
Bagdad – stolica Iraku; liczba mieszkańców wynosi ponad 7 mln. Położony nad Tygrysem jest jednym z największych miast na Bliskim Wschodzie.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bagdadzie – polska misja dyplomatyczna w stolicy Iraku. Od 2020 roku ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Iraku jest Marcin Kubiak.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie – misja dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych w Iraku, położona na terenie tzw. Zielonej strefy, w centrum Bagdadu. Oficjalne otwarcie placówki miało miejsce 5 stycznia 2009. Jest to największa placówka dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych na świecie, jej powierzchnia, obejmująca kompleks budynków, odpowiada wielkością powierzchni Watykanu. Koszt wybudowania placówki to 700 milionów dolarów. W otwarciu ambasady udział wzięli m.in. ówczesny ambasador Stanów Zjednoczonych Ryan Crocker, Sekretarz Stanu John Negroponte oraz iracki prezydent Dżalal Talabani.

As-Saura – jedna z dzielnic Bagdadu, zamieszkana głównie przez szyitów.

Bagdad Centralny – główna stacja kolejowa w Bagdadzie, w Iraku. Łączy sieci kolejowe na południu i na północy Iraku.

Camp Justice – iracka baza wojskowa, mieszcząca się w Kazimiji w Iraku, położonej w północnej części Bagdadu.

Farhud – pogrom ludności żydowskiej dokonany w Bagdadzie 1–2 czerwca 1941, podczas żydowskich świąt Szawuot. Do zamieszek doszło w próżni politycznej powstałej po upadku pronazistowskiego rządu Raszida Alego al-Gajlaniego. Zanim siły brytyjskie i transjordańskie zdołały opanować pogrom, między 175 a 780 Żydów zamordowano, a ok. 1000 raniono. Na skutek plądrowania ok. 900 domów zostało zniszczonych.

Iraqi Airways jest narodową firmą lotniczą Iraku, opartą w Bagdadzie. Jest również najstarszą linią lotniczą na Bliskim Wschodzie. Operuje połączenia międzynarodowe i regionalne. Jego główna siedziba jest w Bagdadzkim Międzynarodowym Lotnisku.

Muzeum Narodowe Iraku także Muzeum Irackie – muzeum narodowe w Bagdadzie w Iraku, specjalizujące się w archeologii Mezopotamii.

Nuncjatura Apostolska w Iraku – misja dyplomatyczna Stolicy Apostolskiej w Republice Iraku. Siedziba nuncjusza apostolskiego mieści się w Bagdadzie.

Pałac Pokoju – jeden z największych "pałaców Saddama" w Bagdadzie.
Port lotniczy Bagdad – międzynarodowy port lotniczy położony 16 km na zachód od centrum Bagdadu. Jest największym portem lotniczym w Iraku.

Uniwersytet Al-Mustansirijja – iracka publiczna uczelnia wyższa, zlokalizowana w Bagdadzie.

Uniwersytet Bagdadzki – państwowa uczelnia wyższa w Iraku, jedna z największych w świecie arabskim, założona w 1957 roku.

Uniwersytet Techniczny – iracka uczelnia publiczna znajdująca się w Bagdadzie, założona w 1960 roku.

Zielona strefa – potoczna nazwa „strefy międzynarodowej” w Iraku, położonej w centrum Bagdadu, obszar silnie ufortyfikowany o łącznej powierzchni ok. 10 km². W Zielonej strefie znajdowały się główne siedziby tymczasowych władz irackich. Aktualnie znajdują się tam między innymi siedziba irackiego Zgromadzenia Narodowego, siedziby irackiego rządu czy część ambasad.