Drugi rząd Jacques’a Santera i Jacques’a PoosaW
Drugi rząd Jacques’a Santera i Jacques’a Poosa

Drugi rząd Jacques’a Santera i Jacques’a Poosa – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jacques’a Santer i wicepremiera Jacques’a Poosa. Zastąpił ich pierwszy gabinet.

Drugi rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jeana AsselbornaW
Drugi rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jeana Asselborna

Drugi rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jeana Asselborna – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jeana-Claude’a Junckera i wicepremiera Jeana Asselborna. Zastąpił pierwszy rząd tych samych polityków.

Izba Deputowanych (Luksemburg)W
Izba Deputowanych (Luksemburg)

Izba Deputowanych jest to unikameralny parlament Luksemburga. Metonimiczną nazwą parlamentu jest Krautmaart.

Konstytucja LuksemburgaW
Konstytucja Luksemburga

Konstytucja Luksemburga – najwyższe prawo Wielkiego Księstwa Luksemburga, pierwotnie nadana jako konstytucja oktrojowana 12 października 1841 r. przez wielkiego księcia Wilhelma II. Radykalną zmianę ustroju Luksemburga wprowadziła ustawa konstytucyjna z 17 października 1868 r. stanowiąca podstawę obecnego ustroju księstwa, formalnie była ona jednak jedynie poprawką do konstytucji z 1841 r., a nie nowym aktem prawnym.

Okręg wyborczy LuksemburgW
Okręg wyborczy Luksemburg

Okręg wyborczy Luksemburg - okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego obejmujący całość terytorium Luksemburga. Został utworzony przed pierwszymi bezpośrednimi wyborami do PE w 1979 roku i od tego czasu nieprzerwanie liczy sześć mandatów. Wybory odbywają się z zastosowaniem zmodyfikowanej ordynacji proporcjonalnej i metody d'Hondta. Modyfikacja polega na tym, iż o ile przy klasycznej ordynacji proporcjonalnej wyborca może oddać tylko jeden głos, o tyle w wyborach do PE w Luksemburgu może zaznaczyć do sześciu kandydatów, w dodatku pochodzących z różnych list partyjnych.

Pierwszy rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jeana AsselbornaW
Pierwszy rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jeana Asselborna

Pierwszy rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jeana Asselborna – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jeana-Claude’a Junckera i wicepremiera Jeana Asselborna. Zastąpił rząd Jeana-Claude’a Junckera i Lydie Polfer.

Premierzy LuksemburgaW
Premierzy Luksemburga

Rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jacques’a PoosaW
Rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jacques’a Poosa

Rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jacques’a Poosa – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jeana-Claude’a Junckera i wicepremiera Jacques’a Poosa. Zastąpił trzeci rząd Jacques’a Santera i Jacques’a Poosa.

Rząd Jeana-Claude’a Junckera i Lydie PolferW
Rząd Jeana-Claude’a Junckera i Lydie Polfer

Rząd Jeana-Claude’a Junckera i Lydie Polfer – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jeana-Claude’a Junckera i wicepremier Lydie Polfer. Zastąpił rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jacques’a Poosa.

Rząd Xaviera Bettela i Etienne’a SchneideraW
Rząd Xaviera Bettela i Etienne’a Schneidera

Rząd Xaviera Bettela i Etienne’a Schneidera – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Xaviera Bettela i wicepremiera Etienne’a Schneidera. Zastąpił drugi rząd Jeana-Claude’a Junckera i Jeana Asselborna.

SaarLorLuxW
SaarLorLux

SaarLorLux lub Saar-Lor-Lux – euroregion w Europie Zachodniej zrzeszający terytoria położone na pograniczu Belgii, Francji, Luksemburga i Niemiec. Jego nazwa wywodzi się od pierwszych sylab trzech obszarów założycielskich, Saary, Lotaryngii i Luksemburga. Obecnie do organizacji należą także Nadrenia-Palatynat, Francuska Wspólnota Belgii i Niemieckojęzyczna Wspólnota Belgii.

Trzeci rząd Jacques’a Santera i Jacques’a PoosaW
Trzeci rząd Jacques’a Santera i Jacques’a Poosa

Trzeci rząd Jacques’a Santera i Jacques’a Poosa – rząd Luksemburga pod kierownictwem premiera Jacques’a Santer i wicepremiera Jacques’a Poosa. Zastąpił ich drugi gabinet.

Ustrój polityczny LuksemburgaW
Ustrój polityczny Luksemburga

Wielkie Księstwo Luksemburga jest monarchią konstytucyjną, choć w konstytucji widnieje zapis, iż system polityczny państwa to demokracja parlamentarna. Konstytucja państwa z 17 października 1868 roku określa je jako demokratyczne, wolne, niepodległe i niepodzielne. Władza zwierzchnia w Wielkim Księstwie należy do Narodu.