
Aglomeracja białostocka – aglomeracja w środkowej części województwa podlaskiego, obejmujące miasto centralne Białystok oraz okoliczne gminy. Do aglomeracji zalicza się miasta : Łapy, Choroszcz, Czarna Białostocka, Supraśl, Wasilków, Zabłudów, a także w zależności od koncepcji aglomeracji Mońki, Knyszyn, Suraż. Obszar ten w zależności od koncepcji obejmuje od 1804,76 do 2129,21 km², a zamieszkuje go od 403 tys. do 432 tys. osób.

Aglomeracja bydgosko-toruńska – aglomeracja bicentryczna w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego, obejmująca dwa główne miasta: Bydgoszcz i Toruń oraz okoliczne gminy. Obszar ten w zależności od koncepcji obejmuje od 2514,5 do 3861,8 km², a zamieszkuje go od 754 tys. do 872 tys. osób.

Aglomeracja trójmiejska – aglomeracja na północy Polski nad Zatoką Gdańską. Centralną część tworzy Trójmiasto, czyli policentryczny obszar miast Gdańsk, Sopot i Gdynia. Zewnętrzną część stanowią pozostałe miejscowości w jego pobliżu od Tczewa na południu do Kartuz na zachodzie i Władysławowa na północy.

Aglomeracja lubelska – aglomeracja monocentryczna we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, obejmująca miasto centralne Lublin oraz okoliczne zurbanizowane gminy. W zależności od koncepcji i przyjętych kryteriów delimitacji obszarów podaje się, że liczba ludności zamieszkującej aglomerację wynosi od powyżej 400 do powyżej 600 tys. osób.

Aglomeracja łódzka – aglomeracja monocentryczna w środkowej części województwa łódzkiego, z miastem centralnym Łodzią.

Aglomeracja poznańska – aglomeracja monocentryczna w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, obejmująca miasto centralne Poznań oraz okoliczne zurbanizowane gminy.
Aglomeracja rybnicka – aglomeracja policentryczna w zachodniej części województwa śląskiego, której obszary śródmiejskie stanowią duże miasta na prawach powiatu: Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Żory oraz przyległe gminy miejskie: Pszów, Radlin, Rydułtowy i Wodzisław Śląski.

Aglomeracja rzeszowska – aglomeracja monocentryczna w środkowej części województwa podkarpackiego, która obejmuje miasto centralne Rzeszów oraz okoliczne zurbanizowane gminy. Pozostałymi miastami aglomeracji są: Boguchwała, Dynów, Głogów Małopolski, Łańcut, Tyczyn.
Rzeszowski Obszar Metropolitalny – obszar metropolitalny w Polsce, w województwie podkarpackim obejmujący miasto Rzeszów, oraz 6 okolicznych powiatów: rzeszowski, łańcucki, strzyżowski, ropczycko-sędziszowski, kolbuszowski, oraz dębicki. Koncepcja takiego obszaru została zaproponowana w przez ówczesny Narodowy Plan Rozwoju, jednakże taka propozycja została odrzucona przez rząd. Władze miasta, oraz województwa chciały podtrzymać taką koncepcję, lecz nieskutecznie. Obecnie obszar ROM dalej jest jedynie w planach. Biorąc pod uwagę przystąpienie Rzeszowa do Unii Metropolii Polskich, urzędnicy miejscy uważają, że powstanie takiej koncepcji ROM jest bardzo realne. Fundusz Europejski zaoferował pomoc w ewentualnym procesie utworzenia takiej metropolii.
Aglomeracja szczecińska – obszar aglomeracji monocentrycznej, który ukształtował się wokół stolicy województwa zachodniopomorskiego – Szczecina, jest największym tego typu obszarem na północnym zachodzie Polski.
Aglomeracja tarnowska – aglomeracja w województwie małopolskim obejmująca miasto centralne Tarnów oraz okoliczne zurbanizowane gminy. W skład aglomeracji wchodzi 11 gmin powiatu tarnowskiego. Obszar aglomeracji zamieszkuje ok. 269 000 osób.

Aglomeracja warszawska – aglomeracja monocentryczna w środkowo-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, na Nizinie Środkowomazowieckiej; obejmuje Warszawę oraz kilkanaście mniejszych miast.

Warszawski Okręg Stołeczny – nazwa jaką miał nosić nowy powiat powstały w wyniku połączenia Warszawy i gmin sąsiednich w jedną jednostkę administracyjną. Powiat miał obejmować swym zasięgiem 59 gmin, i miał być największym powiatem w Polsce. Propozycja powołania tego powiatu pojawiła się dwukrotnie w Sejmie w 2000 roku, lecz nie zyskała poparcia.

Warszawski Zespół Miejski – zespół miejski, specyficzna jednostka administracyjna na obszarze rozciągającym się wokół Warszawy.

Aglomeracja wrocławska – aglomeracja monocentryczna w południowo-zachodniej części Polski w województwie dolnośląskim, na którą składa się miasto Wrocław oraz jego satelickie miejscowości. W zależności od koncepcji i przyjętych kryteriów delimitacji obszarów, liczba ludności zamieszkującej aglomerację wynosi około 1,25 mln osób.