
Artakses I, Artaszes I – król Armenii w latach 189-160 (165?) p.n.e. Założyciel dynastii Artaksydów.

Artakses II,Artaszes II orm: Արտաշես Երկրորդ – król Armenii w latach 30 p.n.e.- 20 p.n.e. z dynastii Artaksydów. Starszy syn Artawazdesa II.

Artakses III, Artaszes III – król Armenii w latach 18 n.e. – 35 n.e. Syn króla Pontu Ptolemona II.

Artawazdes I – król Medii Atropatene z perskiej dynastii Atropatydów w latach 56-31 p.n.e., król Małej Armenii od 30 p.n.e. do swej śmierci. Syn Ariobarzanesa I, króla Medii Atropatene.

Artawazdes II, Artawazd II – król Armenii w latach 55 p.n.e.-34 p.n.e. z dynastii Artaksydów. Syn Tigranesa II.

Aszot I – pierwszy król Armenii z dynastii Bagratydów.

Gagik I – król Armenii w latach 989–1020 z dynastii Bagratydów.

Janus Cypryjski – król Cypru, Armenii i pretendent do tronu Jerozolimy.

Konstantyn I, urodzony między 1050 a 1055 rokiem, zmarł w 1102 lub w 1103 roku, był drugim księciem Cylicji z dynastii Rubenidów. Podobnie jak ojciec, Ruben I, używał też tytułu Pana Gór. W czasie swoich rządów opanował większość ziem leżących wokół Taurusu i znacznie przyczynił się do ich odbudowy i rozwoju. Znany jest również z pomocy, której udzielał krzyżowcom, na przykład w czasie długiego i wyczerpującego oblężenia Antiochii. Był zdecydowanym zwolennikiem Kościoła Ormiańskiego

Konstantyn II właśc. Guy de Lusignan – król Małej Armenii z dynastii Lusignanów w latach 1342-1344.

Leon V – ostatni król Małej Armenii z dynastii Lusignanów w latach 1374-1375.

Radamist gruziński książę z rodu królewskiego, król Armenii w latach 51-55. Pochodził z dynastii Farnawazianow. Był uzurpatorem i tyranem.
Ruben I,, znany także jako Ruopen I lub Rupen I). Książę Armenii Mniejszej, używał również tytułu Pana Gór.

Rubenidzi, zwani czasem także Rupenidami – nazwa ormiańskiej dynastii, panującej w różnych częściach Cylicji od XI wieku. Nazwa pochodzi od założyciela rodu- Rubena I. Jej przedstawiciele byli książętami Armenii Mniejszej a z czasem udało im się zdobyć koronę królewską. Panowali do połowy XIII wieku, kiedy to ich miejsce zajęła dynastia Hetumidów.

Tigranes II, zwany później Wielkim – król Armenii w latach 95-56 p.n.e. z dynastii Artaksydów. Syn Tigranesa I lub Artawazdesa I. Za jego czasów Armenia uzyskała status mocarstwa.

Tigranes III – król Armenii w latach 20 r. p.n.e. – 8 r. p.n.e. z dynastii Artaskydów. Syn Artawazdesa II.

Tigranes IV(orm:Տիգրան Դ) – król Armenii w latach 8 r. p.n.e.- 2 r. p.n.e. z dynastii Artaksydów. Jego żoną była przyrodnia siostra królowa Erato.

Tigranes V – król Armenii z dynastii herodiańskiej pod zwierzchnością rzymską w latach 6-12 n.e. Drugi syn królewicza żydowskiego Aleksandra I i Glafiry, córki Archelaosa I Filopatrisa Ktistesa Sotera, ostatniego króla Kapadocji oraz króla Małej Armenii.