wicepremier Lydie Polfer. Zastąpił rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jacques’a Poosa.

Rząd Xaviera Bettela i Etienne’a Schneidera – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Xaviera Bettela i wicepremiera Etienne’a Schneidera. Zastąpił drugi rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jeana Asselborna.

SaarLorLux lub Saar-Lor-Lux – euroregion w Europie Zachodniej zrzeszający terytoria położone na pograniczu Belgii, Francji, Luksemburga i Niemiec. Jego nazwa wywodzi się od pierwszych sylab trzech obszarów założycielskich, Saary, Lotaryngii i Luksemburga. Obecnie do organizacji należą także Nadrenia-Palatynat, Francuska Wspólnota Belgii i Niemieckojęzyczna Wspólnota Belgii.

Trzeci rząd Jacques’a Santera i Jacques’a Poosa – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jacques’a Santer i wicepremiera Jacques’a Poosa. Zastąpił ich drugi gabinet.

Wielkie Księstwo Luksemburga jest monarchią konstytucyjną, choć w konstytucji widnieje zapis, iż system polityczny państwa to demokracja parlamentarna. Konstytucja państwa z 17 października 1868 roku określa je jako demokratyczne, wolne, niepodległe i niepodzielne. Władza zwierzchnia w Wielkim Księstwie należy do Narodu.