
Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie – kościół opactwa benedyktynów znajdujący się na wzgórzu, na południe od murów Starego Miasta, obok Wieczernika i Grobu Dawida.

Dom Ticho – muzeum znajduje się w jednym z najstarszych domów zbudowanych poza murami Starego Miasta Jerozolimy.
Grób Dawida – grobowiec na Górze Syjon w Jerozolimie czczony przez żydów i muzułmanów jako miejsce pochówku biblijnego króla Dawida.
Muzeum Izraela – muzeum położone w pobliżu Knesetu w Jerozolimie. Muzeum w stosunkowo krótkim czasie osiągnęło status światowej klasy instytucji muzealnej, prezentującej zbiory archeologii od najstarszych do współczesnych czasów. Oferuje szeroką ofertę wystaw, prezentacji, publikacji i programów edukacyjnych. Kompleks muzealny odwiedza ponad 950 tys. gości rocznie, wliczając w to 100 tys. dzieci w ramach programów edukacyjnych. Znajduje się w pobliżu Narodowego Campusu Archeologii Izraela i Biblia Lands Museum.

Jad Waszem, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu – instytut w Izraelu poświęcony żydowskim ofiarom Holocaustu, założony w 1953 roku w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset. Zlokalizowany jest na Wzgórzu Herzla.

Kościół św. Andrzeja w Jerozolimie lub Kościół Pamięci Szkotów pw. św. Andrzeja, – kościół kalwiński (prezbiteriański) w Jerozolimie, należący do Kościoła Szkocji. Jest to jedyna parafia kalwińska w Izraelu.

Kościół Kidane Mehret w Jerozolimie lub Kościół Przymierza Miłosierdzia, należy do klasztoru Debre Genet (Klasztor Raju Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego i znajduje na południe od dzielnicy Me’a Sze’arim.

Me’a Sze’arim – jedna z najstarszych dzielnic żydowskich w Jerozolimie, w Izraelu. Jest zamieszkana głównie przez żydów charedim i chasydów.

Monaster Krzyża – prawosławny monaster położony w dzielnicy Newe Granot w Jerozolimie, w jurysdykcji Patriarchatu Jerozolimy.
Muzeum Herzla – muzeum biograficzne położone u podnóża Góry Herzla w Zachodniej Jerozolimie. Prezentuje w interaktywny sposób życie i działalność Theodora Herzla, austrowęgierskiego dziennikarza żydowskiego pochodzenia, twórcy i głównego ideologa syjonizmu.

Ramot – osiedle położone w północno-zachodniej części Jerozolimy, w Izraelu. Jest to jedno z największych osiedli w mieście. W rzeczywistości składa się ono z dwóch części: Ramot Polin i Ramot Alon, które dzielą się na mniejsze osiedla numerowano kolejno od Ramot 1 (najstarsze) do Ramot 6 (najmłodsze). Część nazwana Ramot 5 jest centrum handlowym.

Romema – osiedle położone w północno-zachodniej części Jerozolimy, w Izraelu.

Wielka Synagoga chasydów z Bełza w Jerozolimie – największa synagoga znajdująca się w Jerozolimie.

Wieczernik, zwany także Salą na górze – według tradycji chrześcijańskiej sala, w której Jezus umył uczniom nogi, odbywała się Ostatnia Wieczerza, Jezus ukazał się apostołom i gdzie nastąpiło zesłanie Ducha Świętego w dniu Pięćdziesiątnicy. Badacze lokują tutaj także miejsce wygłoszenia przez Piotra Apostoła kazania w dniu Pięćdziesiątnicy. Zachowały się także historyczne przekazy świadczące o tym, że w istniejącym tam przed wiekami sanktuarium chrześcijańskim przechowywana była korona cierniowa oraz kolumna, przy której biczowany był Jezus.

Wielka Synagoga w Jerozolimie – druga pod względem wielkości synagoga w Jerozolimie, przy ulicy króla Jerzego VI Windsora 56.