Prusy WschodnieW
Prusy Wschodnie

Prusy Wschodnie – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec. Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych. Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.

1 Dywizja Piechoty (III Rzesza)W
1 Dywizja Piechoty (III Rzesza)

1 (Wschodniopruska) Dywizja Piechoty – niemiecka dywizja z czasów II wojny światowej, utworzona w październiku 1934 roku jako I. Dowództwo Artylerii, miejsce stacjonowania sztabu Królewiec, później na mocy rozkazu z dnia 3 lutego 1936 roku sztab przeniesiono do Wystrucia. Na mocy rozkazu z dnia 15 października 1935 roku otrzymała oficjalną nazwę 1. Dywizja Piechoty. Stacjonowała w I. Okręgu Wojskowym.

Bitwa pod TannenbergiemW
Bitwa pod Tannenbergiem

Bitwa pod Tannenbergiem – bitwa w ramach operacji wschodniopruskiej w 1914 r. między siłami Imperium Rosyjskiego a Cesarstwem Niemieckim, zakończona zwycięstwem Niemiec.

Hohenbruch (KL)W
Hohenbruch (KL)

Obóz koncentracyjny Hohenbruch – niemiecki obóz koncentracyjny w Prusach Wschodnich, położony w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie.

Mauzoleum HindenburgaW
Mauzoleum Hindenburga

Mauzoleum Hindenburga – nieistniejące już mauzoleum marszałka Paula von Hindenburga, pomiędzy Olsztynkiem i Sudwą. Obiekt wybudowany w latach 1924–1927 pierwotnie jako pomnik poległym obok cmentarza wojennego bitwy pod Tannenbergiem, w latach 1934–1935 przebudowany.

NarmelnW
Narmeln

Narmeln, także Polsk, Polski – dawna wieś rybacka na Mierzei Wiślanej nad Zalewem Wiślanym, przy granicy z Polską, najdalej na zachód wysunięty punkt Federacji Rosyjskiej. Historycznie jest to jedyna miejscowość w granicach Federacji Rosyjskiej, która wchodziła bezpośrednio w skład Królestwa Polskiego do 1793 roku.

Obwód kaliningradzkiW
Obwód kaliningradzki

Obwód kaliningradzki – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, rosyjska eksklawa w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim.

Pałac FriedrichsteinW
Pałac Friedrichstein

Pałac Friedrichstein – spalony w 1945 roku barokowy pałac nad Pregołą w Prusach Wschodnich, 20 km na wschód od Królewca, jeden z pałaców, które zaprojektował Jean de Bodt (1670–1745) dla arystokratycznej rodziny Dönhoffów.

Pałac w Bejnunach MałychW
Pałac w Bejnunach Małych

Pałac w Bejnunach Małych – nieistniejący klasycystyczny pałac rodziny Farenheidów, znajdujący się w Bejnunach Małych na terenie Prus Wschodnich, obecnie w obwodzie kaliningradzkim Rosji, 4 km od granicy polsko-rosyjskiej. Niegdyś jedna z największych i najcenniejszych rezydencji pałacowych w tej części Europy. Dzięki słynnej kolekcji sztuki antycznej pałac nazywany był Wschodniopruskimi Atenami. W 1945 roku rezydencja, po uprzednim złupieniu, została wysadzona w powietrze przez Armię Czerwoną.

Rejencja gąbińskaW
Rejencja gąbińska

Rejencja gąbińska – pruska jednostka administracyjna w prowincji Prusy Wschodnie, położona w jej północnej i wschodniej części, istniejąca w latach 1808–1945.

Rejencja królewieckaW
Rejencja królewiecka

Rejencja królewiecka – pruska i niemiecka jednostka administracyjna położona w zachodniej części prowincji Prusy Wschodnie, istniejąca w latach 1808–1945.

Rejencja olsztyńskaW
Rejencja olsztyńska

Rejencja olsztyńska – pruska i niemiecka jednostka administracyjna istniejąca na terenie Prus Wschodnich w latach 1905–1945.

Rejencja zachodniopruskaW
Rejencja zachodniopruska

Rejencja zachodniopruska – pruska i niemiecka jednostka administracyjna istniejąca w latach 1920–1939 jako jedna z czterech rejencji prowincji Prusy Wschodnie.

Seedienst OstpreußenW
Seedienst Ostpreußen

Seedienst Ostpreußen – utrzymywane w latach 1920-1939 połączenie promowe pomiędzy prowincjami niemieckimi na Pomorzu a później Szlezwik-Holsztynem oraz niemiecką enklawą Prus Wschodnich.

Zbrodnia w NemmersdorfW
Zbrodnia w Nemmersdorf

Zbrodnia w Nemmersdorf lub masakra w Nemmersdorf – mord cywilnej ludności niemieckiej we wsi Nemmersdorf w Prusach Wschodnich dokonany przez żołnierzy Armii Czerwonej 21 października 1944. Dokładna liczba ofiar jest przedmiotem sporów – według nowszych ustaleń wynosi 24–26 osób. Podawana dawniej liczba 65–73 ofiar została zawyżona w celach propagandowych. Dzięki machinie propagandowej Josepha Goebbelsa, a następnie okresowi zimnej wojny, który sprzyjał rozpowszechnianiu wersji propagandy nazistowskiej po zachodniej stronie żelaznej kurtyny wydarzenia z Nemmersdorf stały się symbolem zbrodni wojennych popełnionych przez Armię Czerwoną na niemieckiej ludności cywilnej Prus Wschodnich.