BorówkowaW
Borówkowa

Borówkowa – szczyt na granicy polsko-czeskiej w Górach Złotych wznoszący się ponad Przełęczą Lądecką, z którego roztacza się szeroka panorama na ziemię kłodzką po polskiej stronie, a po czeskiej na Morawy i Śląsk. Poprzez wąski pas państwa czeskiego na rozległe obszary Pogórza Sudeckiego na obszarze Polski w tym Paczków, Otmuchów, Kamieniec Ząbkowicki.

Wieża widokowa na GrodziszczuW
Wieża widokowa na Grodziszczu

Wieża widokowa na Grodziszczu – wzniesiona w 1813 na Grodziszczu w południowo-zachodniej Polsce, w południowej części Wzgórz Włodzickich położonych w Sudetach Środkowych.

Grodziszcze (Wzgórza Włodzickie)W
Grodziszcze (Wzgórza Włodzickie)

Grodziszcze – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich, w Gminie Nowa Ruda.

Gwara kłodzka (język niemiecki)W
Gwara kłodzka (język niemiecki)

Gwara kłodzka – odmiana dialektu śląskiego języka niemieckiego, odrębna od gwary górskiej, występująca do 1945 r. na terenie Grofschoaft Glootz, głównie wśród mieszkańców wsi. Glätzisch był gwarą wykształconą na bazie mowy osadników z Turyngii i Frankonii kolonizujących Śląsk i ziemię kłodzką od XIII w. Jak pozostałe gwary śląskie należy do dialektów wschodnich grupy dialektów środkowoniemieckich. Etnolekt ten charakteryzował się dużą frekwencją głoski „a”, przypominał bardzo dialekty z okolic Harzu i zawierał naleciałości leksykalne z języków słowiańskich.

Zamek KarpieńW
Zamek Karpień

Zamek Karpień – obecnie zrujnowany średniowieczny zamek na szczycie Karpiaka w Górach Złotych, w gminie Lądek-Zdrój, stolica dawnego państwa karpieńskiego. Obiekt objęty ochroną jako zabytek.

Kłodzkie Towarzystwo GórskieW
Kłodzkie Towarzystwo Górskie

Kłodzkie Towarzystwo Górskie – niemieckie stowarzyszenie założone w 1881 r. w Kłodzku w celu rozwoju turystycznego Ziemi kłodzkiej – ówczesnego Grafschaft Glatz, hrabstwa kłodzkiego.

Mennica w KłodzkuW
Mennica w Kłodzku

Mennica w Kłodzku – działająca w Kłodzku mennica:hrabiowska, w której: Puta z Czastowic (1420–1434) bił ok. 1426 r. halerze, Haszko z Waldsteinu bił ok. 1437 r. halerze, Jerzy z Podiebradu (1452–1462) bił ok. 1455 r. halerze, Henryk I Podiebradowicz (1462–1498) bił ok. 1465 r. halerze, Ulryk z Hardeku (1501–1522) bił: halerze, denary typu śląskiego, denary typu czeskiego, denary typu austriackiego, guldeny, Jan z Hardeku (1522-1533) bił w 1531 r. halerze, Jan z Bersteinu (1537–1549) bił: halerze, ⅛ talara ćwierćtalary, półtalary, talary, dukaty, Ernest Bawarski (1549–1554) bił: talary, dukaty, cesarska, w której Ferdynand III (1627–1654) bił 3 krajcary, pruska, w której Fryderyk Wilhelm III (1797–1840) bił oznaczone monogramem G: groszyki, 3 krajcary, 9 krajcarów, 18 krajcarów, 4 grosze, talary.

Powiat GlatzW
Powiat Glatz

Powiat Glatz – prusko-niemiecka jednostka administracyjna istniejąca między 1816, a 1945 r. wchodząca w skład prowincji prowincji śląskiej, a następnie prowincji dolnośląskiej. Obszarowo był dużo mniejszy od obecnego powiatu kłodzkiego.

Zamek w Ratnie DolnymW
Zamek w Ratnie Dolnym

Zamek w Ratnie Dolnym – wzniesiony około 1563 r., w wiekach następnych kilkakrotnie przebudowywany. Częściowo uszkodzony w pożarze w 1998 roku, obecnie w ruinie.

RTON Czarna GóraW
RTON Czarna Góra

RTON Czarna Góra – Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z masztem na wysokości 1133 m n.p.m. na stoku Czarnej Góry w Masywie Śnieżnika. Zapewnia odbiór programów radiowych i telewizyjnych mieszkańcom większej części ziemi kłodzkiej – niemożliwy jest odbiór m.in. w Kudowie-Zdroju. Zbudowany był w latach 1974-1984, w dużej mierze siłami społecznymi. Wysoki maszt stanowi charakterystyczny akcent panoramy gór otaczających Kotlinę Kłodzką. Właścicielem ośrodka jest EmiTel Sp. z o.o.

Strażnik WiecznościW
Strażnik Wieczności

Strażnik Wieczności – kamienna figura przedstawiająca wyprostowanego mężczyznę w kapeluszu, stojąca na początku tzw. Drogi Wieczności w Górach Bystrzyckich. Powstała w miejscu, w którym w czasie zamieci zamarzł mieszkaniec jednej z okolicznych wsi. Przez wiele lat figura służyła jako drogowskaz do pobliskiej wsi Pokrzywno (Nesselgrund), której niemiecka nazwa wraz z wyrytą strzałką znajduje się na mufce, okrywającej złożone na brzuchu ręce mężczyzny.

Zamek SzczerbaW
Zamek Szczerba

Zamek Szczerba – ruiny zamku w południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich w Sudetach Środkowych w województwie dolnośląskim.

Wieża widokowa na Górze Świętej AnnyW
Wieża widokowa na Górze Świętej Anny

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny – kamienna wieża widokowa zbudowana w 1911 r. na stanowiącej część Wzgórz Włodzickich Górze Świętej Anny, w Nowej Rudzie na ziemi kłodzkiej. Budowla na Górze Świętej Anny jest jedną z kilku wież widokowych w Sudetach Środkowych. Inne znajdują się na: Górze Wszystkich Świętych, Grodziszczu, Kalenicy, Wielkiej Sowie, Włodzickiej Górze oraz w Suszynie.

Wieża widokowa na ŚnieżnikuW
Wieża widokowa na Śnieżniku

Wieża widokowa na Śnieżniku im. cesarza Wilhelma I – nieistniejąca już kamienna wieża widokowa wzniesiona na szczycie góry Śnieżnik w stylu niemieckiego, romantycznego historyzmu wzorującego się na gotyku. Zbudowana została z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego w latach 1895–1899 i istniała tam do 1973 r. Stanowiła dobry punkt widokowy na najwyższym w tej części Sudetów szczycie. Była dobrze widoczna z większości miejsc ziemi kłodzkiej i stanowiła jeden z jej bardziej znanych symboli.

Wieża widokowa na Włodzickiej GórzeW
Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze – zbudowana w 1927 r. na najwyższym szczycie Wzgórz Włodzickich, w pobliżu Świerk Dolnych, w Polsce.

Wieża widokowa na Górze Wszystkich ŚwiętychW
Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych – kamienna wieża widokowa zbudowana w 1913 r. na Górze Wszystkich Świętych o wys. 648 m n.p.m., stanowiącej część Wzgórz Włodzickich w Nowej Rudzie-Słupcu w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Zamek HomoleW
Zamek Homole

Zamek Homole – ruiny zamku na wzniesieniu Gomoła na Wzgórzach Lewińskich, ponad przełęczą Polskie Wrota.