
Aragonia – wspólnota autonomiczna i region historyczny w północno-wschodniej Hiszpanii. Region historyczny Aragonii obejmuje środkową część biegu Ebro. Pełna nazwa hiszpańska brzmi "Comunidad Autónoma de Aragón".

Albarracín – stolica administracyjna comarki Sierra de Albarracín w prowincji Teruel w Aragonii (Hiszpania). Miasto liczy 1050 mieszkańców (2001) i zajmuje powierzchnię 456,5 km².

Bitwa o Teruel – seria operacji militarnych mających miejsce podczas hiszpańskiej wojny domowej w mieście Teruel i okolicach między 15 grudnia 1937 a 20 lutego 1938 roku.
Cud z Calandy – cud, który miał się wydarzyć w Calandzie w Hiszpanii 29 marca 1640 roku – młodemu rolnikowi, Miguelowi Pellicerowi, miała zostać przywrócona noga, która dwa i pół roku wcześniej została mu amputowana. Zostało to oficjalnie uznane za cud przez arcybiskupa Saragossy Pedro Apaolazę Ramíreza po procesie przed sądem arcybiskupim, zakończonym 27 kwietnia 1641 roku. Całe zdarzenie zostało udokumentowane, począwszy od aktu notarialnego spisanego trzy dni po cudzie, a skończywszy na aktach procesowych, w tym zeznaniach świadków.

Flaga Aragonii - jest to flaga heraldyczna używana od XIV wieku.

Floren aragoński – złota moneta średniowieczna władców Aragonii.

Herb Aragonii ma postać tarczy heraldycznej, podzielonej na cztery części, na której znajduje się korona.W poszczególnych polach tarczy umieszczono:Herb legendarnego królestwa Sobrarbe, z którego rozwinęła się obecna Aragonia (1), biały krzyż Inigo Aristy (2), Herb Aragonii z XIV wieku (3), właściwy herb Aragonii (4) w polu złotym cztery pręgi czerwone.

Hrabstwo Ribagorza (Ribagorça) – historyczne hrabstwo związane z Królestwem Nawarry. Leżało u stóp Pirenejów pomiędzy rzekami Esera i Noguesa Ribagorza, a najważniejszym miastem było Benabarre. Na wschodzie graniczyło z hrabstwem Pallars, na zachodzie z Sobrarbe. Obecnie są tereny należące do comarki Ribagorza ze stolicą w Graus i zachodniej części Alta Ribagorça.

Królestwo Aragonii – historyczne państwo istniejące formalnie w latach 1035–1707, faktycznie zaś niezależne do czasów unii z Królestwem Kastylii, z którym od przełomu XV i XVI wieku utworzyło Królestwo Hiszpanii.

Królestwo Majorki – utworzone zostało na mocy testamentu króla Aragonii Jakuba I Zdobywcy w 1262 r., jako przyszłe królestwo dla młodszego syna Jakuba II.

Królestwo Walencji – położone we wschodniej części Półwyspu Pirenejskiego, było jedną z części Królestwa Aragonii. Kiedy Królestwo Aragonii połączyło się przez unię dynastyczną z Królestwem Kastylii w 1479 r., by stworzyć Królestwo Hiszpanii, Królestwo Walencji stało się częścią monarchii hiszpańskiej.

Elektrownia w Teruel – elektrownia węglowa opalana węglem brunatnym położona w Hiszpanii w prowincji Teruel w Aragonii. Węgiel brunatny z odkrywkowej kopalni zawiera 7% siarki. Elektrownia zawiera trzy bloki energetyczne, każdy o mocy 350 MW. W 1992 roku elektrownia została wyposażona w elektrofiltry, które obecnie odfiltrowują około 90% dwutlenku siarki.

Trampolín de Saltos Valle de Astún – normalna skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na 90 metrze położona w hiszpańskiej miejscowości Astún.

Tronchón – hiszpański ser z mleka owczego, koziego oraz mieszanki obu z nich, charakterystyczny dla prowincji Teruel i Castellón, a także południowej części prowincji Tarragona.

Lista władców Aragonii. W latach 926–1134 również władców Nawarry, od 1164 także hrabiów Barcelony, a od 1238 królów Walencji