Amu-dariaW
Amu-daria

Amu-daria – rzeka w Uzbekistanie, Turkmenistanie i Afganistanie, jej odcinek stanowi także granicę Tadżykistanu. Długość 1425 km, powierzchnia dorzecza 465,5 tys. km².

FondarjoW
Fondarjo

Fondarjo – rzeka w Tadżykistanie, w wilajecie sogdyjskim, lewy dopływ Zarafszanu. Powstaje w wyniku połączenia rzek Jagnob i Iskandardarjo. Ma długość 24 km, powierzchnia jej dorzecza obejmuje 3230 km², a jej średni przepływ wynosi 62,6 m³/s. Rzeka zasilana jest przez śnieg i lodowce. Wzdłuż rzeki biegnie droga między Duszanbe a Taszkentem.

HanakaW
Hanaka

Hanaka – rzeka w Tadżykistanie, o długości 50 km, przepływająca przez miasto Hisar. Prawy dopływ Kofarnihonu.

Isfara (rzeka)W
Isfara (rzeka)

Isfara – rzeka w Kirgistanie, Tadżykistanie i Uzbekistanie. Jej długość wynosi 130 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 3240 km²

JagnobW
Jagnob

Jagnob – rzeka w Tadżykistanie, w dystrykcie Ajni w wilajecie sogdyjskim. Dopływ Fondarjo. Jej długość wynosi 116 km, powierzchnia zlewni około 1660 km². Średni przepływ 8 km od ujścia wynosi 32,2 m³. Nazwa pochodzi prawdopodobnie z tadżyckiej adaptacji jagnobijskiego wyrażenia ix-i nou i oznacza „rzekę lodową”.

Kaszgar (rzeka)W
Kaszgar (rzeka)

Kaszgar – rzeka w zachodnich Chinach, w regionie Sinciang. Jej potoki źródłowe znajdują się w Górach Ałajskich (Kirgistan), Górach Zaałajskich (Tadżykistan) i Kunlunie. Długość rzeki od źródeł wynosi ok. 765 km, z czego przez terytorium Chin przepływa 685 km, powierzchnia jej dorzecza to 90,8 tys. km². W dolnym biegu płynie przez Kotlinę Kaszgarską. Przy wysokim stanie wód uchodzi do Jarkend-darii, przy niskim stanie wód ginie w piaskach pustyni Takla Makan. Wykorzystywana do irygacji.

Kofarnihon (rzeka)W
Kofarnihon (rzeka)

Kofarnihon, także: Kafirnigan – rzeka w Tadżykistanie, prawy dopływ Amu-darii. Długość - 387 km, powierzchnia zlewni - 11,6 tys. km², średni przepływ - 156 m³/s. Źródła w Górach Hisarskich na wschód od Duszanbe.

MagianW
Magian

Magian – rzeka w Tadżykistanie w wilajecie sogdyjskim, lewy dopływ Zarafszanu. Jej długość wynosi 68 km, zaś powierzchnia zlewni 1100 km².

MuksuW
Muksu

Muksu – rzeka w Tadżykistanie. Lewy dopływ Wachsz. Utworzona przez rzeki lodowcowe Seldare i Sauksaj. Długość Muksu wynosi 88 km, powierzchnia zlewni 7070 km², a średni przepływ 100 m³/s.

Pamir (rzeka)W
Pamir (rzeka)

Pamir – rzeka we wschodnim Tadżykistanie i w północno-zachodnim Afganistanie. Wypływa z górskiego jeziora Zurkul na wysokości 4130 m n.p.m. w południowym Pamirze. Płynie na zachód, po północnej stronie pasma Gór Wachańskich. Na zachodnim krańcu tego pasma łączy się z rzeką Wachan, tworząc Pandż. Rzeka Pamir stanowi granicę tadżycko-afgańską na odcinku tzw. korytarza wachańskiego.

PandżW
Pandż

Pandż – rzeka w północno-wschodnim Afganistanie i w południowym Tadżykistanie. Długość – 1125 km, powierzchnia zlewni – 114 tys. km².

Syr-dariaW
Syr-daria

Syr-daria – rzeka w Uzbekistanie, Tadżykistanie i Kazachstanie. Długość 2212 km, powierzchnia dorzecza 219 tys. km².

TagobikulW
Tagobikul

Tagobikul – rzeka w Tadżykistanie, w dystrykcie Ajni w wilajecie sogdyjskim. Dopływ Jagnob. Głównym dopływem rzeki jest Szauchan.

Wachsz (rzeka)W
Wachsz (rzeka)

Wachsz – rzeka w południowo-wschodnim Kirgistanie i w północno-zachodnim Tadżykistanie. Długość - 786 km, powierzchnia zlewni - 39,1 tys. km², średni przepływ - 156 m³/s. Wody Wachszu pochodzą głównie z topnienia wysokogórskich lodowców. Najwyższe stany wód występują w lipcu i sierpniu. Największe dopływy - Muksu i Obichingu (lewe). Nazwy Kyzyłsu i Surchob oznaczają "czerwona rzeka", odpowiednio w języku kirgiskim i perskim.

WarzobW
Warzob

Warzob, Duszanbe-daria, Duszanbinka – rzeka w Tadżykistanie przepływająca przez Duszanbe. Posiada długość 71 km i powierzchnię zlewni 1740 km². Prawy dopływ Kofarnihon.

ZarafszanW
Zarafszan

Zarafszan – rzeka w Tadżykistanie i Uzbekistanie w Azji Środkowej. Długość - 877 km, powierzchnia zlewni - 17,7 tys. km², średni roczny przepływ u ujścia Magianu - 162 m³/s. Reżim śniegowo-lodowcowy z maksimum w lipcu i minimum w styczniu. Trzecia co do wielkości rzeka Azji Środkowej.