Geografia FrancjiW
Geografia Francji

Francja jest państwem w Europie Zachodniej, którą to część lądu od zachodu oblewa Oceanu Atlantyckiego, od północy należące do systemu tego oceanu wody kanału La Manche, od południa, a dokładniej od południowego wschodu – Morze Śródziemne. Od południa kraj graniczy z Półwyspem Iberyjskim. Od wschodu Francja sąsiaduje z bardziej zwartą częścią kontynentu europejskiego. Francja jest trzecim co do wielkości państwem Europy. Rzeźba, klimat i krajobraz tego dużego kraju jest zróżnicowany. Francja ma za sobą trwającą ponad tysiąc lat historię, a obecnie kraj ten należy do najlepiej rozwiniętych państw świata.

ArgonnyW
Argonny

Argonny, także Las Argoński – pasmo wzgórz w północno-wschodniej Francji, stanowiące wschodnią granicę Basenu Paryskiego i oddzielające go od Wyżyny Lotaryńskiej.

Basen ParyskiW
Basen Paryski

Basen Paryski (351)– rozległe obniżenie w kształcie spodka, w północnej Francji, obejmujące m.in. Paryż. Jego powierzchnia wynosi ok. 120 tys. km² – niemal 1/4 powierzchni kraju. Basen to w większości żyzny obszar uprawny, odwadniany przez rzeki: Sekwanę, Sommę, Marnę i Loarę.

Dune du PylaW
Dune du Pyla

Wielka wydma Piłata – największa pod względem objętości piasku i wysokości wydma w Europie.

Francja metropolitalnaW
Francja metropolitalna

Francja metropolitalna – określenie dotyczące francuskich terytoriów w Europie, włączając Korsykę. Przeciwnym określeniem jest Francja zamorska, która zawiera departamenty, terytoria i zbiorowości zamorskie. We Francji zamorskiej mieszkaniec la Métropole jest zwykle nazywany métro bądź métropolitain.

Plaża GoldW
Plaża Gold

Plaża „Gold” – kryptonim jednego z miejsc lądowania Aliantów w Europie 6 czerwca 1944. Plaża położona jest w Normandii w północnej Francji. Odcinek plaży „Gold” rozciągał się na szerokości ok. 8 km. od Longues-sur-Mer na zachodzie, do osady La Rivière w gminie Ver-sur-Mer na wschodzie i podzielony był na cztery sektory: „How”, „Item”, „Jig”, „King”. Zgodnie z przyjętymi kryptonimami, rejon desantu sąsiadował z plażą „Omaha” na zachodzie i „Juno” na wschodzie. Zadanie opanowania plaży „Gold” powierzono brytyjskiej 50 Dywizji Piechoty. Zadaniem nacierających jednostek było zdobycie Bayeux, opanowanie drogi Caen - Bayeux oraz portu Arromanches, a następnie połączenie się z oddziałami z plaż „Omaha” i „Juno”.

Plaża JunoW
Plaża Juno

Plaża „Juno” – kryptonim jednego z miejsc lądowania wojsk alianckich w Normandii, w północnej Francji, 6 czerwca 1944.

Kraje katalońskieW
Kraje katalońskie

Kraje katalońskie – określenie ogółu krain i obszarów, których miejscowa ludność posługuje się językiem katalońskim, lub które składają się na historyczną strefę przewagi języka katalońskiego. Położone są w północno-zachodniej części basenu Morza Śródziemnego i w większości należą do Hiszpanii.

Krater RochechouartW
Krater Rochechouart

Krater Rochechouart – krater uderzeniowy w Masywie Centralnym we Francji, o średnicy 23 kilometrów. Powstał w wyniku uderzenia meteorytu 201 ± 2 milionów lat temu, w późnym triasie. Jego nazwa pochodzi od miejscowości Rochechouart, znajdującej się wewnątrz krateru.

Lazurowe WybrzeżeW
Lazurowe Wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże, znane także jako Riwiera Francuska – odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji, rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie, aż po granicę włoską.

MéribelW
Méribel

Méribel – obszar turystyczny w południowo-wschodniej Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia, ok. 500 km na południowy wschód od Paryża, leżący na obszarze Parku Narodowego Vanoise. Méribel jest na świecie słynne ze swoich obiektów i tras narciarskich.

Plaża OmahaW
Plaża Omaha

„Omaha” – kryptonim jednego z pięciu odcinków lądowania aliantów w Normandii 6 czerwca 1944. Był to jeden z dwóch odcinków przydzielonych Amerykanom. Odcinki dzieliły się na sektory, z których niektóre były podzielone dodatkowo na podsektory nazywane plażami i oznaczone nazwami kolorów. „Omaha” dzieliła się, patrząc od zachodu, na: Able, Baker, Charlie, Dog, Easy, Fox i George. Odcinek „Omaha” położony jest w Normandii w północnej Francji i rozciąga się na 31,6 km, pomiędzy Isigny-sur-Mer nad rzeką Vire na zachodzie, a Port-en Bessin na wschodzie.

Pays d'OtheW
Pays d'Othe

Pays d'Othe – region geograficzny we Francji, na terenie Basenu Paryskiego, na pograniczu regionów administracyjnych Grand Est i Burgundia-Franche-Comté.

Pointe du HocW
Pointe du Hoc

Pointe du Hoc – wysoki na 30 metrów klif na wybrzeżu Normandii. W dniach 6–7 czerwca 1944 w czasie alianckiej inwazji na Normandię miała tam miejsce bitwa o Pointe du Hoc, stoczona między amerykańskim 2 Batalionem Rangersów a Niemcami, zakończona uchwyceniem przyczółka przez Amerykanów. Obecnie mieści się tam pomnik i muzeum poświęcone bitwie.

Przełom VerdonW
Przełom Verdon

Przełom Verdon - przełom rzeki Verdon przez wapienne skały jurajskie w południowej Francji, w Prowansji. Rzeka wyrzeźbiła w nich na długości 21 km kilkusetmetrowej głębokości kanion, jeden z najgłębszych w Europie. W najgłębszym miejscu mierzy on 700 m głębokości, przy dnie kanionu ma szerokość od 6 do 100 m, górne krawędzie odległe są od siebie od 200 do 1500 m. Popularny rejon do uprawiania wspinaczki skałkowej.

Plaża SwordW
Plaża Sword

Plaża „Sword” – kryptonim jednego z pięciu miejsc lądowania wojsk alianckich w północnej Francji 6 czerwca 1944.

Średniogórze NiemieckieW
Średniogórze Niemieckie

Średniogórze Niemieckie lub Średniogórze Środkowoeuropejskie – wyżynno-górski obszar stanowiący część Hercynidów, dominujący w krajobrazie środkowych i południowych Niemiec. W najszerszym jego zrozumieniu obejmuje ponad połowę obszaru tego państwa, a także znaczący obszar Czech, Luksemburga i Belgii oraz w mniejszym stopniu Austrii, Francji, Szwajcarii i Polski.

Plaża UtahW
Plaża Utah

Plaża „Utah” – kryptonim jednego z miejsc lądowania Aliantów w Europie 6 czerwca 1944. Plaża znajduje się w Normandii w północnej Francji i rozciąga się na długości ok. 5 kilometrów pomiędzy osadą Poupeville w gminie Sainte-Marie-du-Mont a La Madeleine. W ataku wzięła udział amerykańska 4 Dywizja Piechoty dowodzona przez gen. Waltera Prossera.

Wyżyna LotaryńskaW
Wyżyna Lotaryńska

Wyżyna Lotaryńska – wyżyna na terytorium Francji, Luksemburga i Niemiec. Jest wschodnią częścią Basenu Paryskiego. Od wschodu ograniczają ją Wogezy, od zachodu Ardeny i krasowe tereny Szampanii. Wyżyna stopniowo wznosi się ku Wogezom, jest zbudowana z triasowych wapieni, osiąga wysokości 200–400 m n.p.m. Cechuje ją klimat kontynentalny z wpływami oceanicznymi. Rosną na niej lasy dębowe, bukowe i iglaste.

Żyronda (estuarium)W
Żyronda (estuarium)

Żyronda – lejkowate ujście Garonny i Dordogne do Zatoki Biskajskiej. Obie rzeki łączą się ze sobą tuż poniżej centrum Bordeaux. Żyronda ma około 65 km długości, 3-11 km szerokości i powierzchnię 635 km², co czyni z niej największe estuarium w Europie zachodniej. Ze względu na bardzo silne prądy pływowe żegluga na wodach Żyrondy wymaga szczególnej ostrożności.