AbyeiW
Abyei

Abyei – miasto na granicy Sudanu i Sudanu Południowego, w regionie Kordofan Południowy. Według ONZ populacja miasta przed wydarzeniami z maja 2011 wynosiła około 20 tys. mieszkańców. Mieszkańcy miasta i okolicy przynależą w większości do plemienia Dinka, których głównym źródłem utrzymania jest wypas bydła. Stanowią oni opozycję wobec islamskich plemion z terenów na północ od miasta, co jest zarzewiem sporów o ziemie oraz miejscowe zasoby ropy naftowej.

Banc du GeyserW
Banc du Geyser

Banc du Geyser – rafa znajdująca się pomiędzy archipelagiem Komorów a Madagaskarem. Ma ona owalny kształt, tworzące ją skały są widoczne ponad powierzchnią oceanu podczas odpływu. Rafa stanowi zagrożenie dla żeglugi, gdyż podczas wysokiego przypływu jest ukryta pod wodą.

Bassas da IndiaW
Bassas da India

Bassas da India – niewielki atol o powierzchni 0,2 km², położony w południowej części Kanału Mozambickiego, w połowie drogi między wybrzeżem Mozambiku a Madagaskarem. Panuje na nim klimat zwrotnikowy, znajduje się on na trasie okresowych cyklonów. Atol jest niezamieszkany.

Bir TawilW
Bir Tawil

Bir Tawil − obszar o powierzchni 2060 km², położony przy granicy egipsko-sudańskiej, wzdłuż równoleżnika 22°N. Obszar ten jest wyróżniany, ponieważ według ustalonej w 1899 roku granicy znajduje się w Sudanie, pozostaje jednak od delimitacji granicy w 1902 roku pod administracją Egiptu.

DumajraW
Dumajra

Dumajra – archipelag na Morzu Czerwonym obejmujący wyspy Dumajra oraz Kallida. Przynależność państwowa wysp jest przedmiotem sporu między Dżibuti i Erytreą.

Europa (wyspa)W
Europa (wyspa)

Europa – wyspa o powierzchni 28 km², położona u wybrzeży południowej Afryki. Należy do Francji, jest największą z tzw. Wysp Rozproszonych Oceanu Indyjskiego, stanowiących dystrykt Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych. Stanowi terytorium sporne z Madagaskarem.

GlorieusesW
Glorieuses

Glorieuses – niewielka grupa wysp i skał, o łącznej powierzchni 7 km², położona w północnej części Kanału Mozambickiego, około 160 km od wybrzeży Madagaskaru. Wyspy są niezamieszkane, znajduje się na nich automatyczna stacja meteorologiczna.

HaniszW
Hanisz

Hanisz – archipelag na Morzu Czerwonym. Przynależność państwowa jego wysp była przez wiele lat XX wieku przedmiotem sporu między Jemenem i Erytreą. Po zbadaniu sprawy przez międzynarodowy trybunał pod przewodnictwem Abd al-Karima al-Irianiego Jemen otrzymał większe wyspy, a Erytrea niewielkie wyspy na południowym zachodzie archipelagu.

JubalandW
Jubaland

Jubaland – region w południowo-zachodniej Somalii, ze stolicą w Kismaju. W latach 1998-2001 samozwańcza republika separatystyczna, obecnie posiada częściową autonomię; od 2013 roku uznawany przez władze Somalii.

KhaatumoW
Khaatumo

Khaatumo lub Khatumo (arab. خاتمة) – autonomiczny region należący do Somalii, powstały w 2012 roku. W odróżnieniu od sąsiedniego Somalilandu, Khatumo nie dąży do uzyskania pełnej niepodległości wobec Somalii.

OgadenW
Ogaden

Ogaden – region historyczno-geograficzny we wschodniej Etiopii, wchodzący obecnie w skład prowincji Somali.

PerejilW
Perejil

Perejil – niezamieszkana mała skalista wyspa w Cieśninie Gibraltarskiej, 200 metrów od wybrzeża Maroka i 5 km od hiszpańskiej eksklawy Ceuta. Wyspa uważana jest przez Hiszpanię za obszar zależny, tzw. plaza de soberanía, choć pretensje do niej zgłasza też Maroko. Hiszpania dowodzi swoich praw do wyspy, opierając się na fakcie, że wzmianka o niej nie znalazła się w traktacie o niepodległości Maroka.

Sahara ZachodniaW
Sahara Zachodnia

Sahara Zachodnia – dawna kolonia hiszpańska w północnej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, obecnie terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym.

Strefa AouzouW
Strefa Aouzou

Strefa Aouzou − północna część Czadu, pas terenu o szerokości około 100 km, położony przy granicy z Libią. Terytorium sporne między Czadem a Libią.

Trójkąt Hala’ibW
Trójkąt Hala’ib

Trójkąt Hala’ib, trójkąt Halaib, trójkąt Halayeb – terytorium sporne między Egiptem i Sudanem, o powierzchni 20 580 km², położone na afrykańskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Główne miasto to Hala’ib.

Trójkąt IlemiW
Trójkąt Ilemi

Trójkąt Ilemi – terytorium sporne w Afryce, do którego roszczenia zgłaszają Sudan Południowy, Kenia i Etiopia. Dane na temat powierzchni terytorium wahają się między 10 320 a 14 000 km². W 2006 roku obszar ten był całkowicie kontrolowany przez Kenię.