Adatara – stratowulkan położony na wyspie Honsiu w Japonii, 15 km na południowy zachód od miasta Fukushima. Posiada trzy stożki Adatara, Maegatake i Osoyozan. Historycznie odnotowano dwie erupcje - ostatni w 1990 roku.

Aira – podłużna kaldera superwulkanu na południu wyspy Kiusiu o wymiarach 17 × 23 km. Powstała podczas erupcji 22 tys. lat temu. Wybuch miał siłę VEI-7, wyrzucił w powietrze 110 km³ materiału piroklastycznego, który dotarł na odległość ok. 1000 km.

Akagi – stratowulkan w prefekturze Gunma, na wyspie Honsiu w Japonii.
Akita-Komagatake – czynny stratowulkan na wyspie Honsiu w Japonii.

Amagi – wulkaniczne pasmo górskie w środkowej części półwyspu Izu, w prefekturze Shizuoka w Japonii. Stanowi granicę między miastami Izu a Higashiizu.
Asahi – najwyższy szczyt wyspy Hokkaido w Japonii. Jest częścią grupy wulkanicznej Daisetsu-zan w górach Ishikari i znajduje się w północnej części Parku Narodowego Daisetsu-zan.

Góra Asama – aktywny wulkan w środkowej części Honsiu, głównej wyspy Japonii. Znajduje się na granicy prefektur Gunma i Nagano. Wysokość tego wulkanu wynosi 2 568 m n.p.m. Ostatnia erupcja miała miejsce 2 lutego 2009. Inne silne wybuchy miały miejsce w latach 685, 1108, 1783 oraz 1972. Na wschodnim stoku znajduje się obserwatorium wulkaniczne należące do Uniwersytetu Tokijskiego.

Góra Aso – największy aktywny wulkan w Japonii i jeden z największych na świecie. Znajduje się na wyspie Kiusiu, w prefekturze Kumamoto. Ma wysokość 1 592 m n.p.m. Obwód kaldery wynosi około 128 km, choć dokładna wartość różni się w zależności od źródła.

Fudżi – czynny stratowulkan i zarazem najwyższy szczyt Japonii. Leży na wyspie Honsiu, na południowy zachód od stolicy, Tokio. W 2013 roku góra Fudżi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt dziedzictwa kulturowego – święte miejsce i źródło artystycznej inspiracji.
Wulkan Ontake , znany również jako góra Kiso Ontake – jest to drugi pod względem wysokości czynny wulkan w Japonii. Zlokalizowany w górach Hida, około 100 km na północny wschód od Nagoi. Znajduje się on na granicy prefektur Gifu i Nagano, w miejscowościach Kiso i Ōtaki w Nagano oraz Gero w Gifu.

Sakurajima , Sakurashima lub Sakurajima – aktywny wulkan w Japonii, w południowej części wyspy Kiusiu, w pobliżu miasta Kagoshima.

Shinmoe-dake – wulkan na wyspie Kiusiu, w prefekturze Kagoshima, w grupie wulkanów Kirishima.

Unzen – czynny stratowulkan w Japonii, na wyspie Kiusiu, na półwyspie Shimabara, w prefekturze Nagasaki. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1996 roku.

Usu – aktywny wulkan na wyspie Hokkaido, w Japonii. Wysokość 733 m n.p.m.; zaliczany do stratowulkanów.

Yake – wulkan w Alpach Japońskich w Japonii na granicy Matsumoto w prefekturze Nagano i Takayamy w prefekturze Gifu.

Zaō – wulkaniczny masyw górski, krótki łańcuch w Japonii, biegnący na granicy dwóch prefektur: Yamagata i Miyagi. Najwyższy szczyt masywu nazywa się Kumano.