
Michał Czajkowski, vel Sadyk Pasza herbu Jastrzębiec – działacz niepodległościowy, pisarz i poeta zaliczany do szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu.
Polonezköy – wieś w Turcji, założona w połowie XIX wieku, licząca 390 mieszkańców. Osada polskich imigrantów na obrzeżach Stambułu, położona po azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor, w dystrykcie Beykoz, na północny wschód od centrum metropolii. Do około 1960 roku typowa wieś rolnicza, w której obok języka tureckiego używano także polszczyzny i pielęgnowano polskie obyczaje. W drugiej połowie XX wieku miejscowość zmieniła charakter na typowo turystyczny i obecnie składa się głównie z hoteli. Na wójta Polonezköy wybiera się tradycyjnie Polaka, jednak językiem polskim posługują się już tylko najstarsi mieszkańcy, a osoby pochodzenia polskiego stanowią mniejszość.

Seweryn Bieliński herbu Sas – inżynier, poseł na Sejm w Kromieryżu, uczestnik powstania węgierskiego 1848-1849, emigrant polityczny, działacz TDP i Koła we Francji, generał armii tureckiej

Stanisław Julian Ostroróg – polski fotograf działający we Francji i Anglii pod pseudonimem „Walery”. Właściciel zakładów fotograficznych o tej samej nazwie w Marsylii, Paryżu i Londynie. Działalność Ostroroga w Londynie – wraz z jego pseudonimem, Walery – przejął jego syn, Stanisław Julian Ignacy Ostroróg.
Wojciech Chrzanowski – polski generał i kartograf, twórca pierwszej mapy ziem polskich w skali 1:300 000.

Ryszard Wincenty Berwiński – polski poeta tworzący w okresie romantyzmu, związany z Wielkopolską, członek Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego we Wrocławiu, tłumacz, folklorysta, uczestnik Wiosny Ludów.

Józef Jagmin – oficer, uczestnik powstania listopadowego i styczniowego, emigrant.

Teofil Łapiński vel Teffik-bej – uczestnik powstania węgierskiego, dowódca w randze generała wyprawy morskiej w czasie powstania styczniowego w 1863 roku.

Adam Bernard Mickiewicz – polski poeta, działacz polityczny, publicysta, tłumacz, filozof, działacz religijny, mistyk, organizator i dowódca wojskowy, nauczyciel akademicki.

Klemens Łukasz Przewłocki herbu Przestrzał, później znany jako Klementi-bey – polski działacz niepodległościowy, emigrant.

Walery Damazy Przewłocki herbu Przestrzał – polski działacz niepodległościowy i społeczny, emigrant, przełożony generalny Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego (CR).

Józefa Rostkowska, z domu Mazurkiewicz, I voto Kluczycka, pseud. Józef Kluczycki – uczestniczka powstania listopadowego, felczerka, emigrantka we Francji. Zgłosiła się jeszcze do służby w związku z wojną krymską.

Ludwika Śniadecka – polska działaczka w Turcji w okresie zaborów. Młodzieńcza, nieodwzajemniona miłość Juliusza Słowackiego – upamiętniona w korespondencji i utworach poety.

Aleksander Fortunat Józef Roch Waligórski herbu Odrowąż – porucznik w powstaniu listopadowym, generał polski w powstaniu styczniowym, inżynier.
Władysław Zamoyski herbu Jelita – pułkownik wojsk polskich w powstaniu listopadowym, generał dywizji wojsk tureckich, generał brytyjski, hrabia.