
Poniższa lista zawiera aktywne, drzemiące oraz wygasłe wulkany w Gwatemali.

Acatenango – stratowulkan w południowej Gwatemali, w łańcuchu wulkanicznym ciągnącym się wzdłuż południowego wybrzeża Gwatemali. Wznosi się na wysokość 3976 m n.p.m. Stożek wulkanu leży w departamencie Chimaltenango, lecz cały masyw sięga na teren departamentów Sacatepéquez i Escuintla.

Volcán de Agua – wulkan w południowej Gwatemali, w departamencie Sacatepéquez. Wysokość wulkanu wynosi 3760 m n.p.m. Wznosi się 3500 m ponad równinę nadbrzeżną Pacyfiku i 2000 m nad rozciągającymi się na północ wyżynami. Niedaleko znajdują się dwa bliźniacze wulkany de Fuego i Acatenango.

Almolonga, Cerro Quemado – stratowulkan w południowej Gwatemali, w łańcuchu wulkanicznym ciągnącym się wzdłuż południowego wybrzeża Gwatemali. Wznosi się na wysokość 3197 m n.p.m.. Stożek wulkanu leży w departamencie Quetzaltenango. Bezpośrednio u stóp wulkanu leży kilkunastotysięczna miejscowość Almolonga, a w odległości 5 km duże miasto Quetzaltenango.

Atitlán – wulkan w południowej Gwatemali, departamencie Sololá, w łańcuchu wulkanicznym ciągnącym się wzdłuż południowego wybrzeża Gwatemali. Wznosi się na wysokość 3535 m.

Chingo – wygasły stratowulkan na granicy Gwatemali i Salwadoru. Szczyt, osiągający wysokość 1775 m n.p.m., wznosi się na ponad 900 m ponad otaczający go teren.

Pacaya – czynny wulkan w południowej Gwatemali w departamencie Escuintla. Wznosi się na wysokość 2569 m n.p.m. Leży na terenie parku narodowego „Volcano Pacaya and Laguna de Calderas” w paśmie Sierra Madre de Chiapas.

Volcán de Fuego – wulkan w południowej Gwatemali w departamencie Sacatepéquez. Wysokość wulkanu wynosi 3763 m. Razem z sąsiednim wulkanem Acatenango tworzy kompleks wulkaniczny zwany La Horqueta. Kilkanaście kilometrów na wschód znajduje się wulkan de Agua.

Ipala – stratowulkan w departamencie Jutiapa, w południowej Gwatemali. Ma krater szczytowy o szerokości 1 km, który zawiera jezioro kraterowe, którego powierzchnia znajduje się około 150 m poniżej krawędzi krateru. Wulkan Ipala jest częścią gromady małych stratowulkanów i pól stożkowych w południowo-wschodniej Gwatemali.
San Pedro – stratowulkan w południowej Gwatemali, departamencie Sololá, w łańcuchu wulkanicznym ciągnącym się wzdłuż południowego wybrzeża Gwatemali. Wznosi się na wysokość 3020 m n.p.m..

Santamaría – czynny wulkan w południowo-zachodniej Gwatemali. U podnóża wulkanu położone jest miasto Quetzaltenango.

Tacaná, Tacina – stratowulkan w południowo-zachodniej Gwatemali i południowym Meksyku w łańcuchu wulkanicznym ciągnącym się wzdłuż zachodniego wybrzeża, należącego do gór Sierra Madre de Chiapas. Wznosi się na wysokość 4060 m n.p.m. i jest drugim co do wysokości szczytem Ameryki Centralnej. Stożek wulkanu leży na granicy pomiędzy gminą Tacaná w departamencie San Marcos oraz gminą Cacahoatán należącą do meksykańskiego stanu Chiapas.

Tajumulco – wulkan w Kordylierach Południowych, w paśmie Sierra Madre de Chiapas, najwyższy szczyt Gwatemali i całej Ameryki Środkowej. Wznosi się na wysokość 4220 m n.p.m. Ostatnie erupcje miały miejsce w XIX wieku, choć informacje o nich nie są do końca pewne. Znajdują się tutaj złoża siarki.

Tolimán – wulkan w południowej Gwatemali, położony nad południowym brzegiem jeziora Atitlán, w pobliżu wulkanu Atitlán. Wulkan wznosi się na wysokość 3 158 m n.p.m.

Chicabal – nieaktywny wulkan w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango. Znajduje się w łańcuchu wulkanicznym ciągnącym się wzdłuż południowego wybrzeża Gwatemali. Wznosi się prawie na wysokość 2900 m n.p.m. Wulkan i brzegi jeziora pokryte są lasami.