Opad atmosferycznyW
Opad atmosferyczny

Opad atmosferyczny, hydrometeor – ogół ciekłych lub stałych produktów kondensacji pary wodnej spadających z chmur na powierzchnię Ziemi, unoszących się w powietrzu oraz osiadających na powierzchni Ziemi i przedmiotach. Opady dzielimy na: osiadające - osady, unoszące się w powietrzu i spadające na powierzchnię ziemi. Do opadów spadających na powierzchnię ziemi zalicza się: deszcz, mżawkę, śnieg, krupy oraz grad. Opad, który nie dociera do powierzchni Ziemi, nazywa się virgą.

Burza lodowaW
Burza lodowa

Burza lodowa – zjawisko pogodowe polegające na intensywnych opadach marznącego deszczu, powodujących poważne utrudnienia komunikacyjne lub nawet katastrofalne skutki dla przyrody oraz napowietrznej infrastruktury energetycznej i telekomunikacyjnej - w wyniku osadzania się na powierzchni znacznych ilości lodu.

CavumW
Cavum

Cavum (cav) – dosłownie chmura w chmurze, wcześniej potocznie nazywana dziurkaczem. Otwór ma kolisty lub owalny kształt, w zależności od kąta obserwacji. Obłoki chmur Altocumulus lub Cirrocumulus muszą być silnie wychłodzone, a więc ich temperatura musi być w okolicy minus 30 stopni, a przy tym kropelki wody są silnie przechłodzone.

Deszcz marznącyW
Deszcz marznący

Deszcz marznący – deszcz, który zamarza po zetknięciu się z podłożem.

Deszcz zwierzątW
Deszcz zwierząt

Deszcz zwierząt – niezwykły fenomen meteorologiczny polegający na opadzie z nieba licznych zwierząt, często jednego gatunku. To nietypowe zdarzenie może, lecz nie musi, być połączone z normalnym deszczem. Fenomen deszczu zwierząt pojawiał się już od dawna w wielu podaniach. Znane są świadectwa z różnych krajów i epok, w których motyw ten występuje jako element wielu tekstów pisanych.

GradW
Grad

Grad – opad atmosferyczny w postaci nieforemnych bryłek lodu o średnicy rzędu 5–50 mm i większej. W przekroju gradziny widać naprzemienne warstewki przezroczystego lodu i nieprzezroczystego śniegu.

Gradzina (meteorologia)W
Gradzina (meteorologia)

Gradzina – bryłka lodu o średnicy przekraczającej 5 mm, występująca w czasie opadów gradu oraz pewien czas po nich. Najczęściej posiada kształt kulisty.

Krupy (opad atmosferyczny)W
Krupy (opad atmosferyczny)

Krupy – opad atmosferyczny, zawsze o charakterze przelotnym, w postaci kulistych, nieprzezroczystych ziarenek lodowych o średnicy zazwyczaj od 2 do 5 mm, ale może wystąpić od 1 do 15 mm, całkowicie porowatych lub z porowatym jądrem i lodową otoczką.

Opad orograficznyW
Opad orograficzny

Opad orograficzny – opad związany z ruchem pionowym powietrza wymuszanym przez przepływ nad górami. Napływające masy powietrza wznoszą się, ochładzają i tracą część pary wodnej poprzez skraplanie. Zjawisko to można zaobserwować m.in. nad Górami Skalistymi w Stanach Zjednoczonych gdzie dominujące wiatry z zachodu powodują klimatycznie zwiększony opad na zachodnich stokach gór.

Opad przelotnyW
Opad przelotny

Opad przelotny - opad atmosferyczny o krótkim czasie trwania, z raptownym początkiem i zakończeniem, z wahaniami intensywności, pochodzący z chmur konwekcyjnych, najczęściej o małym zasięgu przestrzennym. Występuje najczęściej z chmur: wypiętrzonych Cu i Cb. W Polsce najczęstszy jest wiosną i latem przy intensywnej konwekcji, zwłaszcza po południu. W strefie równikowej występuje w większości dni w roku.

PraecipitatioW
Praecipitatio

Praecipitatio (pra) – opad deszczu, gradu, śniegu, słupków lodowych itp. o różnym natężeniu docierający do powierzchni ziemi. Praecipitatio towarzyszy takim chmurom, jak:Altocumulus Nimbostratus Stratocumulus Cumulus Cumulonimbus

Szlaki gradoweW
Szlaki gradowe

Szlaki gradowe – obszary najczęstszego występowania chmur gradowych. Dla Polski opracowane zostały na podstawie danych meteorologicznych z lat 40. i 50. XX wieku. Wyróżniono główne i drugorzędne szlaki gradowe. Szlaki główne to obszary, na których zaobserwowano co najmniej jedną burzę gradową w ciągu roku.

Śnieg przemysłowyW
Śnieg przemysłowy

Śnieg przemysłowy – opad atmosferyczny w postaci śniegu, pochodzący z chmury powstałej na skutek działalności człowieka. Opady takie nie są obfite i mają bardzo lokalny zasięg.

VirgaW
Virga

Virga (vir) – opad, który nie dociera do powierzchni ziemi, ponieważ paruje lub sublimuje zanim opadnie. Dzieje się tak najczęściej, kiedy dolna część atmosfery ma niską wilgotność.

Ziarna lodoweW
Ziarna lodowe

Ziarna lodowe, deszcz lodowy – jeden z hydrometeorów. Opad w postaci przezroczystych ziaren lodu o średnicy 1 — 3 mm. Powstają podczas gwałtownego zamarzania przechłodzonych kropel deszczu w czasie opadania.