
Dinozaury ptasiomiedniczne (Ornithischia) – rząd dinozaurów, u których budowa miednicy była podobna do budowy miednicy u ptaków, gdzie część kości łonowej biegnie ukośnie do tyłu, równolegle do kości kulszowej, czyli inaczej niż u wspólnego przodka dinozaurów. Pomimo nazwy, ptaki nie należą do ptasiomiednicznych, lecz do dinozaurów gadziomiednicznych.

Alokodon – dwunożny, roślinożerny dinozaur z rzędu dinozaurów ptasiomiednicznych (Ornithischia). Znaczenie jego nazwy – ząb z bruzdami

Amtozaur (Amtosaurus) – rodzaj dinozaura ptasiomiednicznego żyjącego w późnej kredzie na obszarze dzisiejszej wschodniej Azji. Gatunkiem typowym jest opisany przez Siergieja Kurzanowa i Tatianę Tumanową w 1978 r. A. magnus, którego holotypem jest niekompletna i uszkodzona puszka mózgowa oznaczona PIN 3780/2, odkryta w osadach formacji Bajan sziree niedaleko miejscowości Amtgaj w Mongolii. Opisany w 2002 r. drugi gatunek A. archibaldi jest obecnie zaliczany do odrębnego rodzaju Bissektipelta.

Eokursor (Eocursor) – rodzaj wczesnego dinozaura ptasiomiednicznego żyjącego we wczesnej jurze na terenie dzisiejszej Afryki.

Fabrozaur – mały, dwunożny, roślinożerny dinozaur z rodziny fabrozaurów (Fabrosauridae).

Fabrozaury, Fabrosauridae – rodzina wczesnych roślinożernych dinozaurów.

Gongbuzaur (Gongbusaurus) – mały, roślinożerny dinozaur z rzędu dinozaurów ptasiomiednicznych (Ornithischia)

Heterodontozaurokształtne (Heterodontosauriformes) – grupa dinozaurów z rzędu dinozaurów ptasiomiednicznych (Ornithischia)

Koreanosaurus – rodzaj dinozaura ptasiomiednicznego żyjącego w późnej kredzie na terenach dzisiejszej Azji; jest to pierwszy znany ze stosunkowo kompletnego materiału kopalnego dinozaur odkryty w Korei Południowej. Gatunkiem typowym jest K. boseongensis, którego holotypem jest materiał kopalny oznaczony KDRC-BB2, zaś paratypem – materiał oznaczony KDRC-BB3 ; holotyp i paratyp odkryto w odległości zaledwie 2 metrów od siebie i możliwe jest, że w rzeczywistości są to skamieniałości tego samego osobnika. Dodatkowo zdaniem autorów gatunek ten reprezentuje też materiał kopalny oznaczony KDRC-BB1 z zachowaną niekompletną prawą kością udową, częścią lewej kości piszczelowej i jednym kręgiem ogonowym. Skamieniałości Koreanosaurus odkryto niedaleko wsi Seonso w powiecie Boseong w południowokoreańskiej prowincji Chŏlla Południowa. Do autapomorfii K. boseongensis należą m.in. wydłużone kręgi szyjne, stosunek długości kości piszczelowej do długości kości udowej wynoszący 1,07/1 oraz przednio-tylnie wydłużona głowa kości udowej tworząca kąt rozwarty 135° z trzonem kości udowej. Jeśli KDRC-BB2 i KDRC-BB3 rzeczywiście są kośćmi tego samego osobnika, do autapomorfii K. boseongensis należy dodać bardzo rozwinięty pas barkowy i kości ramienne, bowiem w takim wypadku u tego gatunku kość ramienna i łopatka byłyby dłuższe od kości udowej.
Kraspedodon to dinozaur znany jedynie na podstawie trzech zębów znalezionych w osadach grupy Lonzée okolic wsi Lonzée. Przez wiele lat, od odkrycia, uważano że zęby należą do ornitopoda z grupy iguanodonów. Dopiero w roku 2007 Pascal Godefroit i Olivier Lambert przekonująco wykazali, że w rzeczywistości są to zęby neoceratopsa, któremu bliżej do Ceratopsoidea niż do Protoceratopsidae. To jedyne, obok niedawno opisanych z południowej Szwecji szczątków leptoceratopsyda, wystąpienie szczątków ceratopsa w Europie. To odkrycie komplikuje dotychczasowe paleobiogeograficzne wnioski dotyczące ceratopsów.

Lesotozaur (Lesothosaurus) – rodzaj niewielkiego dinozaura ptasiomiednicznego z dolnej jury. Został opisany w 1978 roku przez Petera Galtona, jego nazwa oznacza „jaszczur z Lesotho”. Obejmuje jeden gatunek – Lesothosaurus diagnosticus.

Leaellynasaura – rodzaj dinozaura ptasiomiednicznego o niepewnej pozycji filogenetycznej, żyjącego we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszej Australii. Obejmuje jeden gatunek, L. amicagraphica, którego skamieniałości zostały znalezione w stanie Wiktoria. Tradycyjnie uważany za ornitopoda z rodziny Hypsilophodontidae. Agnolin i współpracownicy (2010) uznali L. amicagraphica za bazalnego ornitopoda nienależącego do Iguanodontia.
Neornithischia – klad dinozaurów z rzędu ptasiomiednicznych (Ornithischia). Jego nazwa została ukuta w 1985 roku przez Coopera. Pierwszą definicję filogenetyczną przedstawił w 1998 Paul Sereno, który określił, że nazwa Neornithischia odnosić się będzie do kladu obejmującego wszystkie zwierzęta spokrewnione bliżej z triceratopsem niż z ankylozaurem. W 1986 Paul Sereno ukuł termin Cerapoda, mający podobną do Neornithischia zawartość taksonomiczną, jednak w późniejszych pracach porzucił tę nazwę na rzecz Neornithischia. Pierwsza definicja Cerapoda została przedstawiona w 2004 roku, była ona jednak identyczna z definicją przedstawioną przez Sereno w 1998 dla Neornithischia. W 2005 Sereno stwierdził, że żałuje, iż ukuł termin Cerapoda, i uznał go za synonim Neornithischia.

Notoceratops – niepewny rodzaj późnokredowego dinozaura. Znany jedynie z kości zębowej wraz z zębami znalezionej w prowincji Chubut w Argentynie. Żył w mastrychcie, około 70,6–65,5 mln lat temu. Początkowo uznany za ceratopsa, później za hadrozaura ze względu na brak przedstawicieli tej grupy na półkuli południowej. Obecnie notoceratopsa uważa się za nomen dubium – rodzaj niepewny. Nazwa tego dinozaura oznacza „południowa rogata twarz”.

Otnielozaur (Othnielosaurus) – rodzaj niewielkiego dinozaura ptasiomiednicznego żyjącego w późnej jurze, od około 155 do 148 mln lat temu, na terenie formacji Morrison w obecnych zachodnich Stanach Zjednoczonych. Jego nazwa honoruje amerykańskiego paleontologa Othniela Charlesa Marsha, który początkowo zaklasyfikował otnielozaura do rodzaju Laosaurus. Nazwa Othnielosaurus została ukuta dla skamieniałości przypisanych początkowo do rodzaju Othnielia – uznawanego obecnie za wątpliwy. Othnielosaurus był przeważnie klasyfikowany jako przedstawiciel hipsylofodontów – niewielkich dwunożnych roślinożerców lub wszystkożerców – jednak nowsze badania podają w wątpliwość istnienie hipsylofodontów jako odrębnej grupy.

Siaozaur – roślinożerny dinozaur z rzędu dinozaurów ptasiomiednicznych (Ornithischia).

Stormbergia – roślinożerny dinozaur z rzędu dinozaurów ptasiomiednicznych (Ornithischia) o niesprecyzowanej bliżej pozycji systematycznej. Przez niektórych paleontologów jest zaliczany do podrzędu Cerapoda, bądź do taksonu Lesothosauria.