
Mauzoleum – rodzaj grobowca w formie monumentalnej, samodzielnej budowli o bogatym wystroju architektonicznym. Spotykane są również niebędące miejscem pochówku, symboliczne mauzolea, będące jedynie pomnikiem ku czci danej osoby.

Dom Kwiatów - mauzoleum Josipa Broza Tity znajdujące się w Belgradzie, w dzielnicy Dedinje (Дедиње). Jest częścią kompleksu Muzeum Historii Jugosławii.

Mauzoleum Georgiego Dymitrowa – ceremonialny grobowiec (mauzoleum) zlokalizowany przy pl. Aleksandera I Battenberga w Sofii, gdzie był pochowany Georgi Dymitrow. Obiekt został zbudowany w 1949 i istniał do 1999 kiedy to został zburzony. Po skremowaniu ciała Dymitrowa prochy przeniesiono na Cmentarz Centralny w 1990 roku.

Grobowiec Cyrusa, mauzoleum Cyrusa – grobowiec wzniesiony w VI w. p.n.e. dla władcy Persji Cyrusa II Wielkiego. Znajduje się około 1 km na południowy zachód od pałacu w Pasargady w Iranie.

Gur-e-Dokhtar – grobowiec pochodzący z V wieku p.n.e. Znajduje się w dolinie Bozpar w prowincji Buszehr w Iranie.
Mauzoleum – jeden z siedmiu antycznych cudów świata. Był to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii wzniesiony ok. 350 p.n.e. Budynek został zaprojektowany przez architektów Satyrosa i Pyteosa na polecenie królowej-wdowy – Artemizji. Ozdobili go natomiast rzeźbiarze Skopas, Leochares, Timoteos i Bryaksis z Karii.

Mauzoleum Hindenburga – nieistniejące już mauzoleum marszałka Paula von Hindenburga, pomiędzy Olsztynkiem i Sudwą. Obiekt wybudowany w latach 1924–1927 pierwotnie jako pomnik poległym obok cmentarza wojennego bitwy pod Tannenbergiem, w latach 1934–1935 przebudowany.
Mauzoleum Piastów Śląskich – znajdujące się przy Bazylice Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie.

Mauzoleum Lenina – mauzoleum w Moskwie, na placu Czerwonym, położone w bezpośrednim sąsiedztwie północno-wschodniej części murów Kremla, wzniesione w latach 1929–1930 według projektu Aleksieja Wiktorowicza Szczusiewa i Izydora (Izaaka) Aronowicza Francuza w stylu konstruktywistycznym. Jest miejscem przechowywania mumii przywódcy rewolucji październikowej Włodzimierza Ilicza Lenina, a w latach 1953–1961 był również miejscem przechowywania mumii jego następcy Józefa Wissarionowicza Stalina, wyniesionej na podstawie decyzji XXII Zjazdu KPZR.

Mauzoleum Atatürka – mauzoleum założyciela tureckiej Republiki i jej pierwszego Prezydenta, Marszałka Turcji Kemala Atatürka, znajdujące się w Ankarze, stolicy Turcji. Zostało zaprojektowane przez architektów: profesora Emin Onata oraz Orhana Arda i ukończone w 1953 roku. Na terenie mauzoleum znajduje się również grób drugiego Prezydenta Republiki, wielokrotnego premiera, a jednocześnie przyjaciela i bliskiego współpracownika Atatürka – generała-pułkownika İsmeta İnönü.

Mauzoleum Che Guevary – monumentalny pomnik w Santa Clara na Kubie, gdzie spoczywają szczątki kubańskiego, marksistowskiego rewolucjonisty Ernesto „Che” Guevary i dwudziestu dziewięciu jego towarzyszy zabitych w 1967 r. w Boliwii.

Mauzoleum Korkyt Ata – kompleks poświęcony legendarnemu tureckiemu artyście – Korkyt Acie. Korkyt Ata był autorem epiku kultury narodów wywodzących się z języków tureckich, Kitabi Dede Korkut, który od 2018 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Mauzoleum Momine Chatun – mauzoleum znajdujące się w Nachiczewanie, stolicy Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej w Azerbejdżanie. Jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Stoi w centrum miasta w parku imienia Momine Chatun.

Mauzoleum rodziny Schaffgotschów w Raszowie – znajdujące się przy w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Raszowie.

Mauzoleum Muhammada V – mauzoleum w Rabacie, miejsce spoczynku zmarłego sułtana Muhammada V i jego dwóch synów: Hassana II i Mulaja Abdullaha. Mauzoleum wzniesiono w tradycyjnym marokańskim stylu z zielonym dachem, symbolizującym islam i bogatymi zdobieniami. Budowla stoi na wydzielonym obszarze miasta na wprost Wieży Hasana i ruin dawnego meczetu. Architektem był Wietnamczyk Eric Vo Toan. Budowę ukończono w 1971 roku.

Pałac Kŭmsusan – budynek położony w północno-wschodniej części Pjongjangu, który obecnie służy jako mauzoleum dla Kim Ir Sena, założyciela i prezydenta Korei Północnej oraz jego syna i następcy Kim Dzong Ila.

Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza – grobowiec ostatniego władyki Czarnogóry, Piotra II Petrowicia-Niegosza, usytuowany na szczycie Jezerskim w paśmie gór Lovćenu. Wzniesiony na przełomie lat 60. i 70. XX wieku na miejscu wcześniejszej prawosławnej kaplicy.

Tadź Mahal – indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości.
Türbe – turecki grobowiec, mauzoleum, które budowano dla prominentnych osobistości. Jego perska nazwa to gonbad. Türbe pojawiły się po raz pierwszy w XI-wiecznym budownictwie seldżuckim w Iranie, a później wskutek seldżuckich podbojów zaczęły się rozprzestrzeniać w Anatolii. Tradycję budowania türbe kontynuowali Turcy osmańscy.

Valle de los Caídos – mauzoleum upamiętniające ofiary wojny domowej w Hiszpanii.