Dialekt sulkowskiW
Dialekt sulkowski

Dialekt sulkowski – jeden z dialektów śląskich, wyodrębniony przez Feliksa Steuera w swojej pracy Dialekt sulkowski (1934). Należy do dialektów pogranicza śląsko-laskiego, a swą nazwę bierze od rodzinnej miejscowości Steuera – Sułkowa. W dialekcie tym Feliks Steuer stworzył takie dzieła, jak Ostatńi gwojźdźaurz i Z naszej źymjy ślůnskej. Dlaczego, znając doskonale język polski, te dzieła stworzył w gwarze wyjaśnia w wstępie do Dialektu Sulkowskiego następująco:

Grupa JanowskaW
Grupa Janowska

Grupa Janowska – grupa malarzy-amatorów z Janowa Śląskiego założona w 1946 roku.

Gwary niemodlińskieW
Gwary niemodlińskie

Gwary niemodlińskie – jedna z gwar środkowośląskich języka polskiego.

Gwary prudnickieW
Gwary prudnickie

Gwary prudnickie – jedna z gwar środkowośląskich języka polskiego.

Instytut MikołowskiW
Instytut Mikołowski

Instytut Mikołowski – placówka kulturotwórcza gminy wpisana do rejestru instytucji kultury w Mikołowie. Została utworzona w mieszkaniu przy ul. Jana Pawła II 8/5, w którym w latach 1945–1964 mieszkał Rafał Wojaczek. Obecnie jej siedziba znajduje się przy ul. Konstytucji 3 Maja 18.

Mariusz JochemczykW
Mariusz Jochemczyk

Mariusz Jochemczyk – polonista, historyk i teoretyk literatury, eseista, poeta, doktor habilitowany nauk humanistycznych.

Zbigniew KadłubekW
Zbigniew Kadłubek

Zbigniew Marian Kadłubek – polski filolog klasyczny, komparatysta, eseista, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Od 1 października 2018 r. pełni funkcję dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

KroszonkaW
Kroszonka

Kroszonka – pisanka charakterystyczna dla znacznej części Górnego Śląska.

LiczyrzepaW
Liczyrzepa

Liczyrzepa – postać fantastyczna, bohater licznych legend związany z obszarem Karkonoszy.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w KatowicachW
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – największe centrum kongresowe w Polsce. Właścicielem obiektu jest Miasto Katowice. Od 2 maja 2016 centrum jest zarządzane przez firmę PTWP Event Center z Katowic. Centrum zostało wybudowane w latach 2011–2015 kosztem ponad 378 mln zł. Należy do Strefy Kultury, nowej części Katowic, poświęconej kulturze, zlokalizowanej na dawnych terenach przemysłowych. Ma bezpośrednie połączenie ze Spodkiem. Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego został zaprojektowany przez utytułowaną pracownię architektoniczną Jems Architekci z Warszawy. Obiekt powstał na terenach poprzemysłowych i w swojej architekturze nawiązuje do tradycji górniczych.

Spodek (hala widowiskowa)W
Spodek (hala widowiskowa)

Spodek – hala widowiskowo-sportowa, zlokalizowana w Katowicach przy Alei Wojciecha Korfantego 35, stanowiąca własność miasta Katowic, a zarządzana przez PTWP EVENT CENTER Sp. z o.o.. Została wybudowana pod nazwą Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach, pod którą jest znana w literaturze architektonicznej i pod którą funkcjonowała do 1997.

Strój cieszyńskiW
Strój cieszyński

Strój Cieszyński, inaczej wałaski – jeden ze śląskich strojów ludowych noszony przez grupę etnograficzną Wałachów cieszyńskich, zamieszkujących znaczny obszar Śląska Cieszyńskiego. Zdobienia, kroje i materiały świadczą o tym, że jest repliką ubiorów historycznych, zaś tradycja stroju cieszyńskiego zakorzeniona jest w epoce renesansu. W samym Cieszynie strój męski noszony był jedynie do schyłku XIX wieku, przy czym strój kobiecy rozpowszechnił się na okolice Wisły, Koniakowa, Istebnej, gdzie wcześniej przeważały stroje Górali śląskich. Kobiecy strój cieszyński podlegał wielu przemianom zarówno w zakresie zdobnictwa, jak i lepszej jakości materiałów wykorzystywanych do jego produkcji. Ze względu na swoje bogactwo i elegancję szybko stał się obiektem zainteresowania rzeszy artystów i folkloroznawców.

Strój rozbarskiW
Strój rozbarski

Strój rozbarski – jeden z typów strojów ludowych z Górnego Śląska.

Śląski Ogród SztukW
Śląski Ogród Sztuk

Śląski Ogród Sztuk – projekt stworzony przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, w ramach którego w siedzibie zespołu w Koszęcinie prezentowane są dokonania twórcze czołowych śląskich instytucji kulturalnych.

Śląski SzmaragdW
Śląski Szmaragd

Śląski Szmaragd – wyróżnienie przyznawane wybitnym przedstawicielom Śląska przez diecezję katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Trojak (taniec)W
Trojak (taniec)

Trojak to śląski taniec ludowy, wykonywany w trzyosobowych grupach składających się z 1 tancerza i 2 tancerek. Taniec dzieli się na 2 części: wolną w metrum 3/4 i szybką w metrum 2/4.

Wróżba z gałązki wiśniW
Wróżba z gałązki wiśni

Wróżba z gałązki wiśni – tradycyjna noworoczna wróżba z terenu Opolszczyzny. Wskazania wróżby miały przepowiedzieć młodym mężczyznom powodzenie lub niepowodzenie w przyszłym małżeństwie.

Wróżba z orzechów włoskichW
Wróżba z orzechów włoskich

Wróżba z orzechów - tradycyjna wigilijna wróżba z terenu Górnego Śląska i Opolszczyzny. Wskazania wróżby miały przepowiedzieć powodzenie lub niepowodzenie w poszczególnych miesiącach lub porach następnego roku.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”W
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską; siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie.