
Morawy – kraina historyczna we wschodniej części Republiki Czeskiej, jedna z trzech krain wchodzących w skład tego państwa. Północne fragmenty Moraw leżą na terenie Polski – były to dawne enklawy morawskie na obszarze Śląska, powstałe w wyniku włączenia do Śląska większości terytoriów dawnego morawskiego księstwa opawskiego.

Baťův kanál lub Průplav Otrokovice-Rohatec – zabytkowy kanał o długości 52 km, wybudowany w latach 1935–1938, łączący Otrokovice z Rohatcem w Czechach (Morawy).

Brama Morawska − kraina geograficzna w Czechach i Polsce, wąskie zapadlisko między łańcuchami górskimi Sudetami i Karpatami. Wysokość do 310 m.

Haná – region etnograficzny w środkowych Morawach w Czechach. Głównym miastem regionu jest Ołomuniec, a w przybliżeniu rozciąga się pomiędzy miastami Zábřeh, Holešov, Vyškov i Uničov, w dolinie rzek Morawy i Hany. Nazwa ta pojawiła się w XVI wieku. Region zamieszkuje grupa etnograficzna Hanaków, charakteryzująca się regionalną gwarą hanacką, barwnymi strojami ludowymi i zwyczajami.

Herb Moraw - znak heraldyczny, reprezentujący krainę historyczną na terenie dzisiejszych Czech. Przedstawia na tarczy w polu błękitnym szachowanego orła, czerwono-srebrnego, w złotej koronie i ze złotym dziobem, językiem i szponami.

Kotlina Górnomorawska – mezoregion w pasie Podkarpacia Zachodniego. Leży w środkowych Morawach na terenie Czech. Oś regionu stanowi rzeka Morawa, a największymi jej dopływami na terenie obniżenia są Beczwa i Haná. Najwyższym wzniesieniem jest Jelení vrch.

Lasko lub Laszczyzna – region etnograficzny na pograniczu północno-wschodnich Moraw i południowego Śląska Czeskiego w Czechach.

Margrabstwo Moraw – marchia Świętego Cesarstwa Rzymskiego w ramach Królestwa Czech, do 1806 roku, od 1849 kraj koronny Cesarstwa Austriackiego.

Morawscy Chorwaci – grupa etniczna, która w XVI i XVII wieku osiedliła się w południowych Morawach. Stali się oni najbardziej na północ wysuniętą chorwacką diasporą w Europie. Obecnie ich liczbę szacuje się według spisów ludności na od 850 osób do ok. 1500, jednak tylko ok. 150 posługuje się dialektem czakawskim.

Morawskie enklawy na Śląsku – określenie eksklaw Margrabstwa Morawskiego, które od 1783 do 1928 roku zarządzane były przez urzędy śląskie, lecz według morawskiego prawodawstwa. Obecnie znajdują się one w granicach kraju morawsko-śląskiego w Czechach oraz województwa opolskiego w Polsce.

Operacja morawsko-ostrawska – operacja wojskowa przeprowadzona przez Armię Czerwoną przeciwko Wehrmachtowi podczas II wojny światowej.

Pałac Rájec nad Svitavou – zabytkowy pałac, znajdujący się w morawskim mieście Rájec-Jestřebí, w dzielnicy Rájec nad Svitavou. Został uznany narodowym zabytkiem kultury Republiki Czeskiej.

Rejencja opawska – niemiecka jednostka administracyjna Okręgu Rzeszy Kraj Sudetów funkcjonująca w latach 1938–1945 na terenie części Moraw i Śląska Czeskiego ze stolicą w Opawie.
Skały magmowe Śląska Cieszyńskiego i Moraw – izolowane wychodnie skał magmowych w obrębie osadów fliszowych, występujące w pasie o przebiegu NE–SW, długości ok. 100 km i szerokości 15-25 km, od Hranic na zachodzie po Bielsko-Białą na wschodzie. Poza tym obszarem skały magmowe odsłaniają się sporadycznie w Kotlinie Żywieckiej, co związane jest z obecnością w tym rejonie okna tektonicznego.

Svitava – rzeka we wschodniej części Czech, na Morawach, w dorzeczu Dunaju, lewy dopływ Svratki.

Ziemia krawarska – kraina historyczna na pograniczu Moraw i Śląska Opawskiego w kraju morawsko-śląskim, w Czechach, w subregionie Nadodrze.