MorawyW
Morawy

Morawy – kraina historyczna we wschodniej części Republiki Czeskiej, jedna z trzech krain wchodzących w skład tego państwa. Północne fragmenty Moraw leżą na terenie Polski – były to dawne enklawy morawskie na obszarze Śląska, powstałe w wyniku włączenia do Śląska większości terytoriów dawnego morawskiego księstwa opawskiego.

Baťův kanálW
Baťův kanál

Baťův kanál lub Průplav Otrokovice-Rohatec – zabytkowy kanał o długości 52 km, wybudowany w latach 1935–1938, łączący Otrokovice z Rohatcem w Czechach (Morawy).

Brama MorawskaW
Brama Morawska

Brama Morawska − kraina geograficzna w Czechach i Polsce, wąskie zapadlisko między łańcuchami górskimi Sudetami i Karpatami. Wysokość do 310 m.

HanáW
Haná

Haná – region etnograficzny w środkowych Morawach w Czechach. Głównym miastem regionu jest Ołomuniec, a w przybliżeniu rozciąga się pomiędzy miastami Zábřeh, Holešov, Vyškov i Uničov, w dolinie rzek Morawy i Hany. Nazwa ta pojawiła się w XVI wieku. Region zamieszkuje grupa etnograficzna Hanaków, charakteryzująca się regionalną gwarą hanacką, barwnymi strojami ludowymi i zwyczajami.

Herb MorawW
Herb Moraw

Herb Moraw - znak heraldyczny, reprezentujący krainę historyczną na terenie dzisiejszych Czech. Przedstawia na tarczy w polu błękitnym szachowanego orła, czerwono-srebrnego, w złotej koronie i ze złotym dziobem, językiem i szponami.

Kotlina GórnomorawskaW
Kotlina Górnomorawska

Kotlina Górnomorawska – mezoregion w pasie Podkarpacia Zachodniego. Leży w środkowych Morawach na terenie Czech. Oś regionu stanowi rzeka Morawa, a największymi jej dopływami na terenie obniżenia są Beczwa i Haná. Najwyższym wzniesieniem jest Jelení vrch.

LaskoW
Lasko

Lasko lub Laszczyzna – region etnograficzny na pograniczu północno-wschodnich Moraw i południowego Śląska Czeskiego w Czechach.

Margrabstwo MorawW
Margrabstwo Moraw

Margrabstwo Moraw – marchia Świętego Cesarstwa Rzymskiego w ramach Królestwa Czech, do 1806 roku, od 1849 kraj koronny Cesarstwa Austriackiego.

Morawscy ChorwaciW
Morawscy Chorwaci

Morawscy Chorwaci – grupa etniczna, która w XVI i XVII wieku osiedliła się w południowych Morawach. Stali się oni najbardziej na północ wysuniętą chorwacką diasporą w Europie. Obecnie ich liczbę szacuje się według spisów ludności na od 850 osób do ok. 1500, jednak tylko ok. 150 posługuje się dialektem czakawskim.

Morawskie enklawy na ŚląskuW
Morawskie enklawy na Śląsku

Morawskie enklawy na Śląsku – określenie eksklaw Margrabstwa Morawskiego, które od 1783 do 1928 roku zarządzane były przez urzędy śląskie, lecz według morawskiego prawodawstwa. Obecnie znajdują się one w granicach kraju morawsko-śląskiego w Czechach oraz województwa opolskiego w Polsce.

Operacja morawsko-ostrawskaW
Operacja morawsko-ostrawska

Operacja morawsko-ostrawska – operacja wojskowa przeprowadzona przez Armię Czerwoną przeciwko Wehrmachtowi podczas II wojny światowej.

Pałac Rájec nad SvitavouW
Pałac Rájec nad Svitavou

Pałac Rájec nad Svitavou – zabytkowy pałac, znajdujący się w morawskim mieście Rájec-Jestřebí, w dzielnicy Rájec nad Svitavou. Został uznany narodowym zabytkiem kultury Republiki Czeskiej.

Rejencja opawskaW
Rejencja opawska

Rejencja opawska – niemiecka jednostka administracyjna Okręgu Rzeszy Kraj Sudetów funkcjonująca w latach 1938–1945 na terenie części Moraw i Śląska Czeskiego ze stolicą w Opawie.

Skały magmowe Śląska Cieszyńskiego i MorawW
Skały magmowe Śląska Cieszyńskiego i Moraw

Skały magmowe Śląska Cieszyńskiego i Moraw – izolowane wychodnie skał magmowych w obrębie osadów fliszowych, występujące w pasie o przebiegu NE–SW, długości ok. 100 km i szerokości 15-25 km, od Hranic na zachodzie po Bielsko-Białą na wschodzie. Poza tym obszarem skały magmowe odsłaniają się sporadycznie w Kotlinie Żywieckiej, co związane jest z obecnością w tym rejonie okna tektonicznego.

SvitavaW
Svitava

Svitava – rzeka we wschodniej części Czech, na Morawach, w dorzeczu Dunaju, lewy dopływ Svratki.

Ziemia krawarskaW
Ziemia krawarska

Ziemia krawarska – kraina historyczna na pograniczu Moraw i Śląska Opawskiego w kraju morawsko-śląskim, w Czechach, w subregionie Nadodrze.